(FOTO) Reli starodobnikov: "Bolj je star, bolj je vreden!"

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
20.08.2022 18:30

Tradicionalnega že 33. mednarodnega relija veteranov Štajerska 2022 se je udeležilo 69 vozil častitljivih starosti iz vse Slovenije in tudi tujine, prevozili so 72 kilometrov dolgo pot in se preizkusili v več spretnostih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Nekaj minut pred deseto uro so na mariborskem Trgu svobode zahrumeli motorji starodobnikov, ki so se zbrali na startu mednarodnega relija starodobnih motornih vozil Štajerska 2022, že 33. po vrsti, organiziral ga je Veteran klub iz Maribora, najstarejše tovrstno društvo v Sloveniji. 69 vozil, med njimi je bilo deset motorjev, je na 72 kilometrov dolgo pot pospremilo sonce, na poti pa je kolono zloščene pločevine ujel dež. Iz središča Maribora so krenili do Bohove, kjer je nanje čakalo tudi največ spretnostnih preizkusov, nato pa so se podali na Duh na Ostrem vrhu. Po kosilu so se spustili na avstrijsko vinsko cesto, pri Juriju so spet prečkali mejo in se v popoldanskih urah po več kot petih urah vožnje pripeljali na cilj na Teznu, kjer so svečano razglasili zmagovalce vseh kategorij.

Od Kopra do Lendave

Starodobniki so bili na vseh postajališčih in cestah prava paša za oči. V središču mesta so že pred startom pritegnili pozornost tujih turistov, ki so si v zgodnjih dopoldanskih urah ogledovali mestne znamenitosti. "Tudi pri nas v Avstriji imamo srečanja oldtimerjev, saj so nekateri pri nas strastni zbiratelji in imajo v domačih garažah ne samo eno, temveč več vozil častitljive starosti," je povedal avstrijski turist in pripomnil, da je tudi že sam sedel za volan več kot pet desetletij starega mercedesa, za katerega skrbi njegov znanec, sicer velik navdušenec za starodobnike iz Gradca, ki se je podobnega relija pri nas pred leti tudi udeležil. Med tujci, ki so se udeležili današnjega relija, sta bili tudi posadki iz Češke in Hrvaške, sicer pa so prevladovali domači vozniki več kot 30 let starih avtomobilov in motorjev, ki so na mariborski reli prišli ne samo iz Štajerske, temveč vse od Kopra do Lendave. Tajnik Veteran kluba Mirko Krajnc tako ni skrival navdušenja nad dobrim obiskom, je pa obžaloval, da je voznike na poti zajelo obilno deževje, ki je pot otežilo predvsem motoristom.

Na prireditev so prišli več kot trideset let stari avtomobili in motorji, pa tudi zadnji v Tamu izdelan tovornjak s pogonom na vsa štiri kolesa. 
Igor Napast

Fiat je nastopal v filmih

Da v Sloveniji premoremo vrhunske restavratorje in lastnike, ki skrbno ohranjajo svoje jeklene konjičke, ki jih - če ne nafta - še poganja osvinčeni bencin, nam je še zatrdil Krajnc in dejal, da "bolj kot je starodobnik star, bolj je vreden za svojega lastnika". Tako so bila najstarejša vozila na današnjem reliju izdelana že v tridesetih letih prejšnjega tisočletja, zanje pa njihovi lastniki skrbijo vestno - z rednim tehničnim pregledom vsako leto in specialnim pregledom na pet let, nam je zatrdil Krajnc. Opozoril je na udeležbo zadnjega v Tamu izdelanega tovornjaka s pogonom na vsa štiri kolesa, pred kratkim obnovljenega T-10. Med najstarejšimi vozili na reliju pa je bil tudi fiat 508, letnik 1934, ki je po besedah lastnika Nina Kovačeka, v Kopru živečega Mariborčana, "nastopal" tudi v jugoslovanskih filmih. Letos ga je Kovaček temeljito prenovil, prej zeleno barvo je nadomestil z bordo rdečo, ki naj bi bila tudi prvotna barva tega avtomobila. Na cilj se je pripeljal skupaj s sinom Leom, ki je dokaz, da jabolko ne pade daleč od drevesa, saj nam je mladenič zagotovil, da bo kmalu sedel v lastnem oldtimerju iste avtomobilske znamke, kot je očetov, le obnoviti ga bo še treba, kot je dodal njegov oče.

Nino Kovaček je v svojem fiatu 508, ki se ponaša s častitljivo letnico izdelave - 1934, s seboj pripeljal sina Lea, na katerega je prenesel tudi ljubezen do starodobnikov. 
Sanja Verovnik

Obnavljal ga je 3600 ur

Sopotnico v avtomobilu pa je imel Franc Fajfar iz Gorišnice pri Ptuju, ki je v svojem srebrnem mercedesu 220 S iz leta 1957 na cilj varno pripeljal ženo Marijo. Da moraš imeti za tako velik avtomobil močne roke, predvsem pri obračanju volana, nam je zaupala in zatrdila, da sama, kljub nagovarjanju moža, še ni sedla za volan starodobnika, saj, kje pa naj bi parkirala tako velik in širok avtomobil. Je pa na svojega soproga zelo ponosna, saj je avtomobil, s katerim se v poletnih mesecih rada vozita naokoli, pred leti kupil v zelo slabem stanju v Avstriji in ga popolnoma sam tudi obnovil. "Da je danes takšen lepotec, sem potreboval natanko 3600 ur dela in 25 tisoč evrov," nam je zatrdil, a se je izplačalo, je še dejal, saj je vožnja z njim pravi užitek, predvsem pa, kot pristavi Marija, posebno doživetje.

Franc in Marija Fajfar v družbi svojega srebrnega mercedesa 220 S, letnik 1957. 
Sanja Verovnik
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta