
V sinočnji oddaji Tarča na TV Slovenija je premier v odstopu Miro Cerar še enkrat komentiral sodbo vrhovnega sodišča, ki je bila eden od povodov za njegov odstop. Med drugim je dejal, da bi morale pristojne pravosodne institucije raziskati trditve Vilija Kovačiča, ki je na vrhovnem sodišču izpodbijal poročilo o izidu glasovanja na referendumu o 2. tiru in sredi tega tedna dosegel, da je najvišje sodišče v državi referendum razveljavilo in zapovedalo novega.
"Kot politik spoštujem odločitev vrhovnega sodišča. Pričakujem pa tudi, da bodo ustrezne instance preučile besede Vilija Kovačiča, ki je izjavil javno, da je bil na Pravni fakulteti pred končno odločitvijo in en mesec prej v stiku z gospodom Kerševanom, ki je bil sodnik poročevalec v tej zadevi, in je po tem pogovoru dobil dober občutek, da bo zadeva stekla prav. V to se ne bom vpletal, verjamem pa, da imamo pravne instance, vrhovno sodišče, predsednika, sodni svet, ki bodo morale te zadeve raziskati. Jaz bom sodbo absolutno spoštoval, mi je pa žal, ker nastaja gospodarska škoda in nastaja škoda, ki jo bodo nosile naše prihodnje generacije, če ne bomo ukrepali," je včeraj dejal Cerar.
Danes se je na te Cerarjeve besede odzval predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič. V javnem pismu Cerarju je zapisal, da njegove besede razume kot dvom o neodvisnem in nepristranskem odločanju sodišča v tej zadevi. "Izjemno negativno presenečen sem nad takimi izjavami najvišjega predstavnika izvršilne veje oblasti in hkrati razočaran, ker jih je izrekel spoštovani in ugledni doktor in profesor prava, v preteklosti celo član in predsednik sodnega sveta."
Florjančič pojasnjuje, da sta Kerševan in Kovačič komunicirala zgolj na okrogli mizi, ki jo je Pravna fakulteta organizirala skupaj z varuhom človekovih pravic. Posnetek te komunikacije je tudi na voljo na spletnem portalu YouTube. In zdaj tudi na spletni strani slovenskega sodstva. Florjančič pravi, da kot predsednik vrhovnega sodišča v tem primeru ni zaznal nikakršnega neprimernega ravnanja vrhovnega sodnika, temveč nasprotno, njegovo pravilno in profesionalno držo.
V petek popoldan predsedniku vrhovnega sodoišča v tem dopisovanju med vrhovoma dveh vej oblasti, izvršne in sodne, Cerar odgovarja, da razume, da se postavi v bran pravosodju."Tako držo sem v preteklosti, ob pogostih napadih na pravosodje in žaljivih označbah sodstva za krivosodje, večkrat pogrešal." Zato upa, da je Florjančičevo pismo "znanilec nove dobe in prakse, ki bo dosledna, ne glede na to, iz katere politične smeri ali druge sfere bodo prihajali komentarji in kritike".
Potem ko je odprl to fronto, premier v odstopu ponavlja, da bo sodbo vrhovnega sodišča spoštoval. In navrže nove očitke. "S sodiščem ne bom polemiziral ali vzpodbujal in plačeval ljudi, da pred sodno zgradbo protestirajo, kot to počno nekateri. Vendar pa jasno povem, da se kot predsednik vlade in pravnik s to sodbo ne strinjam. Vrhovno sodišče mora po svoji funkciji soditi zakonito in nepristransko, prav tako mora biti ob tem zagotovljen videz zakonitosti in nepristranskosti sojenja. Glede na to, da je bila razsodba sodišča podana le nekaj ur po mojem skoraj enournem zaslišanju, se o tem sprašujem. Prav tako seje dvom dejstvo o srečanju in razpravi o primeru še pred njegovim zaključkom na sodišču med sodnikom Kerševanom in gospodom Kovačičem, saj je slednji javno izjavil: 'Vse odkar mi je dr. Erik Kerševan rekel, naj ne bom v skrbeh, ta zadeva je silno pomembna za demokracijo, zato jo bomo tehtno in resno obravnavali, sem boljše spal.'"
Na zahtevo vrhovnega sodišča bo referendum o drugem titu ponovljen, to pa bo davkoplačevalce zopet stalo nekaj milijonov, pravi Cerar.
Kako je torej bilo? Kovačič je prišel na okroglo mizo ljubljanske fakultete in zastavil več pravnih vprašanj, ki so se navezovale tudi na njegovo pritožbo na vrhovnem sodišču. "Bom moral biti žal kratek, ker je zadeva v obravnavi. Lahko o tem samo zagotovim, da vrhovno sodišče vašo pritožbo ima, jo obravnava. Zadeva je pomembna. Zadeva je seveda resna in se je bomo lotili in se jo seveda že preučuje z različnih vidikov in se bo seveda vrhovno sodišče, tako kot se v vseh zadevah, potrudilo, da pride do ustavno skladnega in seveda zakonitega rezultata. Od tu naprej, se opravičujem, moram se zelo omejiti v tem, kar lahko povem, tudi ni samo stvar moje odločite, odločitve senata kot celote je in tukaj bo seveda vaša možnost zaenkrat ostala neodgovorjena. Jaz vam ne morem povedati, kako bomo odločili. Tudi še ni odločitev sprejeta, boste pa o tem obveščeni v zakonskem roku 30 dni," je Kerševan odgovoril Kovačiču.
Spodaj poglejte posnetek. Kerševan Kovačiču odgovarja pri 1 uri 48 minut.
{embed_youtube}https://youtu.be/i2axOxXQf2U{/embed_youtube}
Florjančič je v javnem pismu še zapisal, da je neupravičenih ocen dela sodstva v javnosti vse več, od Cerarja pa pričakuje, da se bo v prihodnje vzdržal tovrstnih izjav, ki "ne glede na nadaljnja pojasnjevanja sodstva samega mečejo senco dvoma o poštenem, pravičnem in zakonitem delu našega sodstva". "Tovrstnih neupravičenih 'ocen' dela sodstva je v javnosti vse več, in najmanj, kar je mogoče pričakovati, je, da se vsaj drugi dve veji oblasti oziroma njuni predstavniki zavedajo pomena in daljnosežnosti njihovih besed, ko se opredeljujejo do vprašanj, ki zadevajo sodno polje delovanja. In to ne glede, če gre za razmere, ko v polnosti opravljajo svojo funkcijo, ali pa v času volilne kampanje."