Se vam je kdaj zgodilo, da vas je kaj razjezilo, zato ste se, da bi se izognili prepiru, raje umaknili na vrt, vzeli v roke škarje ali motiko ter po nekaj minutah dela ugotovili, da se je vaša jeza razkadila? Vrtnarjenje ni le dobrodejno za zemljo in rastline, temveč tudi za ljudi, saj nas sprosti in spodbuja dobro razpoloženje. Res pa je, da za delo, še zlasti spomladi, potrebujemo več kot le škarje in motiko, je prepričan Aleksander Hojnik, specialist za orodje blagovne znamke Gardena.
V videu specialist Aleksander Hojnik spregovori o vrtnem orodju, ki je primerno za vrtnarje začetnike:
Družina orodij, ki raste z vami in vrtom
"Večina vrtnarjev potrebuje za vrtna opravila številna orodja za specifične naloge. Nakup posameznih orodij je lahko finančna obremenitev, prav tako pa se soočamo z izzivom, kam shraniti orodje," opaža Hojnik. Prednost prinaša praktičen sistem družine orodij z zamenljivimi nastavki. "Combisystem ponuja držala različnih dolžin in oblik ter nastavke oz. orodja za različna opravila. Zamenljivi nastavki omogočajo pravo kombinacijo ročaja in orodja za vsako vrtno opravilo in vsako sezono," zagotavlja sogovornik.
Pravzaprav boste med delom na vrtu postopoma spoznavali, katero dodatno vrtno orodje potrebujete, in ga takrat dokupili ter tako postopoma povečevali družino orodja. "Pri tem je treba razmišljati tudi o trpežnosti vrtnega orodja, saj vsak želi, da nam to služi več let in tako pomagamo ohranjati vire," poudarja Hojnik. Prav combisystem ponuja izdelke iz različnih materialov, med katerimi so tisti z visokim deležem recikliranih umetnih mas, visokokakovostnim jeklom s prevleko za dolgo uporabnost, aluminijem z nizko težo, FSC s 100% certificiranim lesom in tudi s kaljenim jeklom, odpornim proti rji. "Gardena je prepričana v kakovost izdelkov in zato ponuja kar 25-letno garancijo ob registraciji na spletu, kar je redkost v svetu vrtnega orodja," zagotavlja specialist za vrtno orodje.
Za vsako opravilo se prava rešitev najde
Se sprašujete, katera orodja so za začetek najbolj nujna za vrt? Za grede z vrtninami in tam, kjer na novo zasajate rastline, boste potrebovali lopato, vile, motiko, grablje za rahljanje tal.
Nepogrešljivo je tudi manjše orodje, kot so lopatica, sadilni klin, trirogelj ...
Če imate veliko sadnega drevja, si boste na vrhuncu poletja ali jeseni olajšali pobiranje sočnih plodov z nastavkom za pobiranje sadja ali s pobiralnikom, ki ga povaljate po sadju, ki je padlo na tla.
Vas jezijo z mahom zaraščene fuge med tlakovci? Potem boste morda posegli po strgalu ali krtači za fuge.
Na okrasnem vrtu vam bodo prišli prav odstranjevalec plevela, škarje za travo in univerzalne vrtne škarje ali še kakšne močnejše za rezanje debelejših vej, na zelenici pa pahljačaste grablje.
Zalivanje brez presenečenj
Zagotovo se vam je že pripetilo, da ste se urejeni odpravljali od doma, nato pa ste opazili suhe rastline na vrtu in pomislili: Samo na hitro jih zalijem in grem. Potegnili ste cev, ki se je vlekla po blatnih tleh, in se zmočili in morda celo umazali oblačila. Takšnim neprijetnostim se lahko izognete, če si z ustreznimi pripomočki, kot sta nosilec cevi in voziček, olajšate delo na vrtu, zagotavljajo strokovnjak iz Gardene.
Če imate manjši vrt, si lahko nosilec za cev omislite na steni. Stenski nosilec za cev se zavrti za 180 stopinj in poskrbi za izjemno učinkovito zalivanje. Zagotavlja udobno odvijanje in uporabo, saj se cev sama zaskoči na želeni dolžini. Tudi navijanje je praktično, saj cev le potegnete in že se sproži samodejno navijanje. Vrtna cev je na takšnem stojalu vselej pripravljena za takojšnjo uporabo in jo je po zalivanju mogoče hitro in enostavno shraniti, zaščiteno pred umazanijo in poškodbami.
Za velike vrtove je še primernejši vrtni nosilec, ki se vrti za 360 stopinj in doseže prav vse kotičke vrta. Postavite ga lahko na poljubno mesto v vašem zelenem prostoru.
Za natančno rez je potrebna ostrina
"Da bo delo potekalo gladko, je najbolje uporabiti vrtne škarje z izjemno ostrimi in trpežnimi rezili iz nerjavnega jekla," poudarja Aleksander Hojnik, kajti s topimi rezili lahko povzročite poškodbe in rane na rastlinah, skozi katere prodrejo bolezenske klice. "Imenitna rešitev so škarje z utorom za odvajanje rastlinskega soka, ki je integriran v rezilu. Takšne škarje poskrbijo za brezhibno rez, saj je rezilo zaščiteno pred lepljivim rastlinskim sokom."
Velikokrat je treba odrezati veje visoko v krošnjah, kar je lahko nevarno, zlasti če je treba splezati na drevo ali uporabiti lestev. Obstaja tudi bolj elegantna rešitev, zagotavlja strokovnjak za vrtno orodje Gardena. "Z baterijskim teleskopskim obrezovalnikom lahko za rez vej poskrbite kar s tal. Teleskopski ročaj in rezilo, dolgo 20 cm, poskrbita, da dosežete veje na višini do štiri metre. Baterija omogoča delo do 50 minut ali do 200 rezov vej s premerom 50 mm. LED-prikazovalnik vas obvešča, kako polna je baterija. S takšnim orodjem lahko režete veje v krošnjah ali žagate večje veje pri tleh brez pripogibanja." Tudi tukaj Gardena ponuja izjemno prilagodljivost, saj se baterija, ki napaja obrezovalnik, lahko uporabi v številnih drugih izdelkih Gardena, pa tudi v orodjih blagovnih znamk drugih proizvajalcev, ki sodelujejo v združenju Power For All Alliance.
Da ne trpi hrbtenica
Pri sistemu orodij combisystem je velika prednost ta, da lahko vsak nastavek - od motike do grabelj - pritrdimo na želeno držalo. "Varna povezava med nastavkom in ročajem zagotavlja, da lahko vedno delate udobno. Pritrdilni vijak zagotavlja tesno povezavo med ročajem in nastavkom. Mehke komponente iz umetne mase olajšajo pritrditev orodja. Vijak je varno pritrjen in ga ne morete izgubiti," zagotavlja sogovornik. Če potrebujete daljši ročaj, je odlična izbira teleskopski ročaj, na katerega enostavno pritrdite orodje. Prav teleskopski ročaj omogoča bolj udobno delo, saj se prilagodi delovni situaciji in višini uporabnika, kar bo koristilo tudi vaši hrbtenici.
Za več reda z orodjem
Gardenin combisystem ponuja odlično možnost shranjevanja vrtnega orodja. "Ker nastavki ne zasedajo veliko prostora, je enostavno najti kotiček v vrtni lopi, kamor se orodje kompaktno pospravi. Kjer so omejitve s prostorom, lahko uporabite različne obešalne letve, ki se zlahka pritrdijo na steno in omogočajo shranjevanje ter pregled nad orodjem. Obešalna letev ima posebne nosilce za orodje in držala za shranjevanje na letvi. Poleg tega, da se nanjo lahko priročno obesijo držala orodja, je na obešalno letev mogoče shraniti tudi brizgalko in večje orodje. Nosilci za orodje se lahko poljubno dodajo in razširijo možnost shranjevanja," pojasnjuje strokovnjak za vrtno orodje.
Za tiste, ki imajo zares obilo nastavkov, priporoča obešalno letev za orodje Plus, ki omogoča shranjevanje do skupno 60 kilogramov orodja, kavlji pa omogočajo obešanje tudi večjih kosov. Letev se priročno podaljša z dodatno letvijo, pri čemer vam ni treba odstraniti že nameščenega dela.
Uporabi naj sledi čiščenje
Da bo vrtno orodje ostalo več let kot novo, ga po uporabi očistite umazanije. "Rahlo umazanijo boste zlahka odstranili s krtačo z mehkimi ščetinami ali kar z vodnim curkom. Za trdovratno umazanijo uporabite mehko gobico in toplo vodo ali milnico. Orodje, ki je prišlo v stik z boleznimi, preventivno razkužite z razredčenim belilom," svetuje strokovnjak za orodje Gardena. Prav tako priporoča, da pred shranjevanjem orodje obrišete, da preprečite rjo. Če že opazite rjo, jo zdrgnite z brusnim papirjem.
Podobno kot je potrebno na koncu vrtne sezone izprazniti in pospraviti cev za zalivanje ter zapreti dotok vode na vrtu, je treba tudi orodje očistiti, preden ga pospravite na suho. "Lesena držala pred zimskim shranjevanjem namažite z lanenim oljem, da preprečite sušenje in razpoke. Vso orodje temeljito očistite, preden ga do naslednje sezone pospravite v lopo. Idealno je, če je spravljeno na hladnem in suhem mestu," še dodaja Aleksander Hojnik.