Kdo bo novi glavni v Dravskih elektrarnah Maribor?

Srečko Klapš Srečko Klapš
11.07.2017 20:06

Kadrovanje v energetiki. HSE spremenil akt o ustanovitvi DEM za iskanje naslednika Viljema Pozeba, ki mu mandat poteče septembra. Bo novi šef notranji strokovni ali zunanji politični kader?

Poslušaj

Glede na to, da se direktorju Dravskih elektrarn Maribor (DEM) Viljemu Pozebu v septembru izteče mandat, bo to poletje v znamenju iskanja Pozebovega naslednika na tej za mariborsko in celotno slovensko energetiko pomembni poziciji. Na Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) so za Večer potrdili, da bo postopek imenovanja direktorja DEM potekal v skladu z aktom o ustanovitvi, "na osnovi katerega ima ustanovitelj možnost direktnega iskanja direktorja, javnega vabila ali kombinacije obeh pristopov", in dodali, da drugih podrobnosti imenovanja direktorja DEM do končnega izbora ne komentirajo.

Trije ali štirje notranji kandidati

Da se z iskanjem kandidata mudi, kaže tudi to, da je HSE kot ustanovitelj DEM v začetku julija spremenil oziroma popravil omenjeni akt o ustanovitvi te mariborske energetske družbe. Neuradno je slišati, da naj bi bil novi generalni direktor HSE Matjaž Marovt, ki je presekal gordijski vozel nerazumevanja med nekdanjim generalnim direktorjem Gorazdom Skubinom in finančnim direktorjem Stojanom Nikolićem, kjer je krajšo potegnil Skubin, naklonjen kadrovski rešitvi znotraj DEM.
Marovt, ki je na čelo HSE prišel kot član nadzornega sveta HSE, namreč deluje bolj transparentno in naj bi bil dovzeten za pobude iz hčerinskih družb. Poleg tega je bilo v zadnjih tednih med mariborskimi svetniki SD slišati, da ne bi ravnodušno sprejeli kakšne kadrovske rešitve za DEM od drugod. S tem naj bi se strinjali tudi lokalni predstavniki vladne stranke SMC, za katere pa ni nujno, da so usklajeni z vrhom Cerarjeve SMC oziroma njihovimi lobiji. Tako da kakšno presenečenje tik pred zdajci v slogu političnega kadrovanja za zasluge oziroma možnosti vplivanja na "kuro, ki nese zlata jajca", kot je DEM rad slikovito imenoval nekdanji generalni direktor Blaž Košorok, ni izključeno. V tem primeru bi se morali predlagatelji take kadrovske rešitve soočiti še z delavskim in sindikalnim odporom v Dravskih elektrarnah, kjer kot so že pokazali ob preteklih ključnih odločitvah, ki vplivajo na njihovo delo in poslovanje DEM, znajo strniti vrste.
In kdo bi lahko bil notranji kader za prihodnji mandat na čelu DEM? Pogoje bi lahko izpolnjevali oba pomočnika direktorja Pozeba Srečko Bračko in Vili Vindiš ter tehnični direktor Andrej Tumpej. Morda bi med notranje kadre lahko šteli še Sandija Ritlopa, direktorja družbe HSE Invest. Za zdaj se nihče od naštetih še ni izjasnil o morebitni kandidaturi, tako da bi lahko bilo več znanega po objavi razpisa, če bodo v HSE, novega direktorja iskali po tej poti.

Slokan in Orešič se ne bi prijavila

Med zunanjimi kadri je v času karizmatičnega generalnega direktorja HSE Košoroka resno figuriral še Črt Slokan, takrat nadzornik HSE, vendar ne zaradi Košoroka, ampak Stojana Nikolića, saj oba veže njuno skupno službovanje v finančni družbi Triglav Naložbe. Slokana, ki je trenutno zaposlen v Novi KBM, smo včeraj vprašali, ali ga ta pozicija še zanima oziroma ali bi se prijavil na razpis, če bo objavljen. Odgovoril nam je, da ima glede na ambiciozne načrte svojega delodajalca veliko izzivov. "Tako sem popolnoma osredotočen na delo v Novi KBM in me mesto direktorja DEM ne zanima."
Med energetskimi menedžerji v Mariboru ne moremo mimo Tomaža Orešiča, ki je služboval v več slovenskih in mednarodnih energetskih družbah, sedaj v GGE Group. "Ne vem, da bi se iskal direktor DEM. Če me vprašate, ali bi se prijavil, je moj odgovor ne," nam je Orešič dejal včeraj.
Govori se, da bi lahko mesto direktorja DEM zanimalo tudi Bojana Horvata direktorja Energije Plus, hčerinske družbe Elektra Maribor. Horvatu se sicer mandat izteče junija 2019. Medtem ko ima Boris Sovič mandat na mestu predsednika uprave Elektra Maribor do maja 2020. Kot je znano, oba politično sodita pod SD, poslovno pa je Energija Plus lani zabeležila 3,2 milijona evrov čistega dobička, Elektro Maribor pa 12,8 milijona evrov, kar je največ v zadnjih dveh desetletjih.
Tudi Pozebove Dravske elektrarne so lani poslovale rekordno, saj je 244 zaposlenih ustvarilo okoli 13 milijonov evrov čistega dobička. A ti zadnja leta poznajo le enosmerno pot v ljubljansko centralo HSE, ki s finančnimi akrobacijami rešuje 1,4-milijardno naložbo v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj.
Tudi zato - in ne samo zavoljo neugodnega gibanja tržnih cen električne energije - stojita največji naložbi DEM v hidroelektrarne na Muri in v Črpalno hidroelektrarno Kozjak. Kadrovski razplet za DEM bi lahko bil znan že prihodnji mesec. Glede na to, da vse odločitve sprejemajo na HSE v Ljubljani, in te so v glavnem neugodne za DEM, zanje pa odgovarja direktor, ta pozicija naj ne bi bila več tako zaželena kot v preteklosti. Za uporne direktorje pa sploh ni priporočljiva, če želijo zaključiti mandat - tako kot Pozeb -, saj lahko HSE direktorja kadarkoli zamenja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.