Močni višinski vetrovi nad Francosko Gvajano ne pojenjajo. Tako vremenske razmere nad izstreliščem tudi danes niso bile dovolj stabilne, da bi lahko z nosilno raketo vega v vesolje poletela v družbi 51 drugih tudi prva slovenska satelita Trisat in Nemo HD. Izstrelitev je morala družba Arianespace namreč ponovno preložiti, zaradi slabega vremena, nov datum poskusa izstrelitve pa še ni znan, kot tudi ne, ali bodo morali raketo in satelite razstaviti in jih ponovno pripraviti na polet.
{embed_youtube}https://youtu.be/Pap5FALXCSc{/embed_youtube}
Vreme noče sodelovati
Direktor podjetja Arianespace Stephane Israel je po vnovičnem neuspelem poskusu povedal, da so se ves dan pripravljali na izstrelitev, a ko so še zadnjič preverili vremenske pogoje, ti enostavno niso dovoljevali izstrelitve. "Težave predstavljajo močni višinski vetrovi," je dejal.
Občutljiv tovor
Kot je že pred nedeljskim poskusom izstrelitve pojasnil direktor Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so razvili satelit Nemo HD, Tomaž Rodič, je treba po 12 dneh čakanja v stanju pripravljenosti na raketi znova napolniti baterije, kar pomeni delno razstavljanje posameznih stopenj vesoljskega plovila in nekaj dni dela za ponovno pripravo na polet.
Še bolj zapletena pa je ponovna priprava satelitov. Med 53 sateliti na krovu rakete so namreč nekateri zelo občutljivi. Zato je treba ves tovor sneti z vrha rakete, prepeljati nazaj v hale za pripravo in odpreti aerodinamični pokrov kapsule. Nato morajo znova namestiti zaščite za vzdrževalna dela na satelitih, priključiti zemeljsko podporno opremo in začeti ponovno preverjanje podsistemov in polnjenje baterij. Vse skupaj bo trajalo najmanj dva tedna, verjetno pa še več, je dejal Rodič. Po današnjem neuspelem poskusu je direktor centra odličnosti dejal, da se še niso odločili, ali bodo morda poskusili še enkrat izstreliti raketo ali se bodo lotili ponovne priprave vesoljskega plovila in satelitov.
Na krovu plod slovenskega znanja
Na krovu vege je tudi Trisat, ki ima maso zgolj pet kilogramov in je v prvi vrsti namenjen testiranju robustnosti nove vesoljske elektronike. S posnetki tega nanosatelita si med drugim obetajo napredek na področjih spremljanja onesnaženosti površine morij z oljnimi madeži ali plastiko, določevanja žarišč velikih požarov in zaznavanja vulkanskega prahu v višjih plasteh atmosfere za potrebe letalske industrije.
Prvič bo z evropsko raketo v vesolje poletelo toliko malih satelitov naenkrat. Arianespace želi preizkusiti koncept za odprave malih vesoljskih plovil, ki so ga poimenovali Small Spacecraft Mission Service (SSMS).