(RECEPT) Okusi decembra: Za praznike naj ima vsaka jed svojo zgodbo

Sanja Verovnik
04.12.2020 02:00
Prihajajoči prazniki so čas, ko poskušamo presenetiti svoje najdražje. Vsaka jed ima zgodbo, a te naj bodo drugačne od tistih, ki jih pripovedujemo med letom.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osebni Arhiv Sašo Šketa

Praznična miza je ne nazadnje pripoved o družini in ljubezni, kar bo letos, ko bomo božično-novoletne praznike doživeli in praznovali nekoliko drugače, kot smo vajeni, predvsem v ožjem krogu, še posebno pomembno. To nam sporoča tudi Sašo Šketa iz Ljubljane, po poklicu grafični oblikovalec, ki večino prostega časa namenja kuhanju, saj se ukvarja s kulinaričnim blogerstvom, preizkusil pa se je tudi v tekmovanju MasterChef Slovenija. Njegova najljubša jed je tajski kari, njegova specialiteta pa so presne sladice.

Sašo Šketa: "V bifteku ne sme manjkati dober konjak."
Osebni Arhiv Sašo Šketa

​Najboljši biftek je domači

V prazničnem času se z veseljem loti priprave različnih jedi, pravi Šketa in poudari: "Veliko pečem, pa naj bodo to sladice ali glavne jedi." Opaža, da ljudje v tem času najraje pripravljajo tradicionalne praznične jedi, pečenke, piščančje jedi, seveda pa tudi brez prilog, značilnih za ta čas, ne gre, pri tem omeni tatarski biftek, francosko solato, tunin namaz ...

Ljubitelj kulinarike je prepričan, da je biftek sestavni del praznične kuhinje. "Če vprašate mene, je najboljši biftek domači," je prepričan Šketa. "Tako natančno vemo, katere sestavine smo uporabili, pa tudi okuse in začimbe lahko prikrojimo po svojih željah." Pri bifteku je najbolj pomembno to, da uporabimo kakovostno meso, opozori Šketa. "To je goveji file, ki mora biti dobro uležan. Potem ko imamo dober kos mesa, je potrebnih le še nekaj dodatkov in biftek bo pripravljen. Potrebujemo kisle kumarice, šalotko, inčune, gorčico, kapre, kakšen rumenjak, mleto papriko, sam pa rad dodam še nekaj dobrega konjaka," razloži, katere sestavine ne smejo manjkati v dobrem bifteku.

Nadevani piščanec - ena od tradicionalnih jedi za praznike
Osebni Arhiv Sašo Šketa

​Spomini na domačo kuhinjo

Sašo Šketa pravi, da je december poseben mesec, ker se v kuhinji in jedilnici veliko dogaja. Mnenja je, da Slovenci zelo radi kuhamo, še raje pa se družimo ob dobri hrani. "Decembra, ko so prazniki pred vrati in dnevi kratki, se najraje družimo doma," doda.

Je pa konec leta povezan tudi s spomini: "Prevzame me nostalgija po otroštvu, ko smo doma veliko in dobro kuhali. Precej je bilo jedi na žlico. Jota, kisla repa s krvavicami in matevžem, golaži, pečenke ... V hladilniku pa ni smela manjkati skleda domače francoske solate. Zato si še danes v decembru zelo rad pripravim tisto, kar me spominja na dom." Kajti prav mama ga je navdušila nad kuhanjem. Njen nabor jedi je bil predvsem praktičen in prilagojen nekomu, ki mora po končani službi doma še skuhati kosilo za družino. "To filozofijo sem povzel in jo nadgradil s faktorjem užitkarstva, ker sem precej velik hedonist," sklene Sašo Šketa.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta