Poudarila je, da je uživanje hrane in pijače na vrtovih gostinskih lokalov ob prevzemnih mestih prepovedano. Po njenih besedah drugih predpisov, ki bi omejevali uživanje hrane in pijače sicer ni, je pa ob tem poudarila, da je za zdaj še vedno obvezna uporaba zaščitne maske na javnih krajih.
"To pomeni, da v gibanju ne smemo ničesar uživati, lahko pa se umaknemo na zeleno površino in pri tem upoštevamo vsa priporočila NIJZ in inšpektor se v takem primeru kot pooblaščena uradna oseba samostojno odloči, ali bo izrekel prekršek ali ne. V večini primerov skušamo biti pri tem življenjski in upoštevamo razne okoliščine," je dejala. "Ne smemo pa tega izkoriščati, ker bo lahko vseeno prekršek izrečen," je dodala. Inšpektorji in policisti se tako odločajo na samem kraju in presojajo vsak primer posebej. Ob morebitni ugotovljeni kršitvi globa za posameznika lahko znaša od 400 do 4000 evrov.
Burek za 402 evra
Pretekli konec tedna je na družbenih omrežjih zaokrožila fotografija dostavljalca hrane, ki je v središču Ljubljane sedel na stopnicah Frančiškanske cerkve, pri tem naj bi jedel, z dvema policistoma, ki sta pristopila do njega. O tem dogodku je premierju Janezu Janši poslansko vprašanje v ponedeljek zastavil tudi poslanec Luka Mesec. Dostavljalec naj bi namreč po njegovih besedah dobil 400 evrov globe, ker naj bi tam jedel burek. "Kot vidite, ni ogrožal nikogar, sedi zunaj, ker je zunaj, na kolesu, njegovo delovno mesto. Upošteva varnostno razdaljo, je pa dobil izstavljen račun od vaše vlade za burek za 402 evra," je Mesec dejal v parlamentu.
"Policija je pojasnila, da ni šlo za dostavo hrane, šlo je za nespoštovanje oziroma neupoštevanje odloka, ki zapoveduje nošenje maske. Oseba na sliki nima maske. In vsi ti ukrepi so sprejeti zato, da se čim bolj zameji število stikov. Moj najmlajši sin hodi v drugi razred in to razume," je Janša odvrnil. Ž.V.
Policija: Zabave se še vedno odvijajo, a jih je manj
Po besedah namestnika generalnega direktorja policije Tomaža Pečjaka je policija v novembru do včeraj spoštovanje odlokov za preprečevanje širjenja virusa opravila na 46.124 krajih. Od tega so preverjali tudi 604 prijave o kršitvah. Skupaj je bilo ugotovljenih 4636 kršitev, pri čemer so uvedli 1883 hitrih prekrškovnih postopkov zoper kršitelje in izrekli 2753 opozoril.
Jurič je povedal, da še vedno obravnavajo tudi kršitev zbiranja v zasebnih prostorih. "Tudi še kakšna zabava se zgodi v zasebnem prostoru. Res pa je tega v primerjavi s preteklimi tedni manj," je povedal. V nekaterih primerih se kršitelji ob prihodu policistov niso odzivali, zgodilo pa se je tudi, da so bili celo napadeni.
Na zunanjih površinah pretekli teden 72 sankcij
V preteklem tednu, od 9. do 15. novembra, so inšpektorji zdravstvenega inšpektorata na zunanjih javnih površinah opravili 712 nadzorov in izrekli 72 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 27.200 evrov. Še 214 nadzorov pa so opravili v večstanovanjskih stavbah, pri tem pa izdali 4 ureditvene odločbe, je povedala Potza.
Skupno je v tem obdobju zdravstveni inšpektorat opravil 1503 nadzore, pri tem pa izrekel 94 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 39.200 evrov, dodatno pa je izrekel še 150 opozoril in 8 upravnih ukrepov. Od tega je bilo 157 nadzorov opravljenih v gostinstvu, kjer so izrekli 7 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 6800 evrov.
V trgovinah je bilo opravljenih 197 nadzorov in izrečenih pet prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 2000 evrov. V drugih storitvenih dejavnosti, kot so kozmetični in frizerski saloni, cvetličarne in podobno, pa so opravili 223 nadzorov in izrekli 10 sankcij v skupni vrednosti 3200 evrov.
V omenjenem tednu je zdravstveni inšpektorat prejel 66 prijav, največ jih je povezanih z gostinsko dejavnostjo in neuporabo mask na javnih krajih, je povedala Potza in poudarila, da so se odzvali na vse prijete prijave. Ob tem ugotavlja, da se spoštovanje ukrepov izboljšuje, ker je bilo v preteklem tednu izrečenih manj ukrepov kot v dveh tednih pred tem.