Murska Sobota: Tožilka umaknila obtožnici proti finančnemu direktorju bolnišnice

Andrej Bedek, Vestnik
24.04.2021 08:46
Murskosoboško tožilstvo ni imelo dovolj argumentov zoper finančnega direktorja Splošne bolnišnice Murska Sobota Marjana Mačka, ki ga je preganjalo zaradi zlorabe položaja pri obračunovanju bolnišničnih storitev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nataša Juhnov/vestnik

Okrožna državna tožilka Desanka Novak je zaradi pomanjkanja dokazov umaknila dve obtožnici zoper Marjana Mačka, finančnega direktorja Splošne bolnišnice Murska Sobota (SBMS). Maček je bil v obeh primerih obtožen kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja pri obračunavanju bolnišničnih storitev Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).

Kaj sta bila očitka

Prvi očitek nezakonitega ravnanja se je nanašal na januar 2012. Tožilstvo je Mačku očitalo, da je administratorjem bolnišničnih oddelkov po telefonu naročil, naj ambulantne primere obravnave bolnikov v decembru 2011 spremenijo v bolnišnične. S fiktivnimi računi je bil ZZZS oškodovan za 140 tisoč evrov, je izračunalo tožilstvo. Druga obtožnica pa je govorila o tem, da konec leta 2011 in v začetku leta 2012 ni izpolnil navodil nadzornikov ZZZS, ki o ugotovili nepravilnosti pri obračunavanju bolnišničnih storitev. ZZZS je odredil, da popravijo fiktivne račune, ki so jih izstavili zavarovalnici. Takih računov je bilo 227, ZZZS pa je bil domnevno zavoljo tega oškodovan za 327 tisoč evrov. Novakova je odločitev o odstopu od pregona sprejela pred enim tednom na glavni obravnavi, ki jo je vodil sodnik Boris Kolmanič, Makova odvetnica pa je bila Tanja Koračin Bohar.

Tožilka se je pri odločitvi za umik obtožbe oprla predvsem na izpoved Ivana Tibauta, direktorja tukajšnje enote ZZZS. Ta je med pričanjem večkrat zatrdil, da SBMS ni oškodovala zavoda. Med drugim je izpovedal, da se je, če je že prišlo do preplačila opravljenih storitev v enem letu, pri naslednjem obračunu naredil poračun. Novakova je pred umikom obtožnic omenila še izjavo Daniela Grabarja, ki je bil v letih 2011 in 2012 strokovni direktor bolnišnice. Pričal je, da je v tistem obdobju zaradi uvedbe novega računalniškega sistema prihajalo do zapletov pri obračunavanju bolnišničnih storitev, pogosto pa so se razlikovale ugotovitve zdravnikov in nadzornikov, ki so preverjali storitve, kakšno zdravljenje bi bilo primerno za posameznega bolnika.

Nataša Juhnov/vestnik

Nadzornica: Meja je jasno določena

Med obravnavami na sodišču so bili zaslišani tudi takratni predstojniki bolnišničnih oddelkov, ki so pojasnili, da o tem, ali bolnika zdraviti ambulantno ali bolnišnično, odloča edino zdravnik. Administratorke bolnišničnih oddelkov pa so pričale, da so jim četrtega januarja 2012 naročili, naj določeno število ambulantnih primerov oskrbe bolnikov spremenijo v bolnišnične. Ne prej ne pozneje niso administratorke same spreminjale podatkov o načinu zdravljenja bolnikov, ampak le takrat, ko jim je to naročil, nekaterim po telefonu ali v svoji pisarni ali posredno prek nekoga drugega, finančni direktor.

Jana Mrak z oddelka za nadzor ZZZS je pojasnila, da so med nadzorom bolnišničnih primerov zdravljenja bolnikov ugotovili, da je priložena dokumentacija ustrezala le za ambulantno zdravljenje. Kriteriji za bolnišnično zdravljenje po besedah nadzornice niso bili izpolnjeni. Meja med načinoma zdravljenja je jasno določena, je na sodišču še razložila Mrakova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta