
Na spletu je zaokrožil nov primer medvrstniškega nasilja, ki mu je kmalu sledil še drugi. Posnetka sta s ptujskih ulic, kjer mladoletniki, šlo naj bi za osnovnošolce, napadajo drugega mladoletnika. V skupini so večinoma fantje in dve dekleti, zlasti v prvem posnetku, ki je viralen po družbenih omrežjih, so objestni; fantu zadajajo zaušnice in brce, hkrati pa ga zaničevalno zmerjajo.
Na Policijski postaji Ptuj so z obema posnetkoma, ki sta bila objavljena na družbenih omrežjih, seznanjeni. V obeh primerih "intenzivno zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja nasilništva, v enem primeru tudi neupravičenega slikovnega snemanja". Neuradno smo izvedeli, da so s posnetkoma na policiji seznanjeni že od začetka marca, vsaj eden pa naj bi nastal že prej, domnevno konec januarja. Po neuradnih podatkih so nasilneži na posnetkih iz Osnovne šole Breg, OŠ Mladika, OŠ Olge Meglič in OŠ Podlehnik. Žrtev naj bi bila iz OŠ Breg.

Šola še brez odziva staršev osumljenih otrok
Da gre za nekaj učencev njihove šole, je potrdil ravnatelj OŠ Mladika Bogomir Širovnik. "Uradne potrditve s strani policije sicer še nimamo, a na podlagi posnetkov smo prepoznali nekaj naših učencev," je dejal in dodal, da naj bi bila posnetka sicer stara že nekaj mesecev, a da sta bila šele zdaj objavljena. "Zaskrbljujoče je, da do zdaj še nismo dobili nobenih odzivov staršev teh otrok. Nekateri starši so nas sicer poklicali, a ne starši otrok iz posnetkov. Otrok, ki so bili morebiti vpleteni, danes tudi ni bilo v šolo," je še dejal Širovnik.
Danes popoldne se bodo ravnatelji vseh potencialno vpletenih šol tudi sestali na to temo. "Če smo še pred dobrima dvema tednoma imeli primer napovedanega nasilja, na katerega so se naše učenke super odzvale in o njem poročale ter tako preprečile najhuje, je ta primer čisto nasprotje. Ob tem, da smo tudi na naši šoli nedavno imeli nekaj delavnic na temo nasilja, je to res zastrašujoče. Glede na to, da se je vse skupaj zgodilo že pred časom, je nekaj res narobe, da nihče ni ukrepal. Niti vpleteni niti tisti, ki so le nemo opazovali," je še kritičen in dodaja, da šola tukaj razen preventivnih ukrepov drugega najverjetneje ne bo mogla izvesti, saj je šlo za dogajanje izven šolskega prostora v času, ko ni potekal pouk. "Vseeno bomo morali nasilju posvetiti še več pozornosti. Nekaj kratkih minut smo tej temi posvetili kar danes, bomo pa morali nadaljevati še s kakšnimi delavnicami. Razmišljamo tudi, da bi ministrstvo prosili za dodatnega učitelja in bi tako te učence odstranili iz razreda. Sicer bomo več o naših ukrepih dorekli na sestanku."

Ob nenavadnem obnašanju otroka se je z njim treba nemudoma pogovoriti
Ker gre za mladoletne, bodo postopki tekli temu primerno. Če gre za starejše od 14 let, lahko policija pošlje obdolžilni predlog na pristojno sodišče. Otrok, mlajši od 14 let, pa kazensko ni odgovoren in so o tem obveščeni starši. Vsi mladoletniki, ki so sodelovali v nasilnem dejanju, pa bodo predani tudi v obravnavo centru za socialno delo.
Razlogi za nasilna dejanja mladih so po navedbah Policijske uprave Maribor lahko različni. "Od potrebe po dominantnosti, lahko so posledica vzgoje ali videnih vzorcev v družinskem okolju, ali pa zgolj dokazovanje in postavljanje pred drugimi. Nasilje lahko izvaja posameznik ali pa nasilje izvaja skupina mladoletnikov. Ne smemo zanemariti še dejavnikov tveganja, kot so alkohol, prepovedane droge in nasilje v družini," so sporočili. Kot še pojasnjujejo, je treba na zaznano nasilje reagirati takoj. Največkrat so prve institucije, ki so seznanjene z medvrstniškim nasiljem, šole. Včasih o izkušnji nasilja spregovori otrok sam, včasih njegovi vrstniki. Pomembna je tudi vloga staršev. Ti se morajo takoj, ko prepoznajo nenavadno obnašanje otroka, z njim pogovoriti. Lažje to storijo starši, ki ves čas komunicirajo z otrokom, se z njim pogovarjajo, jim otrok zaupa in tako jim bo zaupal tudi neprijetno izkušnjo.
Telefon ni le orodje, je tudi orožje
Na problematiko snemanja in javnega objavljanja medvrstniškega nasilja že nekaj časa opozarja antropolog Dan Podjed, ki spomni tudi na primer snemanja napada na mladoletno dekle v Celju pred dvema letoma. "Danes velja pravilo, da se tisto, česar ne posnameš, ni zgodilo. To velja tako pri pozitivnih kot negativnih stvareh. Pri nasilju se tako dogajajo neke vrste samoprijave, saj se mladi snemajo med pretepanjem, žaljenjem in nadlegovanjem. Tudi zaradi teh posnetkov je videti, da je nasilja danes več. Pa statistike kažejo, da je nasilja v resnici manj, saj ga šole uspešneje zajezijo kot nekoč. Res pa je več vidnega nasilja," razmišlja Podjed in nadaljuje, da pa je gotovo med mladimi več samopoškodovanja. "Kar je tudi nasilje. Nasilje nad samim seboj. Danes odrašča generacija mladih, ki ji pravimo tesnobna generacija. Primerna rešitev pa je zagotovo v tem, da se mladi pogosteje odklopijo od zaslonov in družijo v živo."

Največje težave in razloge tako za snemanje nasilja kot za stiske mladih Podjed vidi v telefonih. "Večkrat pravim, da je telefon orodje, lahko pa je tudi orožje. Če se tega ob takih primerih še vedno ne zavemo, ne vem, kdaj se potem bomo," pravi Podjed, ki je tudi začel s kampanjo odklopi.net, ki se zavzema za omejeno rabo telefonov v osnovnih šolah. "Starši se ob takih dogodkih morajo zavedati, da so za take primere soodgovorni. Oni so tisti, ki so svojim otrokom telefone kupili. Kupili so jih, da bi bili bolj varni, zdaj pa oni snemajo druge. Seveda je ob nasilju povzročena fizična bolečnina, ampak modrice bodo izginile, posnetki pa bodo ostali," nadaljuje. "Nekako smo pozabili na pomembne človeške vrednote. Živimo v paralelnem digitalnem svetu in pozabljamo na zaupanje, spoštovanje, prijaznost in strpnost. Ves čas se je tega treba učiti in tega se učimo skozi socialne stike, ne pa skozi digitalne stike. Mislim, da se moramo spet spomniti na bistvo družbe," še pravi in za konec doda, da pa je v tem primeru opazil napredek pri medijih, ki nasilnih posnetkov niso poobjavljali. "To se mi zdi ključno, saj tako lahko zajezimo nasilje. Z deljenjem se namreč tistim, ki nasilne posnetke ustvarjajo, daje pozornost in ravno tega si v resnici želijo."
