Jesenska priprava vrta

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
26.09.2024 11:12

V jesenskem času imamo v mislih domačo zelenjavo za zimo in naslednjo pomlad. Prav tako pa moramo pripraviti zemljo, da bo polna hranil pričakala novo spomladansko sezono.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Pripravimo zemljo

Da ohranjamo humus v zemlji, je potrebno redno dodajanje organske snovi v zemljo. V ta name uporabimo organsko gnojilo Rasti Hlevski gnoj in Compo Kompost.

Gnojilo Rasti Hlevski gnoj potresemo po zemlji pred dežjem ali dobro zalijemo, da se hranila raztopijo in so na voljo rastlinam. Ker je gnojilo peletirano, je enostavno za uporabo s trosilcem za mineralna gnojila. Velikost peletov zagotavlja enakomeren raztros po celotni površini. Ko gnojimo jeseni, pravimo, da gnojimo založno. To pomeni, da dodajamo hranil za naslednjo sezono. Ker je gnojilo Rasti Hlevski gnoj organsko, se hranila dobro vežejo na humus v zemlji in pride do izpiranja, temveč hranila počakajo vrtnine.

Arhiv Naročnika

Če ocenimo, da je naša vrtna zemlja izčrpana, potem je prava izbira Compo Kompost. Vezava organskega gnojila na talne delce ima vlogo tudi pri varovanju okolja, saj se ta ne izpira v podtalnico. Hranila iz komposta se sproščajo tudi 3 leta, zato domači vrt razdelimo na 3 dele ali več, skladno s kolobarjem. Tako vsako leto s kompostom pognojimo le 1 tretjino.

Založno gnojenje

Jeseni moramo imeti v mislih našo domačo zemljo za naslednjo sezono. To pomeni, da jo je potrebno pripraviti z zalogo hranil. Uporabimo rudninsko Rasti Modro gnojilo. Vsebuje vsa makro hranila (dušik, fosfor, kalij), kot tudi mikrohranila (magnezij, žveplo, bor in cink). Ker ne vsebuje kalcija, je primerno tudi za  kulture, ki rabijo bolj kisla tla, kot je krompir. Odlična izbira je za vrtnine, ki potrebujejo veliko količino hranil, kot je krompir, kapusnice(ohrovti, cvetača, brokoli in zelje) ter seveda plodovke (paradižnik, kumare, buče in bučke, paprika, jajčevec,…). Pri rudninskem Rasti Modrem gnojilu vemo točno, koliko hranil vnesemo v vrtna tla, saj so ta navedena na izdelku. Iz vsebnosti hranil lahko enostavno izvemo, koliko dušika (N), fosforja (P), kalija (K) in ostalih mikrohranil vsebuje gnojilo.

Arhiv Naročnika

Tako vemo s čim in koliko smo pognojili vrtnine, sadno drevje, jagodičevje in ostalo. To nam je v veliko pomoč pri načrtovanju kolobarja in gnojilnem načrtu, če smo dali domačo zemljo v analizo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.