Praznična miza je ne nazadnje pripoved o družini in ljubezni, kar bo letos, ko bomo božično-novoletne praznike doživeli in praznovali nekoliko drugače, kot smo vajeni, predvsem v ožjem krogu, še posebno pomembno. To nam sporoča tudi Sašo Šketa iz Ljubljane, po poklicu grafični oblikovalec, ki večino prostega časa namenja kuhanju, saj se ukvarja s kulinaričnim blogerstvom, preizkusil pa se je tudi v tekmovanju MasterChef Slovenija. Njegova najljubša jed je tajski kari, njegova specialiteta pa so presne sladice.
Najboljši biftek je domači
V prazničnem času se z veseljem loti priprave različnih jedi, pravi Šketa in poudari: "Veliko pečem, pa naj bodo to sladice ali glavne jedi." Opaža, da ljudje v tem času najraje pripravljajo tradicionalne praznične jedi, pečenke, piščančje jedi, seveda pa tudi brez prilog, značilnih za ta čas, ne gre, pri tem omeni tatarski biftek, francosko solato, tunin namaz ...
Pečen piščanec malo drugače
Recept: Sašo Šketa
Sestavine: 1,5 kg celega piščanca, 150 g kruha, 3 jajca, 150 ml smetane za kuhanje, 50 g masla, ena manjša čebula, večje jabolko, žlica sladkorja, sol, poper, sveži rožmarin
Priprava: Jajca ločimo na rumenjake in beljake. Kruh narežemo na kocke. Zmešamo kruh, rumenjake in smetano. Čebulo drobno nasekljamo, spražimo na maslu, dodamo sladkor, na kocke narezana jabolka, začinimo, vse premešamo, malo prepražimo in odstavimo. Mešanico čebule in jabolk primešamo mešanici kruha. Beljake stepemo v sneg in ga vmešamo v maso za nadev.
Piščanca nadevamo, natremo s soljo in postavimo v pekač. Pečemo 40 do 50 minut pri 150 stopinjah Celzija, nato zvišamo temperaturo na 200 stopinj in pečemo še 15 minut.
Ljubitelj kulinarike je prepričan, da je biftek sestavni del praznične kuhinje. "Če vprašate mene, je najboljši biftek domači," je prepričan Šketa. "Tako natančno vemo, katere sestavine smo uporabili, pa tudi okuse in začimbe lahko prikrojimo po svojih željah." Pri bifteku je najbolj pomembno to, da uporabimo kakovostno meso, opozori Šketa. "To je goveji file, ki mora biti dobro uležan. Potem ko imamo dober kos mesa, je potrebnih le še nekaj dodatkov in biftek bo pripravljen. Potrebujemo kisle kumarice, šalotko, inčune, gorčico, kapre, kakšen rumenjak, mleto papriko, sam pa rad dodam še nekaj dobrega konjaka," razloži, katere sestavine ne smejo manjkati v dobrem bifteku.
Spomini na domačo kuhinjo
Sašo Šketa pravi, da je december poseben mesec, ker se v kuhinji in jedilnici veliko dogaja. Mnenja je, da Slovenci zelo radi kuhamo, še raje pa se družimo ob dobri hrani. "Decembra, ko so prazniki pred vrati in dnevi kratki, se najraje družimo doma," doda.
Valjani špinači rezanci s tartufi
Recept: Sašo Šketa
Sestavine: 300 g valjanih špinačnih rezancev, 100 ml zelenjavne jušne osnove, 100 g masla, 50 g parmezana, 15 ml tartufovega olja, 10 g črnega tartufa
Priprava: Rezance skuhamo po navodilih proizvajalca in odstavimo. Valjani špinačni rezanci ponavadi potrebujejo pet minut v vreli vodi. Ohlajeno maslo narežemo na manjše kocke. Zavremo jušno osnovo, zmanjšamo ogenj in postopoma dodajamo maslo. Ves čas stepamo z metlico. Ko se košček masla popolnoma stopi, dodamo novega in ponavljamo, dokler ne porabimo vsega.
Ko se vse maslo stopi, odstavimo z ognja in močno stepamo, da ustvarimo emulzijo. Lahko si pomagamo tudi z električnim mešalnikom. Nato vlijemo tartufovo olje, dodamo parmezan in premešamo. K omaki dodamo še nariban sveži tartuf in nasekljan drobnjak. Rezance premešamo z omako, okrasimo z naribanim tartufom in postrežemo.
Je pa konec leta povezan tudi s spomini: "Prevzame me nostalgija po otroštvu, ko smo doma veliko in dobro kuhali. Precej je bilo jedi na žlico. Jota, kisla repa s krvavicami in matevžem, golaži, pečenke ... V hladilniku pa ni smela manjkati skleda domače francoske solate. Zato si še danes v decembru zelo rad pripravim tisto, kar me spominja na dom." Kajti prav mama ga je navdušila nad kuhanjem. Njen nabor jedi je bil predvsem praktičen in prilagojen nekomu, ki mora po končani službi doma še skuhati kosilo za družino. "To filozofijo sem povzel in jo nadgradil s faktorjem užitkarstva, ker sem precej velik hedonist," sklene Sašo Šketa.
Veganska pečenka Wellington
Recept: Sašo Šketa
Sestavine za pečenko: 2 žlici olja, ½ čebule, 2 stroka česna, 2 žlički timijana, 2 žlički mletega rožmarina, 1 žlička mlete kumine, 75 g mletih in praženih orehov, 160 g kuhane rdeče pese, 240 g dimljenega tofuja, ½ žličke mlete dimljene paprike, 1 žlica jedilnega kvasa, 1 žlica balzamičnega kisa, 1 žlička javorjevega sirupa, 2 žlici moke, sol in poper po okusu
Sestavine za gobov nadev: 500 g šampinjonov, 2 šalotki, 2 stroka česna, 2 žlici olja, 1 žlička timijana, sol in poper po okusu
Sestavine za ovoj: zavoj listnatega testa, 2 žlici olja, grobo mleta sol
Priprava: V ponvi segrejemo olje, nasekljamo čebulo in česen ter ju popražimo. Odstavimo z ognja, dodamo timijan in rožmarin ter premešamo. Vse skupaj prestavimo v posodo mešalnika. Mlete orehe dodamo v ponev in jih rahlo popražimo, nato jih prestavimo v posodo mešalnika. Vanjo dodamo še na kocke narezano kuhano rdečo peso in dimljeni tofu, ki smo ga predhodno posušili s papirnato brisačko. Zdaj v posodo dodamo še začimbe, mleto dimljeno papriko, jedilni kvas, balzamični kis, javorjev sirup in moko.
Vse premešamo do fine strukture ter dodamo sol in poper po okusu. Pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija, pladenj obložimo s papirjem za peko in na njem oblikujemo osnovo za pečenko. Oblikujemo v valjasto obliko dolžine približno 15 centimetrov. Ko zaključimo oblikovanje, prestavimo v pečico in pečemo 30 minut pri 180 stopinjah Celzija. Vmes se lotimo priprave gobovega nadeva. Šampinjone očistimo in drobno nasekljamo. Drobno nasekljamo tudi šalotki in česen. V ponvi segrejemo olje, rahlo popražimo šalotko in česen, nato dodamo še šampinjone. Vse skupaj začinimo s timijanom, dodamo sol in poper po okusu ter pražimo toliko časa, da šampinjoni spustijo vodo. Pustimo, da se masa popolnoma ohladi, lahko jo prestavimo v hladilnik. Zdaj razpremo plast listnatega testa in na sredino namažemo plast gobic v velikosti pečenke.
Pečenko postavimo na plast gobic, nato celotno obložimo z gobicami; maso pritisnemo tako, da se bo držala pečenke. Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Ob straneh pečenke testo narežemo na približno dva centimetra široke trakove. Režemo jih rahlo diagonalno, ker jih bomo potem prepletli tik pred peko.
Zgornji in spodnji rob testa zavihamo čez pečenko, stranske trakove pa prepletemo tako, da bodo med njimi tanjše špranje, skozi katere bo med peko lahko uhajala vlaga. Ostanke testa lahko porabimo za dekoracijo ali pa se kar lotimo peke. Na koncu testo premažemo z mlekom ali oljem, posujemo z grobo mleto soljo in postavimo v pečico. Pečemo 25 minut pri 200 stopinjah, dokler testo ni zlato rjave barve. Pečenko ohladimo in postrežemo skupaj s poljubno omako in zelenjavno prilogo.