"Ste se kdaj spraševali, koliko besed poznate in koliko uporabljate, ko govorite ali pišete? Čeprav ne poznamo točnega odgovora, je najbrž jasno, da tako kot pri prebranih knjigah tudi tu velja: čim več, tem bolje."
Odgovor na vprašanje, katere besede so v slovenskem jeziku najbolj razširjene, si prizadeva najti tudi Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Poiskati so se ga odločili z raziskavo, zasnovano kot igro, poimenovano Besedomat. Najdete jo TUKAJ.
Besedna igra, ki so jo razvili po katalonskem vzoru in s financiranjem Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), je zasnovana tako, da uporabnik za vsako od 120 besed, ki se prikažejo na zaslonu, presodi, ali je del slovenskega jezika ali ne. Med njimi so bolj ali manj razširjene, da pa igra ne bi bila preveč enostavna in da se ne bi dalo goljufati ali blefirati, so jezikoslovci med besede iz SSKJ2, eSSKJ in Sprotnega slovarja slovenskega jezika poskrili tudi nekaj gnilih jajc: besede, ki ne obstajajo in jih zato nihče ne more poznati. Uporabnik na koncu dobi rezultate: skupni odstotek uspešnosti, ki je seveda odvisen od tega, koliko besed je prepoznal. Vrzeli v besednem zakladu bo vsakdo lahko zapolnil s povezavami na besede, ki jih doslej ni poznal.
V Kataloniji je od 9,2 milijona pripadnikov naroda takšno raziskavo rešilo kar 200.000 ljudi. Čim več oseb sodeluje, tem bolj merodajni so podatki glede razširjenosti besed, ključnega pomena pa je tudi, da se aktivnosti udeležijo osebe iz različnih delov Slovenije, različne ravni izobrazbe, starosti in podobno. "Če bi hoteli prekositi Katalonce, bi morali k igri pritegniti 40.000 Slovencev in Slovenk. Glede na to, kako pomembno vlogo igra jezik pri identiteti obeh narodov, ni izključeno, da nam ne bi uspelo," so ob lansiranju besednega kviza zapisali v ZRC SAZU.