
Evropske regije, tako tiste v državah članicah EU kot tudi zunaj Unije, so organizirane v Združenje evropskih regij AER (Assembly of European Regions), največje neodvisno omrežje regij v širši Evropi, ki združuje regije iz 30 držav – od Norveške do Turčije in od Gruzije do Portugalske. Članice so različne administrativne enote, denimo dežele, province, pokrajine ali druge podobne enote. Od leta 1985 je AER glas regionalnih oblasti in je igral ključno vlogo pri priznavanju regij kot pomembnih akterjev v evropski gradnji. Ker pa so regionalne oblasti ključni nosilci razvoja v Evropi, ima AER pomembno vlogo pri zagotavljanju, da so interesi regij upoštevani pri oblikovanju evropskih politik, kar pomaga pri bolj uravnoteženem in trajnostnem razvoju Evrope.
Glavni cilji, ki si jih pri svojem delovanju zastavlja AER, so sodelovanje, izmenjava izkušenj in zagovorništvo interesov regionalnih oblasti na evropski ravni. Dosega jih na več načinov:
- Krepi sodelovanje med regijami v Evropi na področju gospodarstva, kulture, izobraževanja, okolja in drugih sektorjev.
- Predstavlja in zastopa interese regij v dialogu z evropskimi institucijami, kot so Evropska komisija, Evropski parlament in Svet EU.
- Omogoča regijam izmenjavo informacij, projektov in strategij za boljši regionalni razvoj.
- Pri prebivalcih povečuje ozaveščenost o vlogi in pomenu regionalnih oblasti v okviru evropskega sodelovanja.
Združenje povezuje regionalne oblasti z evropskimi institucijami
Za doseganje zastavljenih ciljev AER organizira konference, seminarje in delavnice za regionalne odločevalce ter skrbi za izvajanje evropskih projektov in pobud, ki krepijo regionalni razvoj. Zagotavlja strokovno podporo in svetuje regijam pri dostopu do evropskih sredstev, v javnosti pa promovira trajnostni razvoj, inovacije, digitalizacijo in vključujočo rast na regionalni ravni. Pri svojem delu združenje tesno sodeluje z Evropskim odborom regij (European Committee of the Regions), ki je uradni svetovalni organ EU za regionalno in lokalno raven. Kot svojo pomembno nalogo pa vidi tudi povezovanje regionalnih oblasti z evropskimi institucijami, da bi okrepilo regionalni vpliv na evropsko politiko.
Za različna področja regionalnega razvoja delujejo v AER različne delovne skupine. Delovno skupino ustanovijo regije same, da bi lahko med seboj izmenjevale znanje in dobre prakse na določenem področju. Med drugim obstajajo delovne skupine za trajnostni razvoj in okolje, za regionalni razvoj in kohezijsko politiko, za gospodarstvo in inovacije, za socialno politiko in izobraževanje ter druge. Članstvo v delovni skupini regiji zagotavlja, da nadoknadi razvojni zaostanek za drugimi regijami in se priključi razvitejšim območjem, po drugi strani pa lahko ponudi svoje znanje in izkušnje drugim.
Regije sodelujejo pri oblikovanju evropskih politik
Spomladi 2022 je bila pri AER ustanovljena tudi delovna skupina za bioekonomijo, katere glavni cilj je spodbujanje inovacij in podpora pri razvoju regionalnih strategij, ki temeljijo na trajnostnih in krožnih bioekonomskih pristopih. Glavna načela bioekonomije so upravljanje z odpadki kot ključnim virom krožnega gospodarstva, spodbujanje izdelkov na biološki osnovi ter opredelitev rešitev za blažitev podnebnih sprememb. Na teh praksah na nivoju EU zmanjšujemo odvisnost od fosilnih goriv z uporabo alternativnih virov energije, kot so biomasa, sončna in vetrna energija in druge, vzpostavljamo trajnostne modele kmetijstva in gozdarstva ter krepimo razvojna partnerstva za uporabo novih tehnologij.
Ker ima razvojna regija Podravje dobro razvito strategijo krožnega gospodarstva, lahko v tej delovni skupini veliko prispeva s svojimi zgledi in izkušnjami. Tako ni čudno, da je bila za vodjo delovne skupine junija 2024 izbrana Nataša Ritonija, direktorica Regionalne razvojne agencije za Podravje – Maribor. Pod njenim vodstvom skupina oblikuje pobude, ki regijam pomagajo pri razvoju učinkovitih strategij zelenega prehoda za trajnostne gospodarske modele. Na evropski ravni pa Nataša Ritonija zastopa interese članic delovne skupine in aktivno sodeluje v razpravah o prihodnosti bioekonomije. S sodelovanjem v iniciativah, kakršna je Circular Cities and Regions Initiative (CCRI), ter s predstavitvami na dogodkih in zagovorništvom regionalnega pristopa prispeva k temu, da imajo regije močan glas pri oblikovanju evropskih politik.
"Vzpostavitev delovne skupine pomeni pomemben korak pri povezovanju ključnih akterjev na področju biokrožnega gospodarstva. Skupina je usmerjena v izmenjavo znanj, identifikacijo strateških virov in razvoj projektnih pobud, s posebnim poudarkom na bioosnovanih gradbenih materialih, prehranskih sistemih prihodnosti ter trajnostnem ravnanju z odpadki. Ključno bo tudi iskanje rešitev za razvoj ustreznih kadrovskih veščin v bioekonomiji. S tem bomo aktivno prispevali k uresničevanju Strategije za biokrožno gospodarstvo, ki jo razvijamo v okviru projekta CCRI – Pilotna regija Podravje, in s tem gradili temelje za trajnostno prihodnost regije," pojasnjuje Nataša Ritonija.