Naslednji mesec se bo odprl modernejši skate park v Novi vasi, ki bo po površini največji v Sloveniji. Njegovi glavni sestavni deli bodo skate (rolkarski) poligon, društveni objekt s ploščadjo in krajinska ureditev preostalega območja. Vendar pot do uresničitve načrtov še zdaleč ni bila lahka.
Vključeni in uslišani
"Z Iztokom Šumatičem sva bila glavna pobudnika za obnovo skate parka in kmalu sva požela ogromno podporo meščanov," se mariborski skater Luka Pen spominja začetkov pred šestimi leti. Takrat je Iztok Šumatič, ki je med drugim eden od vrhovnih članov organizacije World Cup Skateboarding, ob podpori prijateljev ustanovil iniciativo in facebook stran Maribor ZA sk8park in v samo eni noči je peticija dobila kar 1300 podpornikov. "Iniciativa smo bili vsi mi, občani in podporniki, ki nam je bilo mar. Nastopili smo kot zelo velika skupina," poudarja Luka Pen.
- Mariborski skate park bo eden nasodobnejših v svetu in po površini največji v Sloveniji.
- Iniciativa Maribor ZA sk8park je na potrebo po obnovi opozarjala skoraj šest let.
- Pri zasnovi, idejah in oblikovanju novega parka sodeluje tudi lokalna skate skupnost.
- Park bo imel tudi pametne klopce, stopnišče za gledalce in reflektorje.
"Verjamemo, da nas bodo obiskali najbolj znani svetovni športniki, ki se našega parka že veselijo"
Maribor sledi trendu velemest
Na mestu gradbišča, kjer od decembra lani nastaja novi skate park, je od leta 2002 deloval stari, ki pa je z bodočim neprimerljiv. Nekdanji skate park je bil zasnovan le s pomočjo objektov, postavljenih na beton, "novi objekti pa ne bodo le postavljeni, marveč bodo vgrajeni oziroma vliti v beton," razlaga Pen, ki zagotavlja, da je tovrstna tehnika v svetu standard, saj omogoča celostni in tekoči spust, v skaterskem žargonu imenovan "flow". Maribor tako sledi trendu velemest - primerljiv bo z denimo Dunajem, Prago in Berlinom, pravi Pen, kjer je tovrstna zasnova že nekaj povsem vsakdanjega.
Na evropski denar še čakajo
Vrednost izgradnje celotnega projekta, katerega izvajalec je Lesnina MG oprema, je okoli 587 tisoč evrov. Mestna občina Maribor (MOM) je za izvedbo namenila lastna sredstva, a se obenem poteguje za pridobitev evropskega sofinanciranja iz mehanizma CTN. Mariborska občina je projekt že prijavila, prve odgovore o sofinanciranju pa pričakujejo do konca leta. Ko bo sofinanciranje potrjeno, bo MOM dobila povrnjenih 80 odstotkov denarja.
Park bo imel tudi pametne klopce
Tine Sitar, ki je odraščal skupaj z mariborskim skate parkom, bo poskrbel tudi za pametne klopce, ki se bodo napajale z energijo sončnih celic. Njegov izdelek bo poskrbel za možnost polnjenja telefonov in pametnih naprav, a obenem ostajal okolju prijazen dodatek k celoti. "Skaterji zelo radi posnamemo uspešno izvedene trike. V prikladnem času sem zapazil fotografijo našega Tineta Siterja, sedečega na svoji pametni klopci v družbi našega in slovaškega predsednika. Pomislil sem, kako dobra zgodba se lahko iz tega izcimi - produkti poba, ki je zrasel skupaj s parkom, bodo lahko nadgradili in krasili novi park," razloži svojo zamisel Šumatič, ki pristavi, da bodo angažirali tudi druge uporabnike, naj se fotografirajo ali posnamejo, za tem pa slednje delijo na spletu in se tako potegujejo za privlačne nagrade. "Tako bomo ne le nagradili, temveč tudi spodbudili napredek mladih," dodaja Iztok Šumatić, ki si prizadeva tudi za vzpostavitev območja z brezžičnim omrežjem.