Trendi v turizmu so se od poletja pa vse tja do oktobra izboljševali. Polna je bila Obala, tudi gore, jame in kopališča. S tem ko se je epidemiološka situacija v novembru spet slabšala, so se začele prve odpovedi rezervacij. Predvsem tujcev. Domačini so še upali, da bodo lahko unovčili tistih podarjenih 200 evrov lanskih in 100 evrov letošnjih bonov. Spomnimo, da o podaljšanju takrat še niso govorili. Kljub vse bolj grozljivim krivuljam, ki so napovedovale zlom zdravstva, vlada za čas krompirjevih počitnic ni ukrepala. Številni so prav takrat počitnikovali po hotelih in apartmajih po Sloveniji, hotelirji so bili zadovoljni, zdravstveno osebje pač ne.
Po praznikih so šle številke navzgor, bolnišnice so se začele polniti, zdravstveno osebje pa preštevati. Ko je bila tragedija že tu, se vlada kljub jasnim napovedim, da bo sledil lockdown, če bo to potrebno, za to ni odločila. Tudi turistični sektor je ostal odprt. Gospodarstva nismo zapirali na nobeni točki in namesto gospodarske škode smo pristali na več človeških žrtev.
Vlada zdaj podaljšuje veljavnost bonov, in to z argumentom, da jih ne bi vsi hkrati hiteli trošiti, saj da je epidemiološka situacija še vedno slaba. Še en ukrep post festum. Še en ukrep, ki se ne zgodi kot reakcija na slabe napovedi, pač pa kot neposrečen odziv po nastali škodi.
Boni tako še vedno rešujejo slovenski turizem in še nekaj časa bo tako. Tudi za čas božično-novoletnih praznikov nameravajo številni zaviti prav na smučišče ali v vročo savno. Le redki pa v katerega od mestnih hotelov. Ker te tradicionalno polnijo tujci, bo tam zato še nekaj časa prazno. Če so od poletja naprej beležili izboljšanje, se je z uvrstitvijo Slovenije na seznam najslabših v boju z epidemijo ta trend v trenutku obrnil. Prihajale so odpovedi in spet bo trajalo, da bodo goste ponovno privabili nazaj. Letos v mestih tudi ni predvidenih kongresov, silvestrskih zabav, zaključkov različnih kolektivov in kar je še teh veselih dogodkov, ki ob koncih leta polnijo blagajne mestnih hotelov. Zato so prav mesta tudi v tej koronski etapi potegnila najkrajšo.
Pa tudi drugo praznično dogajanje po ulicah je že drugič zapored precej negotovo. Mestnih drsališč bo letos manj. Tako so denimo postavitev v Mariboru kar prekinili. Nejasno ostaja, kako, če sploh, bodo v mestih lahko organizirali silvestrovanja in druge prireditve. Tudi sejmi so omejeni in predvsem ograjeni. Povrhu je vlada včeraj zvečer celo prepovedala strežbo hrane in pijače na stojnicah. Še sreča, da dobri možje v slogu "ostanite zdravi" pridejo tudi na dom. Ker december ne pomeni le neskončnega števila zabav, pač pa tudi mir in obilico želja v stilu sreče in zdravja, si vsi skupaj zaželimo predvsem slednjega. Pa da ne bi veljavnosti bonov še enkrat podaljšali!