Nakup stavbne pravice celotnega tržničnega kompleksa na Vodnikovem trgu se mariborski občini ni izšel po prvotnem načrtu, dogovorjenem s predpogodbo o nakupu. Stavbna pravica je namreč v lasti podjetja Inversio Gradnje, to pa v lasti Simone Lebar, direktorice in posredne lastnice tega podjetja. Za uresničitev nakupa, ki ga je novembra lani, mariborski župan Saša Arsenovič označil in javnosti predstavil kot "eden največjih uspehov dosedanjega mandata", je potrebna sodna pot.
Z mariborske občine so za Večer odgovorili, da so v sredo vložili tožbo. "Bistvo tožbe je izpolnitev predpogodbe, ki je bila podpisana z zavezo, da se bo sklenila glavna prodajna pogodba, s katero bo lastnica prodala stavbno pravico občini za dogovorjeno kupnino," je pravno ozadje pojasnil Gregor Živko, odvetnik, ki zastopa mariborsko občino pri tem poslu. Dodal je, da tožbe za izpolnitev predpogodbe na sodišču niso tako redke, kot se morda zdi, in napoveduje dolgotrajno pravdanje: "Takšen sodni postopek traja zagotovo tri leta, ni pa redkost tudi pet let." Plačila takse ob vložitvi tožbe je občina oproščena, neuradno pa za zdaj stroški tožbe znašajo med 1500 in 2000 evri.
Stavbo je zgradil Konstruktor
Stavbo, kjer je današnja tržnica, je na zemljišču mariborske občine zgradilo zdaj že propadlo mariborsko gradbeno podjetje Konstruktor VGR, v zameno pa je na tej nepremičnini pridobilo stavbno pravico za dobo 50 let. Simona Lebar je stavbno pravico kupila pred štirimi leti od Hypine slabe banke Heta Asset Resolution.
Bistvo tožbe je izpolnitev predpogodbe
Vložili tožbo, zavarovali rok
Podpis pogodbe o nakupu in plačilo kupnine sta bila predvidena konec januarja, a po naših neuradnih podatkih Lebarjeva na dogovorjeni termin podpisa pogodbe pri notarju ni prišla, pač pa da je sporočila, da od prodaje stavbne pravice na tržnici mariborski občini odstopa. Vse od takrat se je z Lebarjevo osebno pogajal Arsenovič, a, kot je zdaj jasno, neuspešno, zato je občina bila primorana vložiti tožbo, da je zavarovala rok, ki ji še omogoča uveljavljanje pravice. Za to predpisani šestmesečni rok se namreč izteče 31. julija, opolnoči.
Znano je, da je mariborska občina lastnica zemljišča in ploščadi, kjer je zelena tržnica, ni pa lastnica celotne zgradbe, torej garažne hiše, trgovskih in gostinskih prostorov in mlečno-mesnega paviljona. Potem ko sta se lani ustno dogovorila in ta dogovor tudi zapisala v predpogodbi Lebarjeva in Arsenovič, je župan prepričal občinske svetnike in pridobil njihovo strinjanje, banka pa je odobrila tudi kredit za plačilo dogovorjene kupnine, ki je znašala 2,540.000 evrov. Dvomilijonski kredit pri Gorenjski banki je pridobilo občinsko podjetje Mestne nepremičnine, dobrega pol milijona bi bilo plačanega iz ustanovnega kapitala podjetja. "Kredit se ni črpal, bil je na čakanju," je povedal Mojmir Grmek, direktor podjetja Mestne nepremičnine. Po naših neuradnih podatkih pa občina razmišlja tudi o možnosti razlastitve, saj, kot smo izvedeli, za paviljon in garažno hišo obstaja javni interes.
Župan še ni obupal
"Pogajanja z lastnico kljub vloženi tožbi še vedno potekajo. Še vedno upamo, da se bo zadeva rešila sporazumno," je zapisano v odgovoru mariborske občine. Sicer pa se lahko dogovor kadarkoli sklene tudi med pravdnim postopkom. Simona Lebar se tudi tokrat na naš telefonski klic, kot že večkrat doslej, ni odzvala. Z občine še dodajajo, da to dogajanje nima vpliva na načrtovane prenove bližnjega Vojašniškega trga, Sodnega stolpa, Lenta, ki tečejo normalno naprej.