Mariborski grafiti: Od vandalizma do ulične umetnosti

Klara Avsec Klara Avsec
02.09.2019 18:41

Politični, kritični, umetniški ali filozofski, če so grafiti res kreativni obraz mesta, kaj sporočajo o štajerski prestolnici? In zakaj pisanje raznih sporočil ni grafitiranje ...

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zadnjo vidnejšo rano je jedru mesta zadala peščica viol, ko je nekaj pripadnikov z vijoličnimi spreji poskrbelo, da 30. obletnica navijaške skupine ni minila neopaženo.
Igor Napast

Smrt komunistom, fašizmu, gejem, Bushu, k vsemu temu pozivajo napisi na mariborskih zidovih, mostovih, ograjah in podhodih. Pred "umetnostjo z obrobja", kakor lahko tudi drugače poimenujemo kulturo grafitov, niso varni niti lokalni politiki - zbledeli ostanki napisov "Gotof si" še sedem let kasneje opominjajo, da moči grafitov ne gre podcenjevati. Če grafitarji svoje slikarsko platno največkrat najdejo v degradiranih koščkih mesta, pa niso varni niti zidovi kulturne dediščine. Zadnjo vidnejšo rano je jedru mesta zadala peščica viol, ko je nekaj pripadnikov z vijoličnimi spreji poskrbelo, da 30. obletnica navijaške skupine ni minila neopaženo.
​Izpod sprejev in flomastrov Mariborčanov občasno nastanejo tudi lahkotnejši zapisi. "Kilo paprike, prosim, Frančka," vljudno sporoča zapis na tleh mestne tržnice, pod glavnim mostom pa Denis roti svojo izbranko k vrnitvi in jo že v naslednji vrstici označi za nočno delavko. Politični, kritični, umetniški ali filozofski, če so grafiti res kreativni obraz mesta, kaj potemtakem povedo o štajerski prestolnici?

Grafitiranje kot egošport

"Pisanje raznih sporočil ali kar vandaliziranje ni grafitiranje. Ljudje s tem le zdravijo lastne probleme, ko iz njih vsake toliko privre malo objestnosti in imajo občutek, da morajo svetu nujno nekaj povedati," o tovrstnih sporočilih pove Teo Ivančič, eden bolj znanih mariborskih grafitarjev, ki ustvarja pod psevdonimom Teoson.

Smrt komunistom, fašizmu, gejem ..., k vsemu temu pozivajo napisi na mariborskih zidovih, ograjah in podhodih.
Igor Napast

Zakaj so mladi nezadovoljni

Medtem se Tanja Cvitko, vodja sprehoda Graffiti tour med vodenjem obiskovalcev med zgodbami mariborskih zidov ne omejuje le na grafite, temveč vse urbane stenske napise in druge stvaritve, od čistega vandalizma do ulične umetnosti. Na dvournem sprehodu, ki je lani prvič zaživel pod okriljem Rajzefiberjevega festivala sprehodov, od takrat pa se izvaja kot alternativna mestna tura, obiskovalci skozi zidna sporočila dobijo vpogled v novejšo zgodovino in aktualno dogajanje v mestu.

Zokn, eden aktivnejših lokalnih grafitarjev, svoj podpis pogosto izpopolnjuje na območju mestnega jedra.
Igor Napast

Nekoč subkulture bolj opazne

A trenutno mesto ne premore toliko aktivnih in izpopolnjenih grafitarjev, kot jih je nekoč, zato med novimi stenskimi napisi prevladujejo prav ti, ki jih laiki radi označijo za "čačke". "Ustvarjalni nivo grafitov je danes občutno nižji kot pred leti, ko nas je v mestu aktivno risalo okoli 20. Scena je bila najbolj živahna med letoma 2007 in 2010, danes pa v mestu ni več tako aktivnega grafitarja. Da prideš do nivoja, na katerem si sposoben s sprejem narisati nekaj kvalitetnega, traja, večina pa jih že pred tem obupa. Še najbolj aktivna je skupina viol, po eni strani vsaj nogomet drži mesto skupaj, škoda le, da napisi ostajajo na trenutnem nivoju, namesto da bi se res potrudili, če je mestu res toliko mar za nogomet," razmišlja Teoson, ki razloge, da mesto ni več v zlati dobi svoje urbane podobe, išče v mladih.

Poslikave na stenah GT22 so v večji meri naročene, grafitarji pa se jih, za razliko od okoliških sten, ne dotikajo.
Igor Napast
Igor Napast

Srce Maribora nad sovražne napise

A širša grafitarska scena vse prej kot stagnira. Letos je na mestnih zidovih opaziti vsaj dve novi anonimni pobudi, ki opozarjata na problematiko sovražnih sporočil. Kot pripomni Cvitkova, sovražni grafiti niso nov pojav, nasprotno - dolgo obstajajo vsem na očeh, ljudje pa neprizadeto hodijo mimo. Novo je le to, da jih končno nekdo prepoznava kot sovražni govor in čuti potrebo po očiščenju mesta te sovražnosti. Prvi posameznik ali skupina z roza barvo obkroži sovražna sporočila in zraven nariše srce. Še bolj opazen pa je Mariborčan, znan le pod psevdonimom Srce Maribora, ki sovražna sporočila najprej prebeli, nato pa na očiščeno površino nariše vijolična srca in pozitivna sporočila, eno se glasi "Jaz <3 Maribor, kaj pa ti?"

Mariborčan, znan le kot Srce Maribora, sovražna sporočila prebeli in čeznje riše vijolična srca in pozitivna sporočila.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta