Vseživljensko učenje: V šolske klopi tudi odrasli

Tatjana Vrbnjak Tatjana Vrbnjak
12.09.2018 12:19

Največ zanimanja za učenje nemškega jezika, računalniških veščin, knjigovodstva in za tečaj viličarista. Upokojenci obiskujejo univerzo za tretje življenjsko obdobje in tečaje v dnevnem centru za starejše.

Poslušaj
Shutterstock

Septembra v šolske klopi ne sedejo le osnovnošolci in dijaki, ampak se takrat pričnejo tudi najrazličnejši tečaji in izobraževanja za odrasle. Vseživljenjsko učenje že dolgo ni več fraza. V vseh življenjskih obdobjih je treba tako v vsakodnevnem življenju kot v poklicni karieri slediti hitro se spreminjajoči tehnologiji in razmeram. Mlajšim pomeni pridobivanje novih znanj priložnost za širjenje poklicnih možnosti, za upokojence pa so tečaji poleg pridobivanja novega znanja tudi imenitna priložnost za ohranjanje in širjenje socialnih stikov.

Pridobivanje novih znanj je nujnost

"Za neformalno izobraževanje je vse več zanimanja," pravi Irena Urankar, direktorica Andragoškega zavoda Maribor - Ljudske univerze (AZM), kjer ponujajo celo vrsto neformalnih izobraževanj za mlajše odrasle, zaposlene in brezposelne, pa tudi za upokojence, ki obiskujejo univerzo za tretje življenjsko obdobje.

Irena Urankar 
Andrej Petelinsek

S tečajem do nove poklicne priložnosti

Veliko tečajev je za udeležence brezplačnih. "V sodelovanju z zavodom za zaposlovanje izvajamo neformalne izobraževalne programe in izpite za brezposelne, zlasti nemščino in angleščino na različnih stopnjah, računalniške vsebine in podobne, na katere zavod napoti udeležence na podlagi kariernih načrtov - lani so bili vključeni 504 brezposelni. V okviru projekta Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc, ki ga sofinancirata Evropski socialni sklad in ministrstvo za šolstvo in ga izvajamo skupaj s partnerji, pa za podjetja izvajamo programe pridobivanja digitalnih kompetenc, IKT-vsebin in računalniška usposabljanja različnih vsebin ter splošne neformalne programe, od učenja jezikov do treninga socialnih vsebin in programov za življenjsko uspešnost. Prednostna skupina vključenih v projektu so zaposleni nad 45 let z do pete stopnje izobrazbe; med 1175 vključenimi je bilo 816 starejših od 45 let," razlaga Irena Urankar.
Na AZM seveda izvajajo tudi plačljiva izobraževanja - od učenja tujih jezikov do raznih tečajev, s katerimi je mogoče pridobiti znanja za nove poklicne priložnosti. "Zelo velik je interes za osnovni in poglobljeni tečaj knjigovodstva, za katerega se zanimajo ljudje, ki odprejo s. p., in za tečaj za viličarista, za katerega je interes med tistimi, ki želijo zaposlitev v logističnih centrih v Avstriji, kjer iščejo ta kader," pravi Urankarjeva.

Nekateri udeleženci že 20 let

Tudi v Mariborski knjižnici že vrsto let izvajajo program univerze za tretje življenjsko obdobje, ki ga imenujejo Knjižnični cikel. "Program je v celoti objavljen na spletni strani naše knjižnice, največ pa je jezikovnih tečajev. Imamo na primer enajst tečajev angleščine, osem tečajev nemščine pa še italijanščino, francoščino, španščino in ruščino, antični cikel in zgodovino glasbe pa redna mesečna predavanja različnih tem in še marsikaj, denimo tudi strokovno vodeno terapevtsko vadbo za ženske. Letos pripravljamo tudi nekaj novosti - formirali bomo študijski krožek Zgodovina slovenskega filma (pridobili smo že dovoljenje Slovenskega filmskega centra za predvajanje filma v izobraževalne namene), načrtujemo ustanovitev muzejske študijske skupine," razlaga Nataša Konec, vodja Knjižničnega cikla. Udeleženci so upokojenci vseh starosti, nekateri so člani univerze za tretje življenjsko obdobje že 20 let, obiskujejo različne tečaje. Lani so imeli vpisanih 621 udeležencev, ti so obiskovali 48 krožkov. Vpisi za letošnje študijsko leto so od 17. do 21. septembra v veliki čitalnici vsak dan od 9. do 11. ure. Vpisnina je 10 evrov, pogoj za vpis je članstvo v Mariborski knjižnici. Udeleženci pokrijejo tudi bruto mentorsko uro, ki znaša 17 evrov in se porazdeli med slušatelje.

Marjan Holc 
Andrej Petelinšek

Velik interes za brezplačne tečaje

V dnevnem centru za starejše Toti DCA Maribor, kjer prav tako izvajajo tečaje za starejše, pa so za udeležence programi brezplačni. Tudi pri njih je zanje zelo velik interes. Izvajajo tečaje angleščine, nemščine, francoščine, španščine in ruščine; začeli se bodo septembra. Za vključitev je že čakalna lista. "Radi bi ponudili več skupin, a jih zaradi prostorskih omejitev ne moremo imeti, zato si res želimo, da bi nam občina prisluhnila in nam namenila v uporabo prazne prostore, ki so poleg naših prostorov na Partizanski cesti 12 in v Gorkega ulici 34," razlaga Marjan Holc, vodja dnevnega centra za starejše Toti DCA Maribor. Med slušatelji je največ mlajših upokojencev, voditelji skupin pa so od študentke do brezposelnih in upokojenih učiteljev - najstarejša voditeljica ima 84 let. "Skupine so majhne, v vsaki je od osem do deset udeležencev, saj je pri nas vsaj toliko kot učenje pomembno tudi druženje udeležencev. A to ne pomeni, da udeleženci učenja ne vzamejo resno. Še zlasti nadaljevalne skupine imajo zelo visok nivo znanja," razlaga Holc.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.