Mercator k Fortenovi: Odpuščanj ne načrtujejo, odpirala se bodo delovna mesta

Srečko Klapš
23.04.2021 18:50
Fortenova, od danes večinska lastnica Mercatorja, napoveduje naložbe, zaposlitve in krepitev poslov z dobavitelji. Sedež še naprej ostaja v Sloveniji, po konsolidaciji v regiji možna tudi širitev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Katerih izdelkov bo največ na policah Mercatorja v prihodnje - slovenskih, hrvaških ali morda celo ruskih -, bo pokazal čas. 
Igor Napast

Od danes je Mercator dokončno v rokah hrvaške skupine Fortenova, ki je prenesla 69,57-odstotni delež Mercatorje iz nasedlega Agrokorja, tako da ima odslej 88,10-odstotni delež. Danes se je začelo tudi črpanje posojila za refinanciranje dolgov Skupine Mercator v znesku do 480 milijonov evrov. Fortenova je namreč za financiranje posojil 55 bank upnic Mercatorja izdala obveznice v znesku 385 milijonov evrov, ki sta jih kupila HPS Partners in VTB Europe, so sporočili iz Mercatorja. Tako so v treh letih precej znižali zadolženost, in sicer so razmerje med neto dolgom in normaliziranim EBITDA znižali s 14 na 5, bruto dobiček iz poslovanja (EBITDA) pa zvišali z 62,4 milijona evrov na 172,5 milijona evrov.

 

Peruško: Sedež bo v Ljubljani, odpuščanja ne bo

"Z Mercatorjem v Fortenovi je nastala največja regionalna maloprodajna mreža, ki povečuje stabilnost oskrbovalne verige, ohranja delovna mesta in nadaljuje s podporo rasti lokalnih dobaviteljev," je na današnji tiskovni konferenci dejal Fabris Peruško, član uprave in izvršni direktor skupine Fortenova. Poudaril, da so po pripojitvi Mercatorja z več kot 50.000 zaposlenimi največji delodajalci v regiji. "Skupaj bomo ustvarili okoli pet milijard evrov prihodkov in več kot 270 milijonov evrov dobička iz poslovanja. "Kljub nadaljevanju pandemije letos načrtujemo za 125 milijonov evrov naložb," je optimističen Peruško. Dejal je še, da je bil postopek prenosa delnic Mercatorja z Agrokorja v določenih trenutkih malo boleč, a da jim je v dobrih treh letih uspelo konsolidirati lastniško strukturo Fortenove s tremi največjimi delničarji (Sberbank, VTB Bank, Kinghthead Capital Management, op. a). Sedež Mercatorja še naprej ostaja v Ljubljani, medtem ko bodo organiziranost skupine prilagajali potrebam trgov, tako da bo celotna maloprodaja bolj konkurenčna. James Pearson, glavni finančni direktor skupine Fortenova, je dodal, da je zaključek dodatnega financiranja, ki je omogočilo prenos Mercatorja, tudi rezultat prodaje skupine Ledo in Frikom z nekaj manjšimi povezanimi družbami britanski skupini Nomad Foods, s katero so iztržili 615 milijonov evrov.

 

Čizmić: V novem logističnem centru bo delalo 450 ljudi

S prenosom k Fortenovi so zadovoljni tudi v Mercatorju, saj kot pravi predsednik uprave Tomislav Čizmić, vstopajo v družbo, ki sodeluje z več kot tri tisoč dobavitelji in od lokalnih ter regionalnih dobaviteljev letno odkupi za 1,2 milijarde evrov blaga in storitev. Pri konsolidaciji maloprodaje v okviru Fortenove izpostavlja krepitev trgovske mreže in razvoj logistične infrastrukture. "Mercator pridobiva dolgoročno stabilnost pred največjim naložbenim ciklom v 70-letni zgodovini družbe. Pripravljeni smo tudi na konsolidacijo trgovine v regiji, ki ima 17,5 milijona kupcev," še napoveduje Čizmić. Tako bodo še letos v Mercatorju začeli pridobivanje gradbenega dovoljenja za novi logistično-distribucijski center na križišču Kajuhove ulice in Letališke ceste v Ljubljani. Dnevna zmogljivost centra bo 1700 ton blaga, v njem bo zaposlenih 450 ljudi.

Na vprašanje o tem, ali bodo sinergije med Mercatorjem in Konzumom terjale tudi delovna mesta, je Čizmić odgovoril, da odpuščanj ne načrtujejo, nasprotno, ker Mercator dobiva močnega lastnika, bo to pripomoglo k odpiranju delovnih mest.

In kako kaže združeni maloprodajni skupini v regiji? Na Hrvaškem in v Sloveniji je skupina že največji trgovec, nekaj prostora za rast pa Peruško vidi predvsem na Hrvaškem, kjer ima Konzum petinski delež. V Bosni in Hercegovini načrtujejo integracijo Mercatorja in Konzuma. Rast načrtujejo tudi v Srbiji, kjer trg še ni konsolidiran. Siegfried Ganshorn, izvršni direktor maloprodaje v Fortenovi, pa je prenos Mercatorja označil za enega najpomembnejših dni v zgodovini Mercatorja, Konzuma in Fortenove. Na policah obeh trgovcev napoveduje več domačih izdelkov, na trgih pa povečevanje deležev, tudi s širitvijo na nove lokacije.

Na tiskovni konferenci so sodelovali tudi nekateri dobavitelji iz regije, ki so jih zanimali prihodnje sodelovanje in morebitni vplivi na marže združene maloprodaje Mercatorja in Konzuma. Tomislav Čizmić je odgovoril, da imajo glavno besedo pri tem, kaj kupujejo, kupci in da odnose z dobavitelji najbolj regulira trg. Ob tem je zagotovil, da bodo še naprej sledili strategiji ponudbe lokalnih izdelkov. "Če imajo dobavitelji inovativne izdelke, je Fortenova kanal, skozi katerega lahko najbolj učinkovito pridejo do kupcev," je Fabris Peruško odgovoril dobaviteljem. Kot je znano, se bodo največji regijski dobavitelji neposredno pogajali s Fortenovo, manjši pa so z Mercatorjem podpisali dolgoročne pogodbe o sodelovanju.

 

Počivalška veseli, da je Mercator dobil boljšega lastnika

Na dokončen prenos Mercatorja k Fortenovi se je odzval tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki ga veseli, da je Mercator po nekaj turbulentnih letih končno dobil lastnika in poslovno okolje, v katerem bo lahko izvajal svojo dejavnost in ki mu zagotavlja tudi nadaljnji obstoj in razvoj. In to je v interesu zaposlenih, slovenskih dobaviteljev, potrošnikov in države: "Iz poročila izrednega člana uprave Mercatorja je razvidno, da je družba slovenskim dobaviteljem ponudila sodelovanje na dolgi rok in jim s tem zagotovila prostor na Mercatorjevih policah - na tistih policah, kjer iščemo slovenske izdelke. Za varno prihodnost slovenskih dobaviteljev, več kot 10.000 zaposlenih in njihovih družin smo si ne nazadnje z zaščito Mercatorja tudi prizadevali. Ko bo vlada ugotovila, da so zaključeni vsi postopki zaradi insolventnosti dosedanjega večinskega lastnika in da Mercator ni nikakor več povezan z Agrokorjem ali z z njim povezanimi osebami, bo predlagala razrešitev izrednega člana uprave Mercatorja." To pomeni, da bo delo v upravi Mercatorja prenehal izredni pooblaščenec Gregor Planteu, ki je bdel nad tem, da Zagreb ne bi izčrpaval Mercatorja.​

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta