Oves
Pri mnogih ženskah se začnejo težave z mehurjem pojavljati ob prehodu v meno. Zaradi hormonskih sprememb proizvaja žensko telo manj estrogena. S tem se zmanjša prožnost mišičnega tkiva mehurja. Slabše so prekrvavljene tudi sluznice, kar olajša vdor bakterij, ki povzročajo vnetje mehurja in vnetje sečil. V tem primeru pomagajo fitoestrogeni, ki jih najdemo v živilih, kot je oves.
Kopriva
Suhe koprive čistijo kri in imajo diuretičen učinek. Skodelica čaja iz koprive (čajna žlička kopriv na 250 ml vrele vode) pošteno prečisti celo telo. Učinek čiščenja krvi gre pripisati kalijevim solem, ki jih v velikih količinah vsebujejo listi koprive.
Peteršilj
Peteršiljevo zelenje in korenina imata zelo aromatičen okus in sta koristna pri vnetju mehurja, le pretiravati ne smete z njima. Nosečnice naj se o uporabi peteršilja raje posvetujejo z zdravnikom. Za domač pripravek, ki olajša težave z vnetim mehurjem, uporabite: 250 gramov korenine peteršilja, 250 gramov bio limone, 250 gramov medu in 2 dl olivnega olja. Operite korenino peteršilja in limono, ki jo z lupino vred na drobno sesekljajte, nato vse sestavine zmešajte v sekljalniku. Zmes hranite v hladilniku in vsako jutro na tešče pojejte žlico pripravka.
Zlata rozga
Rastlina deluje antibakterijsko in diuretično, ne da bi pri tem iz telesa odplaknila pomembne minerale. S tem preprečuje okužbe sečil. Ker odpravlja krče, je zlata rozga v veliko pomoč pri odpravljanju težav s kronično vnetim mehurjem, pri katerem bolnik ali bolnica čuti potrebo po uriniranju že tedaj, ko je mehur še napol prazen, hkrati pa ob tem čuti bolečine v trebuhu. Ob uživanju čaja iz zlate rozge večkrat na dan (čajna žlička zlate rozge v 250 ml vrele vode) se sprostijo mišice, nenehno draženje in bolečina pa popustita.
Bučnice
Semena buč vsebujejo številne hranilne snovi, ki pozitivno vplivajo na mehur in njegove mišice. V bučnih semenih je veliko vitamina E, provitamina A, pomembnih mineralov in rastlinskih hormonov, tako imenovanih lignanov. Te snovi krepijo mišice mehurja in zmanjšujejo njihovo dovzetnost za vnetja. Če jih uživate, nenehno tiščanje na vodo popusti, vnetje mehurja se umiri.
Voda in brusnice
Za dobro delovanje mehurja je pomembno, da pijemo zadostne količine vode. Če vam uspe popiti okrog dva litra vode na dan, ste na dobri poti. Preventivno pomaga tudi pitje napitkov iz brusnice.
Vadba
Tudi vsakdanje izvajanje vaj za krepitev medeničnega lahko pripomore k temu, da notranji organi manj pritiskajo na mehur. Kdor se navadi, da stranišče obiskuje ob natanko določenih urah, in pri preveč aktivnem mehurju ne popusti vsakemu pozivu k uriniranju, poveča kapaciteto mehurja in okrepi mišico zapiralko.