Za svojce se zbira humanitarno pomoč: Kakšno je stanje poškodovancev iz Makedonije, ki se zdravijo v Sloveniji?

Jana Juvan Jana Juvan
28.03.2025 02:00

Zdravljenje po hudih opeklinah in ali poškodbah dihal zaradi požara in vdihovanja dima bo predvidoma dolgotrajno. Rdeči križ zato za svojce zbira humanitarno pomoč.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dva bolnika iz Severne Makedonije zdravijo v UKC Maribor, dva v UKC Ljubljana.
Andrej Petelinšek

Deset dni po zdravljenju v Sloveniji so štirje ponesrečenci, ki so jih po požaru v Kočanih v Severni Makedoniji po naših podatkih še vedno v kritičnem stanju, a je njihovo stanje stabilno. Dva se zdravita v UKC Ljubljana, dva v UKC Maribor. Enega izmed v Mariboru zdravljenih bolnikov naj bi po naših neuradnih podatkih že lahko odklopili z respiratorja, kar je vsekakor spodbudna novica. Preuranjeno je sicer še govoriti o morebitnih posledicah in dolžini zdravljenja, pravi stroka. 

Zdavljenje bo dolgotrajno, pričakuje stroka. Ker bodo zato tudi družine poškodovancev dlje časa bivale v Sloveniji, je Rdeči križ zanje začel zbirati humanitarno pomoč. 
Andrej Petelinšek

Je pa dolgotrajno zdravljenje pričakovano pri vseh, glede na naravo poškodb, ki so jih utrpeli v požaru. Poleg opeklin največjo nevarnost za njihovo zdravje predstavljajo poškodbe dihal, ki so nastale tako zaradi ognja kot zaradi dima v požaru. Ta je izbruhnil med koncertom v nočnem klubu v Kočanih, zaradi česar je, večinoma zaradi zadušitve, umrlo 59 ljudi. Še 150 ljudi je bilo v požaru huje poškodovanih in potrebujejo bolnišnično zdravljenje. V Slovenijo so prišli tudi svojci vseh štirih bolnikov, ki jih oskrbujejo tukajšnji zdravstveni delavci. Za zdaj družinam pri namestitvi pomaga veleposlaništvo Severne Makedonije. Obe družini, ki bivata v Mariboru, sta nameščeni v enem od hotelov. Pripravljajo pa za njih že stanovanji Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada (JMSS), nam je povedala direktorica Irena Španinger

(FOTO) Vrhunska tehnologija v Mariboru: Kaj bo prinesel eden najzmogljivejših superračunalnikov v Evropi?

Poleg tega so za družine, ki jim bivanje v Sloveniji predstavlja precej višje življenjske stroške kot v njihovi domovini, začeli v Rdečem križu Slovenije zbirati tudi humanitarno pomoč. "Glede na pričakovan dolgotrajen (večmesečen) obseg zdravljenja poškodb je za svojce pacientov humanitarna pomoč nadvse dobrodošla, saj jim bomo z zbrano pomočjo namensko pomagali pri kritju stroškov nastanitev, prehrane, morebitnih stroškov prevoza iz Severne Makedonije v Slovenijo in nazaj, komunikacijskih stroškov z domovino in drugo," pravijo na Rdečem križu. 

(GREMA NA KAFE) Kdo je šestdeseti pohorski car, ki je v Maribor prišel z Gorenjske in mu pravijo Združevalni?

Kot nam je pojasnil Metod Dolinšek, sekretar mariborske izpostave Rdečega križa, od koder je prišla pobuda za zbiranje pomoči, so angažirali tudi svoje ekipe za psihosocialno pomoč. Če bodo zbrali več nakazil, kot jih bodo potrebovale severnomakedonske družine, ki trenutno bivajo v Sloveniji, bodo denarno pomoč nakazali Rdečemu križu iz Severne Makedonije za pomoč preostalim svojcem pri oskrbi prizadetih. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.