To nedeljo, ob 20.00, se bodo na TV Maribor poklonili 100. obletnici rojstva sopranistke Ondine Otte Klasinc

D.Ži
01.11.2024 11:00

Spomin na umetnico bodo obudili s predvajanjem dokumentarnega filma, ki ga je leta 2004 v produkciji mariborskega regionalnega centra RTV Slovenija in uredništva kulturno-dokumentarnih oddaj TV Slovenija posnela Dragica Petrović.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
S svojo bogato kariero je umetnica prispevala k razvoju in prepoznavnosti mariborske Opere.
Igor Napast

Šestnajstega julija je minilo sto let od rojstva sopranistke Ondine Otta Klasinc. Rodila se je 16. julija 1924 v Trstu, umrla pa 14. junija 2016 v Mariboru. Bila je ena najpomembnejših opernih pevk, ki je s svojo umetniško prezenco zaznamovala ne le slovensko operno krajino 20. stoletja, pač pa očarala domala ves svet. V tem posebnem letu, ko se jubileju s številnimi dogodki poklanjajo tudi v SNG Maribor, kjer je največja dvorana poimenovana prav njej v čast, se operni pevki poklanjajo tudi na Televiziji Maribor. V nedeljo, 3. novembra, ob 20.00 bodo spomin nanjo obudili s predvajanjem dokumentarnega filma Ondina Otta, ki ga je leta 2004 v produkciji mariborskega regionalnega centra RTV Slovenija in uredništva kulturno-dokumentarnih oddaj TV Slovenija posnela mariborska režiserka in producentka Dragica Petrović.

12. januar 2013, Maribor - Ondina Otta in Janez Klasinc -
Igor Napast

Ondina Otta Klasinc, umetnica slovensko-italijanskega rodu, je v svoji karieri oblikovala skoraj vse lirične, koloraturne in dramske vloge standardnega opernega repertoarja. Študij petja je zaključila v Trstu pri profesorjih Luigiju Toffoli in Valdu Medicusu, po zmagi na prvem povojnem tekmovanju pevcev v Trstu pa je leta 1946 prejela ponudbo za svoj prvi angažma v opernem gledališču v Ljubljani. Debutirala je z vlogo Rozine v Rossinijevem Seviljskem brivcu. Po delu v ljubljanski operni hiši je Ondina Otta odšla v Milano, kjer je od leta 1951 kot svobodna umetnica gostovala domala po vsem svetu. Od leta 1958 do 1972 je bila prvakinja mariborske Opere, nato pa se je posvetila pedagoškemu delu. Po njej se imenuje tudi mednarodno tekmovanje mladih opernih pevcev, ki od leta 1999 poteka v Mariboru.

S svojo bogato kariero je umetnica prispevala k razvoju in prepoznavnosti mariborske Opere, za svoje dosežke pa je prejela številne nagrade, med drugim nagrado Prešernovega sklada, Betettovo nagrado in zlati red za zasluge Republike Slovenije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta