Mariborski mestni svetniki bodo na oktobrski seji odločali tudi o spremembi občinskega grba in zastave. Oba sta namreč oblikovalsko neustrezna. Še najmanj popravkov, natančneje enega, bo doživela zastava, na kateri bodo grb z roba prestavili v sredino. Umeščenost grba na konec zastave je problematična z več vidikov, v vetru se namreč prosti del zastave strga najprej, ob tem gre za manj pomemben del zastave, grb pa je tudi manj viden, ko zastava visi na drogu brez vetra.
"Prilagoditev, sprememba v simbolu je minimalna, je pa pomembna glede praktičnosti. Popravek tudi upošteva heraldična pravila in ureja zastavo tako, da bo izrazitejša in ne bo nosila grba na inferiornem mestu, ki je lahko prvo poškodovano med stalno uporabo," piše v gradivu za mestni svet.
Grafika grba iz leta 1995
Precej več sprememb bo doživel grb. Njegova oblika, zasnovan je kot ščit, je namreč neustrezna, izris oken, ker ta niso pobarvana, je upodobljen le kot nedefiniran obris, glaviči na strehah nimajo konic, čeprav bi morali biti del zaključkov na strehi, golob nad obzidjem pa je sive barve, čeprav ta v heraldiki ne obstaja. Aktualna grafika grba je bila izdelana leta 1995 in je svojo vsebino črpala iz podobe mariborskega pečatnika iz okrog leta 1300 in oblike ščita iz leta 1520.
"Ker gre stilsko za dve popolnoma drugačni obdobji (zrela gotika in začetek renesanse), je nastal neustrezen grb, ki ima v zgornji četrtini prazno polje, kar je posledica neustreznega kopiranja vsebine iz okroglega polja v prekomerno povišan ščit. Oblika ščita iz zgodnje renesanse danes sodi tudi v heraldično dekadenco in se ne uporablja več, v mariborskem primeru pa prav zaradi svoje nenavadne višine nespretno izraža tudi praznino nad golobom," še piše v gradivu za mestni svet. In še, da bodo v novem grbu okna in mestna vrata pobarvani, strešni glaviči bodo dobili konice, ki so bile izpuščene zaradi pomanjkanja detajlov v srednjeveškem pečatniku, jih pa vsebuje pečatnik iz leta 1520, golob pa se bo upodobil v beli barvi, v kateri se pojavlja skozi pretežni del zgodovine grba Maribora, od srednjega veka dalje.
Bo treba zamenjati registrske tablice?
Občinski odlok med drugim za posameznika, ki uporablja grb ali zastavo v obliki ali z vsebino, ki je v nasprotju s tem odlokom, predvideva tudi kazen v višini 400 evrov. Ker so na vseh avtomobilskih registrskih tablicah upodobljeni oblikovalsko neustrezni grbi, bi torej vsi lastniki avtomobilov z mariborskimi tablicami kršili novi odlok. Ali bo torej treba registrske tablice po sprejetju novega odloka zamenjati? "Registrske tablice regulirajo državni predpisi. Ko bo odlok, če bo sprejet, poslan ministrstvu za infrastrukturo, bo to novo grafično zasnovo grba uporabilo pri naročilu novih registrskih tablic. Ta odlok pa ne vpliva na že obstoječe tablice, saj te nimajo roka veljavnosti. Veljavnost že veljavnih registrskih tablic bi lahko omejil zgolj predpis države," pojasnjujejo na občini.
Sprememba grba in zastave bo občino po trenutnih predvidevanjih stala okrog 14 tisoč evrov. Denar bo namenjen predvsem nakupu novih zastav, vizitk, protokolarnih tiskovin, značk, daril in nagrad, vrečk in drugega promocijskega materiala.
14
tisoč evrov bo predvidoma stala sprememba grba in zastave
Zastava, ki mestu ni v ponos
In zakaj po 25 letih sprememba neustreznega grba in zastave? Kot pojasnjujejo z občine, so se že v začetku leta v kabinetu župana Saše Arsenoviča intenzivno posvetili vprašanju stanja državnih in mestnih simbolov. Skupaj s podjetjem Snaga, ki je zadolženo za izobešanje zastav ob praznikih, so preverili stanje zastav in mesta, kjer se izobešajo, in bili pozorni na vse nepravilnosti.
V skrbi za mestne simbole so preverili tudi odlok o grbu in zastavi ter se sestali s strokovnjaki iz Društva Heraldica Slovenica, ki so opozorili na nepravilnosti. "Sprejeta je bila odločitev, da je sprememba starega odloka iz leta 1995, ki je na primer kazenske določbe podajal še v tolarjih, nujna. Prav tako ugotavljamo, da se z odlokom od leta 1995 ni ukvarjala nobena prejšnja oblast. Izvedeli smo tudi, da se zastava občine pojavlja na kongresih zastavoslovja v tujini kot primer slabe prakse umeščanja grba na zastavo, kar nam seveda ne more biti v ponos," še pojasnjujejo na občini.