
Vprašanje bralca
Želeli bi prenoviti kopalnico v bloku iz leta 1978, z armiranobetonsko konstrukcijo. Tla in stene so obloženi s keramičnimi ploščicami, približno do višine stene 170 cm. Vgrajena je kad, ki ima problematičen odtok, večkrat je voda prodrla iz talnega sifona in naredila poplavo, da je teklo še dol k sosedom. To rešujemo s kovancem v odtoku, ki upočasni odtekanje. Ker je kopalnica za starejšo osebo, bi želeli odstraniti kad.
Kaj nam priporočate oziroma kaj je treba povedati v salonu, če damo delat izris kopalnice? Pri čem mora biti izvajalec pozoren? Je treba zamenjati cevi? Kake se trenutno uporabljajo in se bodo še v prihodnosti? Je bolje narediti breznivojsko prho ali vgraditi tuš kabino? Kake keramične ploščice priporočate za tla in stene? Jih je treba položiti do vrha stene ali je vseeno, pač odvisno od okusa? Je nujno zamenjati WC-školjko? Kako dolgo običajno traja taka prenova?
Slavko, Maribor
Odgovor strokovnjaka
Prenova kopalnice zahteva premišljeno načrtovanje, še posebej zaradi obstoječih težav, kot so dotrajan odtok kadi in zamakanje k sosedom. Da bi dosegli trajno in stroškovno predvidljivo rešitev, je priporočljivo izvesti kompletno obnovo z zamenjavo vseh inštalacij in sanitarnih elementov. Delna obnova kopalnice običajno ne odpravi vseh težav, ker se pogosto izkaže, da je potrebno zamenjati inštalacije globlje, kot je bilo predvideno. To povzroči dodatne težave, kot je odstopanje keramike, ki bi morala ostati, in nepredvidene stroške. Zato priporočamo celovito obnovo, ki vključuje:
• Zamenjavo vodovodnih in odtočnih cevi.
• Odstranitev starih keramičnih ploščic in sanitarnih elementov.
• Popolno prenovo tal in sten.
Pri izrisu kopalnice v salonu morate navesti natančne mere prostora in pozicije obstoječih inštalacij (vodovodne, električne in odtočne). Prav tako morate jasno opredeliti svoje želje in zahteve.
• Nadomestitev kadi s tušem.
• Uporaba materialov, ki so enostavni za čiščenje in nedrseči.
• Ureditev estetskega videza kopalnice.
Prenove kopalnice se je potrebno lotiti celovito in z največjo mero skrbnosti, saj je kopalnica v stanovanju najzahtevnejši prostor za izvedbo del. Zaradi kompleksnosti inštalacij in izpostavljenosti vlagi sta ključnega pomena natančno načrtovanje in izvedba. Uporaba sodobnih gradbenih materialov je ključna za zagotavljanje dolgotrajne kakovosti in funkcionalnosti prostora.
Vodovodne in odtočne cevi: Najbolje je uporabiti sodobne cevi iz materialov, kot so PPR, PEX ali ALUplast (večplastne cevi z aluminijastim jedrom), ki so trajni, odporni proti temperaturnim spremembam in zagotavljajo dolgotrajno zanesljivost. Zamenjava vseh cevi je nujna za preprečitev prihodnjih težav.
Hidroizolacija: Kakovostna hidroizolacija tal in sten je ključnega pomena za zaščito pred vlago in zamakanjem. Ta korak ne sme biti nikoli zanemarjen, saj zagotavlja dolgotrajno funkcionalnost in preprečuje težave, ki lahko nastanejo zaradi zamakanja. Sodobni hidroizolacijski materiali omogočajo hitro in učinkovito izvedbo ter zagotavljajo odlično zaščito pred vlago.

Za starejše osebe je tuš kanaleta ali sodobna tuš kad dobra izbira, obe omogočata enostaven in varen dostop. Sodobne tuš kadi so zelo nizke in ne predstavljajo večjih težav pri vstopu. V starejših večstanovanjskih stavbah pa je lahko problem izvesti tuš kanaleto, ker je možnost izvedbe odvisna od višine odcepa na vertikali odtoka. Pri tem je treba zagotoviti ustrezen naklon tal in pravilno izvedeno hidroizolacijo.
Izbira keramike: za tla so primerne nedrseče ploščice z razredom protizdrsnosti R10 ali R11, za stene pa keramika večjih dimenzij za enostavno čiščenje. Priporočamo polaganje ploščic do stropa, ker to omogoča enostavnejše vzdrževanje, preprečuje zadrževanje vlage na stenah in podaljša življenjsko dobo sten. Poleg tega je takšna rešitev estetsko dovršena in pripomore k občutku večje prostornosti v kopalnici.

Če je školjka stara, priporočamo zamenjavo z visečo WC-školjko, ki omogoča lažje čiščenje tal in sodoben videz. Kjer je to mogoče, namestimo podometni kotliček in visečo školjko, kar pripomore k estetiki prostora ter enostavnejšemu vzdrževanju.
Obnova kopalnice običajno traja 10 do 14 dni, odvisno od obsega del in koordinacije izvajalcev. Če obnova poteka pod okriljem enega izvajalca, je proces hitrejši in manj stresen, saj en izvajalec prevzame odgovornost za celoten projekt. Dela se izvajajo hitreje, ker ni potrebe po usklajevanju različnih mojstrov. Poleg tega celovita storitev zagotavlja višjo raven kakovosti.
Za dolgoletno brezskrbno uporabo je ključna kakovostna in celovita obnova kopalnice, izvedena s sodobnimi materiali in tehnikami. Svetujemo, da se pred začetkom del posvetujete s strokovnjakom in izberete izvajalca, ki bo projekt izvedel celovito in strokovno.