Uspešnost Fordovih lahkih gospodarskih vozil ne temelji zgolj na všečnem videzu, pač pa v veliki meri tudi na pestrosti ponudbe. V osnovi ponujajo kar sedem različic, ki jih delijo na dve veji. Prva, ki šteje štiri, je strogo gospodarska, v njej pa so - od zgoraj navzdol po velikosti - (veliki) transit, transit custom, transit connect in transit courier. V drugi, ki se nekoliko spogleduje tudi z zasebno (upo)rabo, so tourneo custom, tourneo connect in tourneo courier.
Tokrat govorimo o največjem tourneu. Namenili so mu dva paketa opreme, med katerima vsaj od daleč ni velikih razlik, jih je pa dovolj, da utegnejo biti tudi njuni kupci precej različni.
Ford tourneo custom active (na fotografiji v oranžni barvi) je blago terenska različica customa, ki temelji na opremskem paketu Trend. V primerjavi z njo ima nekoliko spremenjena motorno masko in prednji odbijač, dodatno črno zaščitno plastiko na odbijačih, stranicah, blatnikih in ohišju zunanjih ogledal, posebna 17-palčna lahka platišča in strešna nosilca. Stopnica pod pragovi na fotografiji je na voljo za doplačilo.
Znotraj ni dosti sprememb: sedeži so delno usnjeni, okolje pa krasijo vstavki v modri barvi. Pritrdišča sedežev tretje vrste je mogoče uporabiti za namestitev nosilcev za kolesa, kar daje vedeti, da so pri Fordu namenili takšen custom tistim, ki nekje na koncu poti radi to nadaljujejo kot kolesarji. Če kupec izbere daljšo karoserijo, je sedeže druge vrste mogoče zasukati tudi za 180 stopinj, kar po drugi strani cilja tudi na poslovno uporabo. Na voljo so trije dizelski motorji z močmi 96, 125 ali 136 kilovatov, pri čemer ponujajo tudi njihovo blago hibridno tehniko, menjalnik pa je ročni ali za doplačilo samodejni. Posebnost takšnega customa je, da je pri njem mogoče doplačati za mehansko zaporo diferenciala z omejenim zdrsom (mLSD) - za boljši oprijem v poslabšanih pogojih pod (seveda prednjimi, kjer je pogon) kolesi. V takšnem primeru je prilagojeno tudi delovanje stabilizacijskega sistema ESC. Tourneo custom active bo pri nas za okoli 2500 evrov dražji od različice Trend. Tu velja dodati, da bosta s paketom Active v kratkem na voljo tudi transit connect in tourneo connect.
Ford tourneo custom trail (na fotografiji v rdeči barvi) je nekoliko bolj terenskega videza. Njegova motorna maska se spogleduje s tisto, ki jo ima njihov ranger raptor (velik črn napis znamke na črni maski), črne plastične zaščite karoserije so izdatnejših mer in 16-palčna lahka platišča so značilna samo za to različico. Na seznamu doplačil so tudi stopnici in strešna nosilca.
Trail med drugim prinaša usnjeno oblazinjenje notranjosti, klimatsko napravo, ogrevano prednjo šipo in električno poklopljivi zunanji ogledali v barvi karoserije. Ko gre za pogon, so tudi pri tej različici na voljo turbodizli moči 96, 125 in 136 kilovatov ter blaga hibridna tehnika, je pa pri trailu diferencialna zapora mLSD serijska. Kar seveda pomeni, da terenskost jemlje bolj resno kot prej opisani active. Vse skupaj se seveda nekoliko pozna tudi pri ceni - doplačila je tudi zanj 2500 evrov, a tokrat glede na opremski paket Titanium.
Mehanski diferencial z zaporo z omejenim zdrsom je priznane britanske znamke Quaife
Tourneo custom trail je na voljo v več karoserijskih izvedenkah, med drugim kot furgon in prav tako z dvema medosnima razdaljama oziroma dolžinama. Za obe opisani novi različici pa velja, da imata serijski modem Fordpass Connect, ki omogoča povezovanje s pametnimi telefoni z nameščeno aplikacijo Fordpass. Med drugim ta omogoča odklepanje in zaklepanje vozila na daljavo, v primeru samodejnega menjalnika pa tudi zagon motorja na daljavo. Kamorkoli po svetu, kamor seže signal mobilne telefonije.
Točne cene pri slovenskem zastopniku obljubljajo v kratkem, menijo pa, da bosta novi različici prepričali kakih deset odstotkov kupcev tournea custom. Pustolovstvo je pač v modi.