(KOMENTAR) Politični premiki: Prebilič prihaja, Tonin odhaja

Matej Grošelj Matej Grošelj
23.06.2025 17:30
Poslušaj
Vladimirja Prebiliča so pri odločitvi za vstop v nacionalno politiko gnali predvsem nezadovoljstvo nad celotnim političnim razredom in visoke osebne ambicije. 
Robert Balen

Vse intenzivnejši premiki na slovenski politični sceni naznanjajo, da se približujejo državnozborske volitve, na katerih se bodo stranke predvidoma spomladi znova udarile za oblast. Ta mesec so se zgolj v tednu dni zvrstili štirje dogodki, ki bodo zagotovo vplivali na volilni razplet. Najprej sta Levica in Vesna naznanili, da se bosta s skupnimi močmi podali na volitve, ker sta ugotovili, da v sinhronem duhu lažje prebijeta parlamentarni prag kot v ločenih zasedbah. Nato so Demokrati sporočili, da si bodo pripojili stranko Konkretno, kar Anžetu Logarju prinaša koristna finančna sredstva za zagon kampanje. Nova Slovenija se bo jeseni odpravila na izredni volilni kongres brez dosedanjega predsednika Mateja Tonina, evropski poslanec Vladimir Prebilič pa se iz Bruslja podaja v nacionalno politiko.

Prebilič se v tradicionalni blokovski delitvi načeloma pridružuje levosredinski koaliciji treh vladnih strank, medtem ko lahko Janez Janša z dominantno SDS računa predvsem na naravno desno zavezništvo z NSi in Demokrati. Ker sta SDS in Svoboda glede na ankete javnega mnenja daleč pred konkurenco, je zelo malo verjetno, da bi znotraj obstoječe ponudbe nastal robusten tretji blok, v katerem ne bi bilo ne Janše ne Goloba. Glede na to, da sedanja koalicija nima zagotovila, da bo po volitvah uspela zbrati večino za ponovitev mandata, utegne postati jeziček na tehtnici ravno Prebilič. Čeprav je koalicija zelo zadržana do njegovega vstopa v politično tekmo, štiri akterje levo od sredine najbolj združuje ravno nasprotovanje Janši. Prvaku SDS se obeta zmaga na volitvah, a ni nujno, da bo imel v parlamentu dovolj zaveznikov za uresničitev obrata v desno. Tako kot na vseh volitvah v zadnjih 20 letih bo levo od sredine tudi v prihodnjem letu šlo predvsem za to, da se Janši prepreči vstop v vladne sobane. Medtem na desnici vse bolj spoznavajo, da se Janši pred volitvami ne smejo zameriti, saj brez njega nimajo možnosti za preboj v izvršilno vejo oblasti. V tem kontekstu velja interpretirati pragmatično potezo krščanskih demokratov, ki so Tonina prisilili k predčasnemu odhodu z mesta predsednika, s čimer NSi sporoča, da je znova odprta za sodelovanje v Janševi vladi. To dokazuje, kako malo so vredne določene politične odločitve, ki jih sprejmejo strankarski organi, nato pa jih čez noč zlahka spremenijo.

Prebiliča so pri odločitvi za vstop v nacionalno politiko gnali predvsem nezadovoljstvo nad celotnim političnim razredom in visoke osebne ambicije, ki segajo do položaja predsednika vlade. Njegov adut je neobremenjenost z aktualno politiko, ki se mu z obeh strani postavlja po robu, ker ščiti svoje interese. Če so centri moči Zoranu Jankoviću, Miru Cerarju in Robertu Golobu v preteklosti izdatno pomagali do volilne zmage, Prebilič tega privilegija ne bo imel. To zanj ni nujno slabo, saj bo pri potegovanju za glasove odvisen predvsem od sebe in spretnosti najožje ekipe, ki jo bo predstavil na oktobrskem kongresu novoustanovljene stranke. Za krepitev političnega pluralizma je Prebiličev vstop v nacionalno politiko spodbudna novica tudi zato, ker predstavlja klofuto vsem, ki si prizadevajo za zaprtje političnega prostora, v katerem bi volivci znotraj večstrankarskega sistema med dvema izbirama glasovali predvsem za manjše zlo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.