Dr. Marko Bošnjak, sodnik ESČP: Včasih Slovenijo primerjam z učencem na popravnem izpitu

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
13.04.2018 09:49

Dve leti je kazenski pravnik dr. Marko Bošnjak na Evropskem sodišču za človekove pravice. Sodnik iz Slovenije v Strasbourgu. Eden od 47 sodnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Z veliko prepričljivostjo je bil, do tedaj odvetnik prvokategornik v najmočnejši odvetniški pisarni v državi, Čeferinovi, spomladi 2016 izvoljen v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope. In se je nekdanji mariborski župan Franc Kangler, na primer, moral ozreti po novem zagovorniku. Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je sodišče Sveta Evrope, jurisdikcijo ima nad državami članicami, to je skupno neverjetnih 830 milijonov ljudi. S Slovenijo strasbourško sodišče zadnja leta ni imelo malo dela.
Začniva neslovensko. Se je, gospod sodnik, kdo od katalonskih političnih izgnancev obrnil na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, pričakujete, da se bo? V različnih situacijah so po Evropi, niso vsi na prostosti. Odstavljenega katalonskega premierja v "prostovoljnem" izgnanstvu so v Nemčiji pred veliko nočjo prijeli v imenu Španije, mislim na to, da je bil ob svobodo na podlagi evropskega naloga za prijetje in predajo.
"Sodišče v Strasbourgu seveda ne more odločati o tem, ali gre Kataloncem pravica do samoodločbe, ali smejo organizirati referendum o neodvisnosti in podobno. To ni v naši pristojnosti. Dejstvo pa je, da so nekaterim katalonskim politikom vzeli prostost, kar pomeni poseg v pravico do osebne svobode, ki je zagotovljena s 5. členom Evropske konvencije o človekovih pravicah. Ni izključeno, da bi se kateri izmed njih obrnil tudi na naše sodišče, seveda pa to lahko stori šele po izčrpanju pravnih sredstev na nacionalni ravni. Pojasnim naj še, da poseg v posamezno pravico še ne pomeni nujno njene kršitve. Do kršitve pride tedaj, kadar poseg ni skladen s konvencijskimi pogoji."
Kar nekaj politično aktivnih je v zadnjem času našlo Strasbourg. Nekdanji italijanski premier Berlusconi, protiputinovski ruski opozicijec Navalni je prišel tudi osebno povedat sodnikom svojo plat ...
"Pri gospodu Berlusconiju gre za to, da mu je bilo zaradi kazenske obsodbe onemogočeno, da bi kandidiral za najvišje državne funkcije. Vložil je pritožbo na naše sodišče in uveljavljal, da so mu bile s tem kršene konvencijske pravice. Če sem prav razumel, so nekateri politični dejavniki v Italiji pričakovali, da bi sodišče v Strasbourgu lahko odločilo v korist gospoda Berlusconija v tako kratkem času, da bi mu to omogočilo prevzem kakšne pomembne funkcije že v zvezi z nedavnimi parlamentarnimi volitvami. Veliki senat sodnikov je nedavno opravil zaslišanje, odločitve še ni."
Berlusconi ni bil navzoč.
"Ne, ni bil. Zastopali so ga njegovi odvetniki. Je pa bil v svoji zadevi osebno navzoč gospod Navalni. V tem primeru ni šlo neposredno za vprašanje možnosti, da bi se kot kandidat udeležil tokratnih volitev predsednika Ruske federacije. Šlo pa je za njegovo sankcioniranje zaradi delovanja na nekaterih političnih zborovanjih. Tudi v tej zadevi je bilo nedavno zaslišanje pred velikim senatom našega sodišča, do odločitve pa bo minilo še nekaj časa."
Saj, kako je ESČP pripeto na prostor in čas. In sodniki. Sedeminštirideset pravniških prvokategornikov. Niste v izolaciji. Komunicirate tudi zunaj obravnav. Verjetno izmenjate mnenje, na primer o sporni poljski pravosodni reformi. Kako delujete na dnevni ravni. Pač, ne vklopite se, samo ko odločate.
"Sodišče je izjemno intelektualno stimulativno okolje. Sodniki ne razpravljamo samo o odprtih zadevah in rešujemo pritožbe, ampak se seveda medsebojno pogovarjamo tudi o najpomembnejših evropskih in svetovnih družbenih procesih in pojavih in kot vsi resni intelektualci imamo tudi mi o tem svoje mnenje. Pogosto pa takšni problemi pridejo do nas kot primeri z nekoliko časovnega zamika. Tisto, kar je danes aktualno na političnem področju, običajno čez nekaj mesecev ali let postane tudi tema reševanja pritožb, ki pridejo na naše sodišče."

Dr. Marko Bošnjak
Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta