Čeprav so poplave Mariboru s širšo okolico prizanesle z najhujšim, je škoda na (javni) infrastrukturi ogromna. Civilna zaščita, gasilci, komunalne in tehnične službe so tudi danes opazovali in ocenjevali stanje ter sanirali zlasti zasute, udrte in razpokane ceste ali pokrivali številne plazove, ki se zaradi izjemno razmočenega terena na hribovitih območjih sprožajo že od sobote ter ogrožajo ceste, ljudi in objekte.
Šentilj: Za ped zemlje do katastrofe
Med najbolj prizadetimi je zagotovo hribovita občina Šentilj, kjer so našteli prek 60 plazov. Nekaj tistih, ki so se utrgali že v julijskem neurju, se je še povečalo, beležijo tudi številne nove. Eden takih je v soboto nastal pri Kolarjevih na Vranjem Vrhu, kjer je s strmega pobočja tik za njihovo hišo spolzel del gozda, ki zdaj grozi, da zgrmi naravnost na njihovo hišo. "Bili smo sredi družinskega kosila, ko se je zgodilo. Slišali nismo ničesar, na plaz nas je opozorila soseda," je pripovedoval Izidor Kolar in pokazal hrib, ki je, kot bi ga pri vrhu odrezal z nožem.
"Gledati uboge ljudi, ki so ostali brez vsega, boli, ampak najhuje je, ko si sam prizadet"
Če se bo odtrgal nov pas zemlje, bo odneslo tudi glavni vod vodovoda za Sladki Vrh, ki poteka tik nad udorom. "Če se to zgodi, bo katastrofa," je zaskrbljen Kolar. Družina za zdaj ostaja v hiši, saj je eden od družinskih članov invalid in je težko zagotoviti ustrezno nadomestno bivališče. Tako zdaj v strahu bedijo vse noči, z občutki nemoči pove sogovornik. Gasilci so jih zasilno zavarovali z leseno pregrado, ki so jo postavili za hišo.
"Drugega ne moremo, ker je ves hrib kot spužva. Tudi pokrivanje plazu ne pride v poštev," je povedala Valentina Ošlovnik, poveljnica civilne zaščite v občini Šentilj. Zdaj nemočno čakajo, da voda odteče, stroka pa pove, kaj jim je narediti. "Vsa čast in hvala gasilcem, še posebej Tinki (Valentini Ošlovnik, op. a). Njena cela družina 24 ur na terenu pomaga vsem, zaslužijo si ne samo pohvalo, ampak medaljo," je kljub težkim razmeram hvaležen Izidor Kolar.
Med drugim je plaz od sveta znova, kot že ob julijski ujmi, odrezal zakonca Marko v Selnici ob Muri, ki sta se skozi 20 do 30 kubičnih metrov blata in korenin na dovozni zasebni poti do njune hiše zasilno izkopala kar sama. Pot še vedno ni prevozna za vozila, Jože Marko upa na pomoč civilne zaščite.
V Šentilju so morali delno ali v celoti zapreti tudi nekaj cest, ki so jih danes po večini že očistili, popolna zapora pa ostaja na cesti Vranji Vrh-Fifolt, ki se je posedla in razpokala. Po oceni poveljnice Ošlovnikove je pod velikim vprašajem za zdaj prevozna regionalka Šentilj-Zgornja Velka-Trate, na kateri so štirje novi večji plazovi.
Kungota: Težave zaradi brezbrižnosti soseda
Veliko dela imajo tudi gasilci v Kungoti. Dopoldne so med drugim pokrivali velik in dolg plaz na Jurskem Vrhu, ki ogroža tri stanovanjske hiše. Družine Jern, Kristl in Valonte so evakuirali, stanje si je že ogledal geolog, ki bo naredil meritve in povedal, kako ukrepati. "Zemlja neprestano leze proti hišam. V zadnjih treh urah se je premaknila za vsaj pol metra," je težkega srca v hrib pogledoval eden od stanovalcev kritičnih hiš. Težava naj bi bila, ker je bivši lastnik zemljišča, ki ogroža hiše, pred leti zrušil terase, zravnal hrib, v smeri zdaj ogroženih hiš pa naril zemljo, ki je brez opore, obilno deževje pa je to zdaj nevarno razmočilo, so jezni domačini.
Kako zelo je mokro, je na hribu pričalo žuborenje vode. "Ko gledamo posnetke poplav v Sloveniji in uboge ljudi, ki so ostali brez vsega, nas boli, ampak najhuje je, ko si sam prizadet. Celo življenje smo garali, zdaj pa nam je lahko v dveh minutah vse vzeto," je povedala gospa, ki je morala, tako kot sosedi, spakirati kovčke in oditi k sorodnikom. Namestitev je ponudilo tudi gostišče Vračko.
Tudi v Kungoti je bilo zaprtih kar nekaj cest, med drugim pot na znameniti srček na Špičniku, ki pa so jo že popravili. Ostaja pa zaradi plazu popolna zapora na državni cesti Plač in cesti na Plački stolp. Kdaj bosta prevozni, Mihael Grabrovec iz tamkajšnje civilne zaščite ni mogel oceniti. "Najprej mora odteči voda, se vsaj malo posušiti, da bomo lahko konkretno delali. Tu je tudi vprašanje dostopnosti do strojev, kakšni zasebniki zaradi večje potrebe znajo z njimi iti v druge dele Slovenije," je razmišljal.
Maribor: Še vedno neprevozna cesta Bresternica-Gaj
Ogromno dela s sanacijo je tudi v mestni občini Maribor. Našteli so številne plazove v Bresternici, Gaju, Kamnici, Malečniku in na obronkih Pohorja. Zaprti so cesti Šober-Log, Gaj-Kozjak in več dovozov do posameznih objektov, še vedno je neprevozna tudi državna cesta Bresternica-Gaj, ki se je na več mestih udrla, pri gostišču Šarenac je denimo izginila polovica cestišča, malo naprej pa je cesto popolnoma zasul plaz.
"Aktivnosti pristojnih že tečejo, ceste, tudi državno, bomo skušali popraviti čim hitreje, je pa veliko odvisno od vremena in stanja na plazu," je pojasnil Samo Robič, poveljnik mariborske civilne zaščite. Zaradi težkih razmer je zaprta tudi Koča na Žavcarjevem vrhu, ki iz Bresternice torej ni dostopna, s selniške strani pa komajda, pravi tamkajšnja upravnica Saša Markoja Popelar, ki ponovno odprtje planira za - če bodo razmere to dopuščale - ta konec tedna.