Poslanec SD Marko Koprivc je pred začetkom današnje redne seje državnega zbora predsedniku parlamenta Igorju Zorčiču predlagal, naj pozove premierja Janeza Janšo, ki je bil na seji navzoč, da se opraviči vsem žrtvam genocida v Srebrenici zaradi žaljivega tvita.
"Tvit je zelo žaljiv in odpira številne rane žrtev oziroma njihovih svojcev," je dejal Koprivc. Zorčič je dejal, da to ni bil postopkovni predlog. "Jaz se mogoče vsebinsko celo v določenem delu lahko z vami strinjam, ampak mi državnega zbora oziroma začetka seje danes ne bomo uporabili za razčiščevanje tistega, kar je zapisano na Twitterju," je odgovoril Zorčič.
Joveva in Grošelj pisala predsedniku Evropskega parlamenta
Zaradi spornega tvita pa sta danes pismo na predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija naslovila evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj (oba Renew/LMŠ). V njem sta zapisala, da je "zloraba in politizacija genocida v Srebrenici za izključno notranje ideološke in strankarske namene slovenskega premierja Janše le vrh ledene gore širšega in izjemno zaskrbljujočega trenda zgodovinskega revizionizma in relativizma, ki ga prinaša zaskrbljujoča rast skrajne desnice in populističnih sil po Evropski uniji".
Prepričana sta, da je treba obsoditi tovrstne politične izjave in način komunikacije. Zato sta Sassolija pozvala, da prevzame potrebno politično pobudo in začne resno politično razpravo o tej zadevi. "V času, ko se začenja razprava v okviru konference o prihodnosti Evrope, je priznavanje in spoštovanje zgodovinskih dejstev bistveno," sta dodala.
Janša: V doktrini piše, da je treba nasprotnika ubiti
Zorčič je nato dal besedo Janši. "Moram reči, da mi je zelo žal, da tisti, ki zahtevajo opravičilo zaradi neke izjave te izjave niso sposobni niti citirati. Jaz sem bil leta 2009 ob 20. obletnici padca berlinskega zidu naprošen od ugledne mednarodne institucije za študijo, ki sem jo tudi napisal. Objavljena je bila 1. decembra 2009 in v njej analiziram dogajanje po padcu berlinskega zidu. Tudi na ozemlju bivše Jugoslavije in tudi vzroke zaradi katerih je prišlo do balkanske morije. Med drugim tudi vzroke, zaradi katerih je prišlo do pokola v Srebrenici ali pa genocida v Srebrenici. Na podlagi te študije sem bil tudi potem izbran za vodenje mednarodne iniciative za dopolnitev resolucije združenih narodov o genocidu. Za dopolnitev resolucije, ki jo je skozi Generalno skupščino ZN spravil poljski jud Plemkin. Leta 2012 je to našo iniciativo podprlo preko sto svetovnih voditeljev. Objavljena je bila v svetovnih medijih. O njej smo govorili na Generalni skupščini ZN. Od leta 2009 naprej, jaz vedno ob obletnici genocida v Srebrenici to študijo ponovno izpostavim. To sem naredil tudi letos. Nisem je zdaj napisal, ampak pred 11 leti. Moram reči, da doslej argumenti iz te študije niso nikogar zmotili. Nihče ni nanje odgovarjal v Sloveniji, v Sloveniji se je to ignoriralo, v mednarodni javnosti pa je bilo o tem precej razprave in se da ugotoviti, da ni bilo nobenega ugovora, ker je ta zadeva logična. Genocid v Srebrenici je zasnovalo isto zlo, ki se je kotilo na akademiji JLA v Beogradu. Jaz sem študiral obramboslovje in poznam tisto doktrino in v tisti doktrini piše, da je treba nasprotnika, bodisi agresorja bodisi razrednega sovražnika, fizično uničiti. Se pravi ubiti. Umoriti. To je končni cilj oboroženega boja. To je doktrina, v katero je bil vzgojen Ratko Mladić in, ki jo je v Srebrenici izvedel. In še v nekaterih drugih krajih v BiH," je povedal Janša.
"Nekateri, ki so sodelovali pri tem, so v postopkih pred mednarodnim sodišče svoj zagovor utemeljili na tem, da so verjeli, da zaradi tega, ker za povojne poboje v bivši Jugoslaviji, kjer so pomorili na deset tisoče vojnih ujetnikov, ni nihče odgovarjal, da tudi oni ne bodo odgovarjali in da čez 50 let, ko se bodo grobovi odkrili to ne bo nikogar več zanimalo. Na te stvari sem jaz opozoril. Kar se tiče pa vojne v BiH, če Slovenija takrat Bošnjakom ne bi pomagala diplomatsko z usposabljanjem njihovih enot in z orožjem in vojaško opremo, bi bilo teh Srebrenic še petkrat več. Najmanj. Obstajajo dokazi za to," je dodal.
"Tako da, tisti, ki zaradi tega, ker pač ni sposoben vseh zločinov obsoditi enako in jih meriti z istimi vatli, zdaj kriči zaradi te primerjave. V bistvu kričijo sebi. Ne bi bilo Srebrenice, ne bi bilo Ruande, ne bi bilo številnih podobnih genocidnih dejanj v svetu. Če bi svet zmogel enako obsoditi vse zločine ne glede na to, katera ideologija jih je spodbudila. Ravno tukaj je pomanjkljivost svetovnega reda. Ravno zato si prizadevamo, da se resolucija ZN o genocidu ustrezno dopolni. Dokler bo možno nekaznovano pobijati v imenu ene ideologije, v imenu druge pa bo to obsojeno, toliko časa se bodo genocidi v svetu dogajali. O tem obstaja v civiliziranem svetu soglasje. Nihče temu ne nasprotuje, razen v Sloveniji," je zaključil svoj govor.
Odziv Marjana Šarca
Izven parlamentarne dvorane se je na Janšev Twitt za medije odzval njegov predhodniku na premierskem položaju Marjan Šarec. "Nedojmljivo je, da po 30 letih samostojne države, naš predsednik vlade še vedno išče nek komunizem. Premier madžarske Orban ga je tudi označil za največjega borca proti komunizmu. To, kar si je privoščil ob robu Srebrenice, namesto, da bi obžaloval žrtve, namesto, da bi povedal, kako bomo šli naprej, da se kaj takega ne bo več ponovilo, kako se nacionalizmi, šovinizmi in kar je še takega na svetu, ne smejo spet ukoreniniti, on da popolnoma deplasirano izjavo. S tem užali tudi muslimane, užali še marsikoga drugega in se distancira od vseh drugih svetovnih in evropskih voditeljev, ki so dejanje pietetno obsodili. Mislim, da ta tvit govori sam zase in govori točno tisto, kar govorimo že ves čas, da Janez Janša pač ni primeren za vodenje slovenske vlade 2020. Posledice so zagotovo slabe, kajti take izjave zagotovo ne pripomorejo k ugledu Slovenije. Te posledice se bodo zagotovo še čutile," je ocenil predsednik LMŠ.