Ljubljansko tožilstvo je vložilo obtožnico zaradi dogajanja v vrtcu Kengurujčki na Viču, ki je prišlo na dan jeseni 2018. "Po opravljeni sodni preiskavi je bila pri okrožnem sodišču v Ljubljani zoper eno fizično osebo vložena obtožnica zaradi več kaznivih dejanj zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja po 2. odstavku 192. člena kazenskega zakonika," je na naša poizvedovanja odgovorila namestnica vodje tožilstva Katjuša Čeferin. O imenu obtožene tožilstvo kot običajno ne govori, ne gre pa dvomiti, da gre za direktorico in lastnico zasebnega zavoda za varstvo otrok Branimiro Vrečar.
Škandal je izbruhnil oktobra 2018, ko je na novo zaposlena vzgojiteljica objavila videoposnetke surovega ravnanja v vrtcu. Primer je pod drobnogled vzela policija in preiskava se je v začetku predlanskega leta končala s kazensko ovadbo. Valter Zrinski z ljubljanske policijske uprave je takrat povedal, da se je 67-letna osumljenka od začetka oktobra 2017 do konca septembra 2018 znašala nad desetimi otroki, starimi od enega do treh let. Do njih se je neprimerno vedla, nanje kričala in jih žalila. Prav tako jim ni dajala izbire, koliko bodo pojedli, pač pa jih je na silo hranila. Vzgojiteljica, ki je dogajanje razkrila, je takrat pripovedovala, da jim je Vrečarjeva v usta tiščala celo bruhanje. Videoposnetki so tudi pričali, da jih je pred počitkom na silo poskušala umiriti tako, da jih je zavijala v rjuhe. "Pri pripravi otrok na počitek je za nekatere uporabljala neetične in strokovno nesprejemljive načine in metode," je njeno ravnanje opisal Zrinski.
Policisti so sicer ugotovili še druge nepravilnosti. Direktorica naj bi bila opravljala delo varuške, čeprav ni imela ustreznega strokovnega znanja ali izobrazbe. Lahko bi zgolj pomagala varuški, smela bi pripravljati hrano in opravljati druga gospodinjska opravila. V resnici pa je odločala o tem, kdaj in kako bodo izvajali varstvene dejavnosti, strokovne predloge in nasvete strokovno usposobljene varuške pa je zavračala, je povedal Zrinski. Omenjene nepravilnosti je potrdil tudi inšpektorat za šolstvo in šport. V zavodu so dejavnost izvajali brez ustreznih dovoljenj, zato so jim inšpektorji nadaljnje izvajanje prepovedali.
Vrečarjeva je takrat očitke zanikala in rekla, da otrok ni trpinčila. Kot je pojasnila, je otroka položila v posteljico, vzmetnico pa postavila pokonci zato, da ne bi plezal po mreži. Torej zaradi njegove varnosti. Da je potem vzmetnica padla na otroka, je bil kriv on sam, ker je bil nemiren. Tudi vreča, v katero je bil zavezan, mu je zlezla na glavo zaradi njegovega nemira. V vreče in rjuhe pa so otroke zavijali zaradi varnosti in mraza, to je bila želja staršev, je razložila. Glede domnevnega prisilnega hranjenja pa, da je otrokom dajala možnost pokusiti novo hrano. In da če so jo dolgo odklanjali, jim je bilo treba dati vsaj eno žlico, da niso bili lačni. Zatrdila je tudi, da je bila za varstvo otrok odgovorna vzgojiteljica, sama ji je bila le v pomoč.
Toda ne policija ne tožilstvo ji očitno nista verjela. Za kaznivo dejanje zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja je zagroženih do pet let zapora.