Zelene površine v Mariboru: Kaj vse bo v Parku ob Pekrskem potoku in kdaj bi ga lahko začeli graditi?

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
26.03.2025 19:21
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Za renaturacijo in protipoplavno zaščito struge je že poskrbela direkcija za vode, sedaj je na vrsti občina.
Andrej Petelinšek

Prebivalci Radvanja in Nove vasi že več desetletij čakajo na športnorekreacijski Park ob Pekrskem potoku. Prvi idejni koncept parka je bil pripravljen že leta 1990, vendar ni bil nikoli udejanjen, Mestna občina Maribor pa je to gosto poseljeno območje z mankom javnih zelenih površin znova začela intenzivneje urejati leta 2016. Dve leti pozneje je bila v sodelovanju s krajani izdelana idejna rešitev za 30 hektarjev veliko območje med Studenško in Ljubljansko ulico v skupni dolžini dobrih dveh kilometrov. Končni cilj je bil renaturacija potoka in vzpostavitev urbanega parka s številnimi elementi.

Razvojna agencija je na območju Pekrskega potoka že zasadila veliko dreves. 
Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Za prvi del, ureditev potoka, je z dvomilijonskim projektom nedavno že poskrbela direkcija za vode, s sajenjem dreves in grmovnic pa deloma Regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor, sedaj naj bi svoje opravila še občina. Mestni svet bo namreč na današnji seji obravnaval dokument identifikacije investicijskega projekta Park ob Pekrskem potoku, vendar ne za celotno območje. Kot je znano, bo projekt zaradi pomanjkanja denarja izpeljan fazno. Prvi je na vrsti 800 metrov dolg odsek na slabih treh hektarjih med Ulico Pohorskega odreda in Kardeljevo cesto

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Načrtujejo, da bi tam zasadili 177 dreves, več kot tri tisoč grmovnic in drugih rastlin, uredili pol hektarja cvetočih travnikov in skoraj hektar zelenic. Ob tem bi vzpostavili mrežo poti s počivališči za pešce in kolesarje, skupnostne površine in prostore za druženje, vključno s tribuno in urbano opremo, kot so klopi, mize, ležalniki, koši, informacijske table in stojala za kolesa s servisnimi postajami. Načrtovana so tudi otroška igrišča, fitnes na prostem, mize za namizni tenis in kolopark oziroma pumptrack, ki že ima gradbeno dovoljenje. V planu je še ograjen pasji park. Ker je bila idejna rešitev racionalizirana, je bil iz projekta izločen vstopni trg z objekti in razglednim stolpom ter ploščad na vodi s prireditvenim prostorom

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Vrednost naložbe je 2,9 milijona evrov (z DDV) in bo izpeljana, če bo občina pridobila stoodstotno financiranje iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb, je povedal Jernej Gruber, sodelavec projektne pisarne MOM. Združenje mestnih občin Slovenije naj bi ustrezni razpis objavilo še ta mesec. Če bo mariborska občina s svojo prijavo uspešna, bi se lahko del na terenu lotili na začetku naslednjega leta in jih zaključili do konca leta 2026 oziroma začetka 2027.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.