Za manj vroče poletje

Zora Štok Zora Štok
21.07.2024 02:00

Sveža sezonska zelenjava in obilica sadja nam poleti olajšata pripravo obrokov. Zanje ne potrebujemo veliko časa niti nam ni treba stati ob štedilniku. Vsaj dolgo ne,

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lubenica in feta sir sta pravšnja kombinacija za osvežilen poletni obrok.
Profimedia

Kdaj, če ne zdaj, si bomo na krožnikih in v skledah privoščili vse, kar nam narava v poletnem času velikodušno ponuja?! Sadje in zelenjava vseh oblik, barv in okusov kar vabita, da si iz njiju nekaj pripravimo. Sveže jedi, brez kuhanja oziroma stanja ob štedilniku, a tudi kakšni zelenjavni ocvrtki, pečene ribe ali kos mesa pa lahka jed iz pečice ne bodo napačna izbira. Tak bavbav pa štedilnik tudi ni.

Še eno prednost ima poletna prehrana. Veliko svežih jedi lahko pripravimo vnaprej, sploh hladne zelenjavne ali sadne juhe, če ne celotne jedi, pa si vnaprej pripravimo nekaj sestavin, da si naslednji dan prihranimo nekaj časa. A največja prednost poletnih jedi je, da naše telo s sadjem in zelenjavo dobiva veliko mineralov in vitaminov ter drugih snovi, ki jih potrebujemo za dobro počutje in zdravje, v naravni obliki. In tudi odžejamo se lahko, na primer s kakšno lubenico, ki je polna vode, pa še sladka za povrh. Veliko vode imajo tudi kumare, paprika in celo bučke, ne pozabimo na korenje, zeleno, paradižnik in jajčevce. In vso to zelenjavo (razen jajčevcev) lahko uživamo svežo in tako nekaj storimo še za svoje zdravje.

Jemo tudi z očmi

V poletni vročini si bomo večkrat kot v drugih letnih časih privoščili belo meso, predvsem perutnino, in ribe. To še zdaleč ne pomeni, da na krožniku ne bo kakšnega konkretnega zrezka ali steaka, bo pa verjetno manj klasičnih pečenk, svinjskih reber in podobnih jedi, ki nam veliko bolj teknejo pozimi. Poleti zato ravnajmo nekoliko drugače. Meso narežimo na trakove ali manjše kocke, tako bomo precej skrajšali čas pečenja. Pečeni trakovi mesa so tudi vsestransko uporabni. Lahko jim dodamo narezano zelenjavo, premešamo in počakamo le toliko, da se zelenjava nekoliko zmehča, začinimo po okusu in hop na krožnik. Trakovi mesa so uporabni tudi za vse mogoče solate, lahko pa jih lepo naložimo na krožnik in zelenjavo razporedimo ob njih. Jemo tudi z očmi, kajne?

Še manj dela kot z mesom je z ribami. Te so hitro pečene (ali kuhane, a žal kuhane ribe niso med najbolj priljubljenimi) in vsestransko uporabne, pa še zdrave za povrh. In ni potrebe, da si pripravljamo le drage bele ribe. Skuša na primer je okusna in zaradi vsebnosti dobrih maščob izredno zdrava riba, sardela je pa itak kraljica morja. Žal preveč zapostavljena, čeprav se s sardelami lahko pripravi cela vrsta okusnih obrokov. Lahko so pečene v olju ali v pečici v zložencu s krompirjem, pečene v pečici z zelenjavo ali pa jih filiramo, obložimo z nadevom in pokrijemo z drugim filejem, paniramo in ocvremo. Kuhane ali pečene ribe (ali ostanke) lahko tudi očistimo kosti in meso mariniramo v mešanici olivnega olja, limoninega soka, popra, česna in peteršilja.

Odrecimo se težkim omakam

Če se nam zdi, do so nam poletni obroki brez krompirja, testenin in riža kot najbolj pogostih prilog le premalo, si jih pač privoščimo, odrecimo se le težkim, nasitnim omakam. Navsezadnje so testenine z različno zelenjavo in sesekljanimi svežimi zelišči z dodatkom sušenega paradižnika odličen in lahek obrok, namesto testenin pa lahko v ponvi pečemo na tanko narezan krompir in mu, tik preden je pečen, dodamo narezano zelenjavo in zelišča. Če imamo na zalogi krompirjeve svaljke, jih prav tako lahko popečemo z različno zelenjavo in zelišči ter začimbami.

Poleti je priljubljen tudi stročji fižol. Pa ne samo v solati. Kot prilogo jedem na žaru ga pripravimo tako, da skuhanega ovijemo v pršut ali slanino in pečemo na žaru ali v ponvi brez maščobe. Nekaterim je solata iz stročjega fižola, prelita s kislo smetano in obogatena z zelišči, že skoraj samostojen obrok. Kisli smetani lahko dodamo tudi malo jogurta, gorčice, popra, od začimb pa se stročjemu fižolu odlično poda koprc. Kuhan stročji fižol lahko na hitro prepražimo na maslu in dodamo nekaj drobtin, na koncu pa še pinjole in imamo že malo drugačno jed kot običajno.

Podobno kot stročji fižol si privoščimo tudi mladi bob. Ki je na žalost nekoliko zapostavljena stročnica, a s svojim sladkastim, oreškastim okusom in lepo zeleno barvo je popestritev vsake solate, zelenjavne juhe ali priloge.

Poigramo se z zelenjavo

Za lahek poletni prigrizek se lahko malce poigramo z zelenjavo različnih barv in okusov ter pršutom ali šunko in kroglicami mocarele ali kockami poljubnega trdega sira. Na kocke narezano zelenjavo izmenično s pršutom ali šunko in sirom natikamo na nabodalca, dodamo na primer redkvico, tudi melona bo s svojo sladkostjo popestrila okus. Zelenjavo lahko narežemo tudi na paličice in jo pomakamo v arašidovo omako, če nam ni do priprave te omake, pa zmešamo malo jogurta, majoneze, gorčice, dimljene mlete paprike, česna in sesekljane mete in bo še hitreje nared kot arašidova omaka.

Bučke lahko enako kot kumare uporabimo tudi za pripravo sveže solate z jogurtom ali kislo smetano. Dodamo malo česna pa drobnjak, list peteršilja, tudi koprc se odlično poda kumaram in bučkam, če želimo malo bolj nenavaden okus pa izberemo koriander. Navsezadnje lahko dodamo sestavine, ki jih imamo najraje, zapisani recepti so vedno le izhodišče.

Nepogrešljiva voda

Poleti smo pogosto bolj žejni kot lačni. Voda naj bo vedno pri roki, a da se je ne naveličamo prehitro, ji kaj dodajmo, denimo rezino limone ali limete in vejico mete. Nekaj jagodičevja. Nekaj koščkov svežega ingverja in rezine sveže kumare. Skuhamo sadni čaj in dodamo sušena jabolka ali krhlje suhih hrušk. Ali sadnemu čaju dodamo sveže stisnjen sadni sok. Zmešamo različne sveže stisnjene sokove in jih razredčimo z vodo, dodamo meliso. In če imamo radi hladne pijače, damo v vrč seveda kocke ledu. Čeprav je v vročih dneh bolj priporočljivo piti pijače sobne temperature ali celo mlačne, nekateri le ne morejo brez ledu. In zakaj tudi bi, ravnajmo se po tem, kar nam ustreza.

Hladna juha

V vročem poletju pa nas lahko vsaj delno odžeja tudi dobra in hladna juha. Sadna ali zelenjavna. Najbolj znan je španski gaspačo, za katerega obstaja veliko receptov, hladne juhe pa poznajo tudi drugod. Celo iz rdeče pese jo lahko pripravimo, od začimb razen soli in popra uporabimo koprc. Prednost hladnih juh je, da jih lahko pripravimo dan prej in jih shranimo v hladilniku. Sestavine imamo vedno pri roki - paradižnik, paprika, kumare so najbolj pogosto v uporabi, česen, malo krušnih drobtin, začimbe, olje pa jogurt, kisla smetana in še kak dodatek. In dober sekljalnik.

Ohladimo si torej kak vroč poletni dan tudi z juho. Ali s katerimkoli drugim obrokom. Poletje nam ponuja toliko dobrega, da bi bila škoda, da ne izkoristimo vsega, kar nam je na voljo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta