Povečanje števila lesenih stavb je eden od načinov za izgradnjo bolj trajnostne prihodnosti in doseganje cilja Helsinkov, da do leta 2030 postanejo ogljično nevtralni. Katajanokan Laituri je impresivna nova zgradba iz masivnega lesa na obali Helsinkov, ki dopolnjuje značilno veduto mesta. V stavbi sta sedež finskega gozdarskega podjetja Stora Enso in nov dizajnerski hotel Solo Sokos Hotel Pier 4, katerega cilj je postati najbolj trajnostni hotel na Finskem. Skupaj z načrtovanim Muzejem za arhitekturo in oblikovanje se območje razvija v novo središče umetnosti in oblikovanja ob morju.
Razvoj mestnega stavbnega fonda igra ključno vlogo pri doseganju ciljev trajnosti. Za Helsinke je pomembno, da ustvarijo živahno urbano okolje in naredijo 131-kilometrsko obalo mesta še bolj dostopno domačinom in obiskovalcem. "Cilj preoblikovanja obalnega območja Katajanokka je ustvariti živahen mestni prostor. S tem projektom bomo lahko odprli obalo prebivalcem Helsinkov. Stavba iz lesa, ki je trpežna in ima karseda nizek ogljični odtis, na najboljši način izpolnjuje cilje mesta,« pravi podžupanja Anni Sinnemäki.
Novi muzej arhitekture in oblikovanja v Helsinkih bo še povečal privlačnost območja. Prva faza natečaja za oblikovanje se je zaključila 29. avgusta 2024.
Katajanokan Laituri je sodobna finska lesena zgradba, katere brezčasna arhitektura je delo nagrajenega arhitekturnega biroja Anttinen Oiva. Stavba je v lasti Vzajemne pokojninske zavarovalnice Varma, v njej pa je sedež gozdarske družbe Stora Enso, ki je tudi dobavila nosilne elemente iz masivnega lesa stavbe. Štirinadstropna stavba je narejena iz finskega in švedskega lesa ter združuje pionirske arhitekturne metode s tradicionalnimi in trajnostnimi materiali.
V notranjosti so lesene konstrukcije pustili čim bolj vidne, veliko pozornosti pa so posvetili tudi naravi: poleg solarnih kolektorjev ima objekt večvrstno ozelenjeno streho, v hotelskem atriju pa raste brezov gozdiček. Stavba deluje kot skladišče ogljika in je narejena tako, da bo trajala naslednjih sto let. Zaradi zaščite pred poplavami je stavba primerna tudi za prihodnost, saj lahko prenese dvig nivoja vode za več kot tri metre.
Nekdanji sedež Stora Enso, ki ga je zasnoval legendarni finski arhitekt Alvar Aalto, se nahaja tik ob novi zgradbi. Območje je sicer znano po secesijski arhitekturi iz začetka 20. stoletja. Nedaleč stran je zgodovinsko središče Helsinkov, ki ga je zasnoval Carl Ludvig Engel.
V stavbi je tudi hotel Solo Sokos Hotel Pier 4, ki želi biti v vseh pogledih najbolj trajnostni hotel na Finskem, od zgradbe do hotelskih funkcij in storitev. Za celotno stavbo bo uporabljen okoljski certifikat LEED Platinum, katerega cilja sta ogljična nevtralnost in uporaba energije izključno iz obnovljivih virov. Hotel bo zaprosil tudi za certifikata Green Key in Sustainable Travel Finland.
Hotel ima 164 sob, od tega 43 z neposrednim pogledom na morje, konferenčne prostore, kavarno ob morju in teraso na strehi s pogledom na trg in južno pristanišče. Hotelsko restavracijo Harbore vodi Sauli Kemppainen, finski kuhar s strastjo do preprostosti in čistega okusa. Pred tem je bil nagrajen z Michelinovo zvezdico. V vsaki jedi v Harboru sta uporabljeni samo dve glavni sestavini, pripravljeni na različne načine, na primer meso severnega jelena in čebula, pri čemer finski in nordijski proizvodi predstavljajo do 85 odstotkov vseh uporabljenih sestavin.