"S funkcije člana sveta Banke Slovenije - viceguvernerja odstopam iz osebnih razlogov," je Marko Bošnjak navedel v odstopni izjavi, objavljeni na spletni strani DZ.
Novico so potrdili tudi v Banki Slovenije, kjer so zapisali, da bo z razrešitvijo v DZ prenehala tudi pogodba o njegovi zaposlitvi v Banki Slovenije. "Skladno s tem bomo predlagali predsedniku RS Borutu Pahorju, da začne postopek imenovanja novega člana sveta Banke Slovenije," so dodali.
Banka Slovenije je lani zaprosila Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) za preiskavo Bošnjakovega ravnanja, potem ko se je znašel pod plazom očitkov, da ni plačeval davkov za stanovanje, ki ga je oddajal. Banka Slovenije namreč tega pri Finančni upravi RS (Furs) ne sme preveriti, KPK pa lahko.
KPK je pridobila podatke od Fursa in urada predsednika, ki je pristojen za postopek imenovanja viceguvernerjev, ki jih imenuje DZ. A se v ugotovitvah ni opredelila do elementov sumov kršitev davčne zakonodaje. Sredi lanskega decembra je sporočila le, da bi moral Bošnjak sam Banki Slovenije predložiti listine in pojasnila, s katerimi bi lahko zavrnil očitke, ter da je ravnal v nasprotju s pričakovano integriteto.
V Banki Slovenije so takrat poudarili, da sta za njihovo neodvisno delovanje integriteta in neodvisnost zaposlenih, še posebej pa članov sveta, bistvenega pomena. Na KPK so se obrnili, ker očitkov viceguvernerju, ki sicer niso povezani z nalogami in poslovanjem Banke Slovenije, niso mogli v celoti preveriti in z gotovostjo ovreči. Za presojo takšnih ravnanj je sicer v skladu z zakonom o Banki Slovenije pristojen svet centralne banke. Tega sestavljajo guverner Boštjan Vasle in štirje viceguvernerji, poleg Bošnjaka še Primož Dolenc, Irena Vodopivec Jean in Jožef Bradeško.
"Svet Banke Slovenije v skladu z zakonom presoja, ali konkretna ravnanja predstavljajo hujšo kršitev dolžnosti člana sveta Banke Slovenije. Če po postopku, ki je določen v sklepu o postopku ugotavljanja odgovornosti članov sveta, ugotovi, da je član odgovoren za hujšo kršitev njegovih dolžnosti, o tem obvesti DZ," so takrat pojasnili. Sedaj se je ta postopek neuradno bližal koncu. Glasovanje o tem, ali je Bošnjakovo ravnanje predstavljalo hujšo kršitev, naj bi se zgodilo v torek, a ga ni bilo, ker je ta pred tem v DZ poslal odstopno izjavo.
Bošnjak je mandat viceguvernerja nastopil marca 2016, ta pa mu bo potekel marca 2022. V DZ bo sedaj o njegovem predlogu za razrešitev odločala mandatno-volilna komisija DZ, nato pa DZ.
Novega viceguvernerja bo iskal Pahor
Predsednik republike Borut Pahor poziv za zbiranje predlogov novih možnih kandidatov v skladu z zakonom objavi v 30 dneh po prejemu obvestila. Predloge je nato treba poslati v roku, ki ne sme biti krajši od 15 dni po objavi poziva. Pahor nato v 30 dneh lahko DZ predlaga katerega izmed prijavljenih kandidatov ali koga drugega. Pred tem opravi posvetovanja z vodji poslanskih skupin in predstavnikoma narodnih skupnosti DZ.
Poziv bančnikov naletel na gluha ušesa
16 predsednikov uprav slovneskih bank je v začetku meseca pisalo Banki Slovenije in jo pozvalo, naj umakne ukrepe, s katerimi je proti koncu lanskega leta precej omejila zadolževanje fizičnih oseb. Opozorili so, da bodo gospodinjstva v krizi, ki bo posledica boja proti epidemiji, potrebovala sredstva, hkrati pa dodajajo, da bo ta ukrep zavrl zasebno potrošnjo, poroča portal Necenzurirano.si. Banka Slovenije je po pisanju tega portala poziv že zavrnila. Je pa pretekli teden centralna banka prilagodila pravila, po katerih bodo lahko banke mesece z začasno znižanimi dohodki, ki so posledica epidemije koronavirusa, izločile iz izračunavanja kreditne sposobnosti potrošnika.