Ptujska občina je za 30 dni podaljšala javno razpravo o osnutku odloka, ki bo na novo opredelil merila za podaljšanje obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost. Kot je na septembrski seji mestnega sveta pojasnila županja Nuška Gajšek, so se pri sestavljanju odloka zgledovali po ljubljanskem, ki pa so ga za potrebe Ptuja nekoliko priredili. "Mislim, da nam mora biti vsem cilj, da v tem mestu sobivamo in da imamo vsi pravico do miru. A tudi do izvajanja gospodarske dejavnosti. Nikomur ni v interesu, da se ljudje med seboj kregajo," je o razlogih za oblikovanje novega odloka povedala Gajškova.
Omejili zadrževanje na terasah
Merila za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov so v prvi vrsti odvisna od tega, ali je lokal v starem mestnem jedra ali zunaj njega pa tudi od vrste gostinskega obrata, opredelili pa so še obratovalni čas za gostinske obrate v večnamenskih objektih. "Ključna sprememba, za katero mislim, da je dober kompromis med tistim, kar želijo gostinci, in tistim, kar želijo ljudje, ki živijo v bližini, je, da omogočamo delovanje teras v starem mestnem jedru do 24. ure, zunaj, v spalnih naseljih, pa do 22. ure," je izpostavila Gajškova.
Čakajo na sadove razprave
Kot so poudarili že nekateri mestni svetniki na seji, ni nihče proti temu, da se stvari uredijo, a naj bi, kot je dejal Milan Klemenc, Lista za Ptuj, odlok sprejemali le zaradi peščice lokalov. Po njegovem pa se je treba tudi vprašati, ali take spremembe ne prinašajo vračanje mladine v parke in podhode.
Po 2. uri je pogosto več težav, kot je morda koristi
Eni proti, drugi ne
Če so na eni strani ob novem predlogu razdvojeni svetniki, pa očitno niso enotni niti gostinci sami. Robert Belšak, lastnik lokala The Legend Pub v Murkovi ulici, je tako prepričan, da je predlog uničujoč za gostince: "Zdaj bi radi, da bi bile terase odprte le do polnoči. Ali bomo turiste naganjali v notranjost, ko bo zunaj toplo? V vseh mestih so terase aktivne."