Letošnjih prvih šest mesecev pomeni eno najdonosnejših polletij v zadnjih 20 letih. Po drugi strani pa v številnih evropskih državah banke za visoka stanja na računih fizičnih oseb zaračunavajo visoke letne ležarine. Enako velja tudi na slovenskem trgu. Z večjim deležem cepljenega prebivalstva pričakujemo poskok pri rasti maloprodaje v prihodnjih mesecih. To pomeni, da zaradi tega (ob ležarinah) v poletnih in jesenskih mesecih pričakujemo še povišanje inflacije, h kateri prispevajo tudi podražitve surovin na svetovnem trgu.
Za nami je prva polovica leta 2021, ki si jo bomo v Evropi zapomnili predvsem po tretjem valu pandemije covida-19. Na delniškem trgu je prva polovica letošnjega leta eno najboljših polletij. Ameriški delniški indeks S&P 500 je v prvem polletju pridelal 18-odstotni donos, nemški DAX 13-odstotnega, ameriški indeks pretežno tehnoloških podjetij Nasdaq je pridobil 16 odstotkov.
Ob vsem tem se je domači indeks SBITOP odrezal najbolje, saj se v letošnjem prvem šestmesečju lahko pohvali s kar 25-odstotnim donosom (podlaga za izračun donosnosti indeksov so cene delnic v evrih). Kljub višji rasti domačega indeksa v primerjavi s svetovnimi pa domače delniške naložbe, kot so Krka, Cinkarna Celje, NLB, Zavarovalna skupina Sava, Triglav, Petrol in Telekom Slovenije, ostajajo - glede na uspešno poslovanje in ceno delnic na trgu - zelo zanimive naložbe.
Med zanimive naložbene sektorje za drugo polovico letošnjega leta bi lahko uvrstili tudi segment po tržni kapitalizaciji manjših in srednjih evropskih podjetij, ki znajo z odpiranjem Evrope povrnitev povpraševanja ponovno pridobiti, prav tako bo s pričakovano odpravo prepovedi izplačevanja dividend zanimiv postal evropski bančni sektor.
Nespremenjene in izjemno nizke obrestne mere bodo torej v tem letu še naprej veter v krila delniškim trgom. Ta veter bo sicer večkrat začasno prekinjen z mesečnimi odčitki občutno višjih ravni inflacije v prihajajočih mesecih, tako v ZDA kot na območju evra. Po drugi strani pa dodaten pospešek pri delniških trgih lahko pričakujemo še zaradi (pričakovano) krepko izboljšanih poslovnih izidov podjetij za letošnji drugi kvartal. Ne nazadnje se na Wall Streetu sezona objav poslovnih izidov za drugi letošnji kvartal začne naslednji teden z objavo rezultatov največjih ameriških bank JP Morgan Chase, Wells Fargo, Citigroup, Morgan Stanley in Goldman Sachs. Morebitni dobri znaki glede ameriške ekonomije v poročilih največjih ameriških bank bodo zagotovo še dodaten katalizator navdušenja na delniških trgih.