
Mestni svet Mestne občine Maribor je na četrtkovi redni seji za direktorico Javnega zavoda Lutkovno gledališče Maribor imenoval Ksenijo Repina. Petletni mandat ji začne teči 2. aprila.
Kot smo poročali, se je na razpis, ki ga je po odstopu dotedanje direktorice gledališča Katarine Klančnik Kocutar objavila Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, prijavilo pet kandidatov oziroma kandidatk. Pogoje so izpolnjevale štiri vloge. Za mesto direktorja oziroma direktorice zavoda so se potegovali igralec in član ansambla Lutkovnega gledališča Maribor Uroš Kaurin, režiser Samo M. Strelec, gledališki in filmski igralec, član ansambla SNG Nova Gorica Miha Nemec in programska vodja vsebin Kulturne četrti Minoriti Ksenija Repina.
Razgovore s kandidati sta opravila tudi svet zavoda in strokovni oziroma programski svet. Oba sta podala mnenje, da bi bila najprimernejša kandidatka za direktorico Ksenija Repina, ki je prejela tudi večinsko podporo zaposlenih.
Repina je prejela tudi večinsko podporo zaposlenih

Nadgradnja obstoječih vsebin in občinstva
Kot je pojasnila Repina, je ena ključnih sprememb njenega mandata razmejitev odgovornosti med direktorjem in pomočnikom za umetniški program. "Takšna struktura ne pomeni le večje operativne učinkovitosti, temveč tudi krepitev umetniške vizije, kontinuitete in dolgoročnega strateškega razvoja." Kot je dejala, v ospredje svoje vizije postavlja nadgradnjo obstoječih vsebin in sistematično gradnjo občinstev. "Lutkovno gledališče Maribor je prva gledališka izkušnja otrok in mladih - to odgovornost želim razširiti z dodatnim razvojem kulturno-umetnostne vzgoje, z vzpostavljanjem dolgoročnih sodelovanj z izobraževalnimi institucijami in s programi, ki spodbujajo aktivno udeležbo mladih ter njihovo dolgoročno zvestobo umetnosti in gledališču. Vzgoja občinstev se prične v vrtcu in šoli, a se nikoli ne zaključi, niti z odraslostjo - tudi ta publika si zasluži kakovostne, sodobne in inovativne vsebine."
"Vzgoja občinstev se prične v vrtcu in šoli, a se nikoli ne zaključi, niti z odraslostjo"
Letošnji program je v dobri meri že zastavljen. "V snovanju je poletni festivalski format, ki bo združeval Letni kino Minoriti, glasbene večere, Poletni lutkovni pristan in družabno dogajanje Pod hrastom oziroma v Avditoriju LGM. V luči nastajajočega Centra Rotovž - s katerim bodo določene vsebine, ki se trenutno dogajajo pri nas, našle nov dom - že poteka konceptualizacija svežih vsebin, ki bodo premišljeno umeščene znotraj mestnega kulturnega prostora."

Bogate izkušnje v kulturnih institucijah
Ksenija Repina, univerzitetna diplomirana dramaturginja, je od leta 2022 zaposlena v Lutkovnem gledališču Maribor kot vodja produkcije Kulturne četrti Minoriti. Pred tem je bila zaposlena v MKC Maribor kot vodja odnosov z javnostmi pri projektu konS. Že 17 let vodi publikacije in spletne medije pri Festivalu Borštnikovo srečanje, leta 2017 pa je opravljala tudi funkcijo vršilca dolžnosti direktorja tega festivala. Kot je še zapisala komisija, ima Repina bogate izkušnje v kulturnih institucijah - sodelovala je kot asistentka režiserja pri izvedbi državnih proslav ter kot zunanja sodelavka RTV Slovenija pri posebnih projektih. Bila je vodja pisarne in umetniških vsebin, vodja PR ter urednica publikacij pri mednarodno priznani vokalnogledališki skupini Carmina Slovenica.
Dejavna je tudi kot članica različnih strokovnih žirij, med drugim v Strokovni komisiji za področje kulture Mestne občine Celje, komisiji za Glazerjeve nagrade, kot selektorica otroških gledaliških predstav pri JSKD ter kot članica natečajne žirije za lutkovna dramska besedila Lutkovnega gledališča Maribor. Objavila je več strokovnih člankov in je prejemnica dveh Akademijskih Prešernovih nagrad. "Njene ključne kompetence vključujejo vodenje programov, organizacijo in koordinacijo najzahtevnejših dogodkov, umetniško in vsebinsko produkcijo, strateško komuniciranje, uredniško delo in publicistiko, moderacijo ter javno nastopanje," še piše v dokumentu o imenovanju.