"Računsko sodišče je danes izdalo in že vročilo osnutek revizijskega poročila o nabavi zaščitne opreme v času epidemije covid-19 vsem revidirancem," je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel povedal o 250 stranskem osnutku, ki so ga revidiranci - vlada, ministrstva za obrambo, za gospodarstvo in za zdravje ter zavod za blagovne rezerve - že prejeli. V osmih dneh na Računskem sodišču pričakujejo reakcije na osnutek, temu pa bodo sledili razčiščevalni sestanki, kjer bodo revidiranci imeli možnost, da pojasnijo svoja stališča.
"Pregledali smo ogromno število dokumentov, opredelili smo se do vseh sklenjenih pogodb, aneksov, preverili marsikaj drugega, opredelili vse posameznike in druge deležnike, ki so za obvladovanje takšne situacije pomembni," je povedal. Dodal je, da si je prizadeval, da bi bil osnutek zaključen že prej, še v času epidemije, saj je naloga računskega sodišča tudi, da priporoča za morebitne situacije v prihodnje.
Vsebine osnutka ni komentiral, je pa povedal, da gre po njegovi presoji za objektiven zapis. Razkril je tudi, da so z današnjim dnem policiji poslali dokument, s katerim so označili 13 sklenjenih, izvedenih pogodb, pri katerih so okoliščine takšne, da bi bili lahko zaznani sumi storitve kaznivih dejanj, je Vesel povedal: "Za katere primere gre, ne morem povedati, to je v interesu preiskave in bi bilo tudi neprofesionalno, lahko pa povem, da gre za primere poleg teh, ki so bili v medijih že izpostavljeni." Vesel je zatrdil, da je v procesu resda prišlo do zamenjave namestnika, ampak so kakovost zagotavljali tako, da je "poprosil vse državne revizorje, da so prebrali revizijsko poročilo, pogledali, kaj menijo o revizijskem poročilu": "Vsi so zagotavljali kakovost. To se na računskem sodišču ni zgodilo. In sem zelo zadovoljen, da je tako, revizijsko poročilo je za mene zelo konkretno, profesionalno, takšno, kot mora biti."
Odziv ministra Počivalška
"Želim si, da se zgodba nabave medicinske opreme dokončno razišče in zaključi, še posebej glede moje vloge v njej. Rad bi dokončno zavrnil medijsko predstavljene očitke in hočem nazaj moje dobro ime. Zato z vsemi organi tvorno sodelujem in se bom argumentirano in dokumentirano odzval tudi na osnutek poročila računskega sodišča, ki smo ga pričakovali in ki po hitrem pregledu ne vsebuje nič takega, kar sicer širijo nekateri mediji.
Politične zgodbice, povezane s konstruktivno nezaupnico in napovedano instrumentalizacijo preiskave za rušenje vlade pa so nesprejemljive. Verjamem, da bodo vsi organi, ki preiskujejo to zadevo, ravnali korektno in da na njih ne bo vplival politični pritisk trenutnega momenta.
Je pa zelo nenavadno, da je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel na novinarski konferenci sploh predstavil osnutek poročila, saj gre za vmesen in tajen dokument, na katerega se bomo revidiranci šele odzvali. Dejstvo, da se to dogaja v obdobju rušenja vlade in le nekaj ur pred sejo sveta naše stranke, meče zelo čudno luč na celoten postopek.
V težkih časih smo z ekipo trdo in pošteno delali, da smo zdravstvenemu sistemu zagotovili nujno opremo. Na naše delo sem ponosen in zavračam vse obtožbe, ki jih širijo mediji in opozicija."
Glede zamenjave namestnika je pojasnil, da je bila komunikacija s prvim zelo otežena, konkretiziral je, da se namestnik Jorg Kristijan Petrovič ni udeleževal sestankov, kljub Veselovim pozivom, niti ni dvigoval telefona: "Morate razumeti, da kot predsednik računskega sodišča takšnega ravnanja ne morem dopustiti, ne glede na to, kaj se dogaja. Za zamenjavo namestnika sem se odločil, da delo poteka naprej. To sem dolžan revizorjem, nenazadnje smo to dolžni javnosti. Računsko sodišče se ne more postaviti v pozicijo, ko je talec nekoga, da bo sam po lastni presoji povedal, kdaj bo revizijsko poročilo izdano." To sicer ni bilo prvič, je povedal.
"V svoji dolgoletni praksi imam veliko izkušenj s senzibilnimi revizijskimi poročili," je nadaljeval Vesel in dodal, da ve, kaj pomeni trenutek izdaje revizijskega poročila. "Računsko sodišče ni moglo načrtovati, kakšna bo politična situacija v nekem trenutku, kakšni bodo interesi posameznih strank. Lahko povem samo to, da vas spomnim, da je računsko sodišče to revizijo izvedlo na podlagi pobud vseh poslanskih skupin v državnem zboru, ki so želeli čim prejšnjo opredelitev," je dodal.
Počivalšek: "Želim verjeti, da postopki tečejo neodvisno od dnevne politike"
Ker je za danes ob 19. uri sklican svet stranke SMC Zdravka Počivalška, kjer bodo predvidoma odprli pomembne teme o prihodnosti stranke in se dogovorili, kako se bodo odzvali na povabilo Koalicije ustavnega loka k sodelovanju, so se na twitterju že zvrstile kritike na časovno sovpadanje osnutka revizijskega poročila. Med drugim se je oglasila poslanka iz vrst SMC Monika Gregorčič, naklonjena aktualni vladi in obstanku SMC v njej. Na napoved izjave predsednika računskega sodišča se je odzvala s tvitom: "Ah, a tako se mudi?! Kako prozorno..."
Tvite s podobno vsebino je poobjavil tudi premier Janez Janša.
"Z vsemi organi polno sodelujemo in bomo še naprej sodelovali, da se zadeve razčistijo. Želim verjeti, da postopki tečejo neodvisno od dnevne politike. Današnji sklic javne tiskovne konference o osnutku, ki je po zakonu tajen, pa je silno nenavaden," pa je zapisal prvak SMC Počivalšek.
O Počivalškovih navedbah je Vesel povedal: "Moram reči, da sem vesel, on verjetno pa nič manj, da se bo imel možnost opredeliti do dokumenta, ki ga je danes prejel, v naslednjih okoli 30 dneh, tako kot si je tudi vedno želel. V svojih javnih nastopih, ko je vedno pokritiziral računsko sodišče, je večkrat navedel, da si želi čimprejšnje razprave o tem, kaj se je zgodilo, in da lahko pojasni, kaj so bili razlogi za ravnanja." Boljše priložnosti za razpravo, kot je osnutek, ni. "Njegove navedbe so bile večkrat do računskega sodišča zavajajoče," je spomnil na čakanje na revizijsko dokumentacijo s strani gospodarskega ministrstva.
O pritiskih in kritikah zoper njega s strani medijev blizu SDS v preteklih dneh je med drugim povedal: "Moje osebno stališče je, da gre za dobro orkestrirano tovarno zlobe, ki dnevno deluje, dokler ne pride do točke, ko pravzaprav lahko zamaje kakšne temelje institucije."
Spomnimo, računsko sodišče se je za revizijo odločilo maja, tudi po nekaterih razkritjih domnevnih nepravilnosti pri naročanju opreme, potrebne v spomladanskem valu epidemije. Tedaj je sicer Vesel poudaril, da računsko sodišče dogajanje spremlja, ker ima pomembne učinke na javne finance in strukturo proračuna. Tako je med drugim napovedal, da bo revizija pokazala tudi, kako je država pripravljena na krizno javno naročanje. Vesel je sicer napovedoval, da si želijo vsaj osnutek izdati do konca leta, a se je tik pred izdajo zapletlo, saj prvi namestnik Jorg Kristijan Petrovič osnutka ni želel podpisati v rokih, ki jih je od njega pričakoval Vesel. Zato je ta pooblastilo za pregled in podpis osnutka prenesel na drugo namestnico Mojco Planinšek. Kot je ob tem dejal, je njegova naloga, da zagotovi učinkovitost Računskega sodišča in izpostavil, da so tudi odgovorne osebe pri revidirancih večkrat pozivale, naj se ugotovitve razjasnijo čim prej. Špekulacije, da naj bi hitel zaradi političnih pritiskov in aktualne politične situacije, zanika.
Po nekaterih informacijah bi lahko bil namreč osnutek obremenjujoč za gospodarskega ministra in prvaka SMC Zdravka Počivalška, kar bi po mnenju nekaterih lahko vplivalo na zaupanje stranke v svojega predsednika, s tem pa na morebitno odločitev posameznih poslancev o podpori alternativni vladi. Tudi Počivalšek je izjavil, da "Veselova medijska angažiranost glede te teme vzbuja dvom". A Vesel očitke zanika. Kot je pred dnevi dejal, so interni roki, ki jih imajo, že tako ali tako potekli, obenem pa osnutek ne bo javen, javno bo šele poročilo, ki bo izdano po tistem, ko se bodo do ugotovitev v osnutku opredelili revidiranci.
KPK prejela prijavo v zvezi z Veselovim opravljanjem dodatne dejavnosti
S Komisije za preprečevanje korupcije so medtem na podlagi preteklih medijskih objav podali pojasnilo v zvezi z mnenjem o nezdružljivosti funkcij in nasprotju interesov pri opravljanju dodatne dejavnosti pri Mednarodni nogometni zvezi (FIFA), ki naj bi ga pred leti izdali predsedniku Računskega sodišča Tomažu Veselu. "Komisija v svojem dokumentarnem gradivu omenjenega mnenja ni našla, zato vsebine ne more komentirati," so sporočili in dodali, da je šlo pri podaji mnenja o opravljanju dodatne dejavnosti pri Mednarodni nogometni zvezi po razpoložljivih informacijah za neposredno komunikacijo med predstojnikoma obeh organov, kar da lahko potrdi nekdanji predsednik Komisije Boris Štefanec.
Dodali so, da je v zvezi z opravljanjem dodatne dejavnosti predsednika Računskega sodišča Komisija prejšnji teden prejela prijavo, ki je v fazi predhodnega preizkusa: "V tej fazi se zbirajo podatki, pojasnila in dokumentacija z namenom ugotovitve dejanskega stanja in morebitnih kršitev iz pristojnosti Komisije, na podlagi tega pa se odloči o nadaljnjih postopkih." In še: "Pojasnjujemo še, da je predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel Komisiji poročal premoženjsko stanje ob nastopu funkcije, med trajanjem funkcije pa tudi večkrat spremembe premoženjskega stanja. Vsebine prijav premoženjskega stanja zaradi varstva osebnih podatkov Komisija ne more razkrivati."
Vesel je v zvezi z očitki zoper delo na Mednarodni nogometni zvezi danes pojasnil, da delo opravlja striktno v prostem času in pri tem ne vidi nobenega konflikta interesov. "Name nihče ne vpliva, ne z ene ne z druge strani. Plačam vse davke in prispevke tako v Švici kot tudi v Sloveniji," je povedal in dodal, da premoženje prijavlja vsako leto.