Tudi prebolevanje covida doma naj se začne s testom. Foto: Sašo BIZJAK
Prvi simptomi okužbe
Prvi simptomi okužbe so pri necepljenih in cepljenih podobni. Najpogosteje se bolezen prične z znaki blagega prehlada, torej kot izcedek iz nosu, kihanje, glavobol, povišana telesna temperatura in bolečine v mišicah in sklepih, pri nekoliko težjih okužbah pa so lahko prisotni tudi kašelj, težko dihanje, visoka telesna temperatura, nad 39 stopinj Celzija, in splošna huda utrujenost. Nekateri bolniki poročajo tudi zgolj o nenadni izgubi vonja in okusa. Redkeje se bolezen kaže v obliki prebavnih težav, kot so driska, bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje.
Komu sporočiti sum in kdaj po medicinsko pomoč
Vsak sum na okužbo čim prej sporočimo svojemu izbranemu zdravniku v ordinacijskem času ambulante po telefonu ali z elektronskim sporočilom. Zdravstveni tim ambulante družinske medicine vas bo v najkrajšem možnem času odgovoril in vas naročil na odvzem PCR-brisa. Če gre za življenje ogrožajoče stanje (huda bolečina v prsih, težave z dihanjem, težka zasoplost, visoka telesna temperatura, ki se po antipiretiku ne zmanjša, motnje zavesti), je treba obiskati nujno medicinsko pomoč ali poklicati 112.
Kako samozdraviti simptome doma
Najpogosteje zdravimo simptome okužbe, torej vročino in glavobol ter bolečine v sklepih in mišicah, z zdravili, ki hkrati nižajo telesno temperaturo in delujejo protibolečinsko, to so analgetiki in antipiretiki, ki jih dobimo na recept ali jih kupimo v prosti prodaji v lekarni. Najpogosteje uporabljamo paracetamol (Lekadol, Daleron) ali naproksen (Nalgesin), lahko pa tudi druge nesteroidne antirevmatike (Ibuprofen ...). Hkrati svetujemo zadostno hidracijo in počitek, ki naj traja vsaj do izteka izolacije in do milejših simptomov.
Ob poslabšanju nemudoma obvestite izbranega osebnega zdravnika
Ob poslabšanju v primeru covida (po navadi po sedmem do desetem dnevu od okužbe), torej ob visoki vročini, ki traja že več kot deset dni, ob pojavu težkega dihanja ali hudega kašlja, ob znižani saturaciji krvi s kisikom pod 94 odstotki, je treba nemudoma po telefonu ali elektronski pošti obvestiti osebnega izbranega zdravnika, da bo presodil, ali bo bolnika poslal v bolnišnico ali pa v covid ambulanto na pregled (odvisno od bolnikovega stanja). Vsakršno življenje ogrožajoče stanje (nenadna bolečina za prsnico, motnje zavesti, modrikasto obarvanje sluznic in kože ...) pa zahteva takojšen pregled v urgentni službi.
Merjenje saturacije krvi s kisikom doma
V času epidemije so si številni nabavili oksimetre za domačo uporabo, ki so zelo koristni, saj nam podajo okvirno oceno zasičenosti krvi s kisikom. Kot je znano, je lahko nizka saturacija krvi pri bolnikih s covidom dolgo klinično nema, pacienti se počutijo relativno dobro, čeprav že imajo znižano saturacijo krvi s kisikom, zato je pomembno, da jih pravi čas "ujamemo" in jih pravočasno napotimo na zdravljenje v bolnišnico.
Domači pulzni oksimetri so pri tem v veliko pomoč, saj lahko pacient večkrat dnevno doma sam spremlja nasičenost krvi s kisikom in nas ob nižjih vrednostih takoj obvesti. Slabost teh naprav za domačo uporabo je, da niso umerjene in so včasih premalo natančne, zato se nanje ne moremo stoodstotno zanesti in je treba pacienta vedno obravnavati skupaj s kliničnimi znaki in simptomi.