Alžirec Fatah Rašid Adauri se na ljubljanskem sodišču že nekaj časa zagovarja zaradi obtožbe, da je v viškem azilnem domu poskušal umoriti svojega rojaka Khierineja Tahraouija. Adauri pa je pred dnevi spet sedel na zatožno klop. Pa ne zaradi poskusa umora, pač pa zaradi kaznivega dejanja, ki naj bi ga zagrešil po tem, ko so ga sredi aprila lani priprli. Poldrugi mesec pozneje naj bi namreč v sobi v zaporu v ljubljanski Povšetovi zanetil požar. Zažgal je svoje osebne stvari, ogenj pa se je razširil, sobo v celoti ožgal in uničil opremo. Tožilstvo mu očita kaznivo dejanje splošne nevarnosti, češ da je ogrozil 27 pripornikov v sosednjih sobah. V obtožnici je sprva pisalo, da je povzročil od 10.000 do 15.000 evrov škode. Vendar je naknadno država priglasila precej nižji premoženjskopravni zahtevek, ki je imel podlago tudi v računih. Znaša dobrih 2600 evrov.
Povsod povzročal težave
Osemindvajsetletni Alžirec je 12. aprila lani v azilnem domu napadel 37-letnega Tahraouija, s katerim sta v sobi bivala skupaj. Z desetcentimetrskim nožem ga je, medtem ko je spal, zabodel kar enajstkrat: v prsni koš, vrat, zatilje, hrbet, nadlaket in podlaket. Žrtvi je uspelo pobegniti in se zateči v jedilnico oziroma kuhinjo, Adauri se je sicer pognal za njim, a mu ga na srečo ni uspelo ujeti in dokončati začetega dela. Na sojenju je prišlo na dan, da je Adauri v azilnem domu že prej delal težave in so bili tik pred tem, da ga zaradi kršitev hišnega reda premestijo v postojnski center, kjer pa imajo tujci omejeno gibanje. Pet dni pred napadom na Tahrauija so ga na to opozorili.
Po napadu z nožem so ga torej namestili v pripor v Povšetovi, kjer so se težave očitno nadaljevale. Ko ga je sodnik Marjan Pogačnik pred dnevi na predobravnavnem naroku zaradi povzročitve splošne nevarnosti vprašal po osebnih podatkih in ali je že bil kdaj kaznovan oziroma ali ima "odprt" še kak kazenski postopek, je to zanikal. Ali tujec vprašanja ni razumel ali pa pozabil na obtožbo za poskus umora in še eno nedavno obsodbo zaradi povzročitve splošne nevarnosti, niso razčiščevali. Precej zmedeno je deloval tudi, ko ga je Pogačnik vprašal, ali kaznivo dejanje priznava ali ne - v zameno za priznanje bi tožilka Nikolaja Hožič predlagala šestmesečno zaporno kazen. "Včasih padem v depresijo in ne vem, kaj delam ..." je najprej odgovoril. Sodnik ga je opomnil, da ga sprašuje po (ne)priznanju, Adouri pa je nato vprašal: "Kaj naj priznam?" In kasneje še "bom povedal, kaj se je zgodilo". Potem sta z odvetnikom Petrom Kobentarjem vendarle za nekaj minut stopila iz sodne dvorane - in ko se je vrnil, je Pogačnik le dobil odgovor: "Nisem kriv."
Žrtev napada za pričo
Sledilo bo torej sojenje - kdaj se bo začelo, pa še ni znano. Zanimivo pa je, da je zagovornik predlagal, naj na njem zaslišijo Tahraouija, torej oškodovanca v primeru poskusa umora. Pričal bo v zvezi s psihičnem stanjem obdolženega. "Pozna ga že iz Alžirije in kasneje, ko sta bila več let skupaj po Evropi," je pojasnil odvetnik. Tahraoui je sicer že na sojenju zaradi poskusa umora obtoženega poskušal razbremeniti. Dejal je, da ima psihične težave in da se med napadom ni zavedal, kaj počne. Rekel je, da je bil že v Alžiriji nekajkrat v psihiatrični bolnišnici. "Včasih ima težave v glavi. Ko pride v spor s komerkoli, jaz rešujem te težave ..." je izjavil. Adauri se mu je na koncu za prizadete poškodbe opravičil, rojak pa je opravičilo sprejel. Kako je bilo takrat z obtoženčevo prištevnostjo, še ni čisto razjasnjeno.