Zoper prvaka SDS Janeza Janšo na okrožnem sodišču v Ljubljani teče postopek za odvzem premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) v višini skoraj 400.000 evrov. Specializirano državno tožilstvo je tožbo zoper Janšo vložilo dve leti po končani finančni preiskavi, ki se je začela septembra 2013 na podlagi pisne pobude avstrijskega urada za preprečevanje pranja denarja in tedanjih ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je Janši očitala za 210 tisoč evrov nepojasnjenega premoženja. Tožilstvo v tožbi zahteva, da Janša dokaže zakonitost svojih nepremičnin v Bovcu, polovico stanovanja na Mesarski cesti v Ljubljani, hišo in gospodarski objekt v Ložnici pri Velenju, osebni avtomobil ter drugega premoženja v vrednosti 53.415 evrov.
Kot smo izvedeli neuradno, je sodnica Maja Primožič, namesto da bi morda lahko izdala zamudno sodbo oziroma sodbo na podlagi izostanka, ker Janša na tožbo tožilstva po ZOPNI ni odgovoril, saj meni, da jo je tožilstvo vložilo po preteku zakonitega roka, je podala zahtevo za oceno ustavnosti ZOPNI. In sicer v delu, ki se nanaša na prenizek dokazni standard za začetek finančne preiskave, o čemer je ustavno sodišče že odločalo in odločilo v zadevi Tošić. Sodnica naj bi tudi menila, da ni določen prekluzivni rok za vložitev tožbe po končani finančni preiskavi zoper preiskovanca, kar pa naj ne bi držalo, saj je višje sodišče že večkrat odločilo, da velja splošen zastaralni rok v civilnih zadevah.
Znano je, da ob vložitvi tožbe po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora zoper Janšo tožilstvo ni predlagalo zamrznitve njegovega premoženja. Je pa tedanjemu državnemu pravobranilstvu, sedanjemu državnemu odvetništvu predlagalo, naj na sodišče vloži zahtevo za vpis zaznambe spora o pridobitvi lastninske pravice nad njegovim premoženjem. Kot nam je prejšnji teden pojasnila pojasnila Tajda Toni iz državnega odvetništva, je tedanje državno pravobranilstvo takšno zahtevo za vpis zaznambe spora o pridobitvi lastninske pravice nad Janševim premoženjem na sodišče vložilo maja letos po elektronski pošti. "Okrajno sodišče v Cerknici je 17. maja 2017 predlogu (tedanjega) državnega pravobranilstva ugodilo in tovrstni vpis dovolilo, po vloženem ugovoru nasprotne stranke pa je isto sodišče odločilo, da se vpis zaznambe spora o pridobitvi lastninske pravice ne dovoli," pravi Tonijeva. Na takšno odločitev se je pritožil Janšev odvetnik Franci Matoz in s pritožbo uspel. Tonijeva nam je povedala, da se je državno pravobranilstvo na odločitev cerkniškega sodišča pritožilo na pristojno višje sodišče, in sicer v Kopru. Zato sklep sodišča še ni pravnomočen.