Na hitro so se premieri višegrajske četverice zbrali pri premierju države, ki predseduje Svetu EU. Format in namen sestanka ni bil prav jasen, razen seveda, da so tuji gostje pohvalili slovenske prioritete in izrazili prepričanje, da bo Slovenija predsedovanje opravila odlično. Predsedujoči višegrajski skupini (V4) Viktor Orban je celo vzkliknil, kako velika sreča je, da v teh pomembnih šestih mesecih predseduje Slovenija, katere vlado vodi Janez Janša.
O veliki sreči se lahko strinjamo, saj je Janševa vlada prišla na oblast, ko je prejšnja na lepem vrgla puško v koruzo in se naivno zanašala, da Janša ne more najti partnerjev za vladno koalicijo. Toda Orban je verjetno imel v mislih kakšen drug vidik sreče. Njegova iliberalna demokracija, kot jo imenuje, je namreč že nekaj let pod drobnogledom evropskih institucij tudi v zvezi sedmim členom Lizbonske pogodbe. Podobno je s Poljsko. A se postopki ne premaknejo. Pod slovenskim predsedovanjem pa naj bi bila ena od prioritet vladavina prava. Janša je sicer že dejal, da bo v teh obravnavah nevtralen, kakor pritiče predsedujoči državi. A Orban je danes dobil še več potrditev, da je Janša njegov nesporni zaveznik.
Recimo. V Evropskem parlamentu, pa tudi v Evropski komisiji - kot so pokazale izjave predsednice Ursule von der Leyen, ki je madžarski zakon o prepovedi homoseksualnih vsebin v šolah opredelila za sramotnega - in v nekaterih zahodnih evropskih državah pozivajo k spremembi tega diskriminatornega zakona. Toda Janša je včeraj na tiskovni konferenci raje prebral 14. člen listine EU o temeljnih pravicah, ki po njegovem staršem v izobraževalnih ustanovah zagotavlja vzgojo in izobraževanje v skladu z njihovimi verskimi, svetovnonazorskimi in pedagoškimi prepričanji. Pri tem je zatrdil, da pravica do nediskriminacije ni absolutna. Janša je tudi poudaril, da svoboda in demokracija nista samoumevni in da smo se na tej, vzhodni strani "železne zavese" morali zanju boriti, medtem ko je bilo zahodnjakom blagostanje tako rekoč podarjeno. In da nas zato večkrat ne razumejo. Prav to je pogost Orbanov besednjak, ko skuša odvrniti zahodne kritike na račun svojega svojstvenega razumevanja vladavine prava in demokracije.
Dokaj enotni so si bili premieri tudi, da bi po tem, ko se je EU z brexitom skrčila, moralo priti do njene širitve na Zahodni Balkan. Le češki premier Andrej Babiš je imel izvirno idejo, da bi še pred članstvom Zahodnega Balkana v EU te države morali sprejeti v schengen. Ampak tudi ta nova zagnanost Janše za širitev EU se zdi nekako nenaravna. Kot da je komanda zanjo prišla iz Budimpešte, ki si želi v te države kar največ investirati. In ker bi verjetno z njimi bilo v EU še več iliberalnih demokracij.
Toda po včerajšnjem srečanju Slovenije z V4 imamo občutek, da se EU še ne bo tako hitro razširila na Zahodni Balkan. Verjetno se bo prej V4 razširil v V5. Je to intimna politična opcija večine Slovencev?