Pričel se je proces zoper enajsterico, obtoženo davčne utaje in pranja denarja. Bavčar naj bi se o krivdi izrekel prihodnji teden

Damijana Žišt
01.07.2021 17:35
Nekdanji vodilni v Istrabenzu, sedanji zapornik Igor Bavčar, skupaj z desetimi obtoženimi znova na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča. Dva sta krivdo že priznala.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Pred ljubljansko okrožno sodnico Nino Drozdek Draganič se je danes opravil predobravnavni narok za tri od enajstih obtoženih, ki jim tožilec Luka Grasseli s specializiranega tožilstva očita storitve kaznivih dejanj davčne zatajitve, zlorabe položaja ali pravic in pomoči pri tem ter pranja denarja. Med obtoženimi je tudi nekdanji vodilni v Istrabenzu, sedanji zapornik Igor Bavčar. Na Dobu prestaja petletno zaporno kazen zaradi sporne prodaje delnic Istrabenza. Poleg Bavčarja je obtožen tudi Ivan Vizjak, nekdanji član nadzornega sveta Nove KBM in bivši direktor ter eden izmed lastnikov Pom-Investa, ki je bil s povezanimi družbami velik kreditojemalec v tej banki in je s propadom družbe utrpela milijonske izgube. Obtožen je še Nastja Sušinski, ki je bil skupaj z Bavčarjem in bratom Kristjanom Sušinskim ter Boškom Šrotom obsojen v zadevi prodaje delnic Istrabenza. Med obtoženimi so prav tako Uroš in Igor Pirih, Damijan Veber, žena Nastje Sušinskega Jerneja Sotto, Aleš Bartol, Roman Dormiš, Borut Istenič in Ermin Topuz. Danes se je narok opravil za Kepica, Vebra in Bartola, ki je tudi edini prišel na sodišče in ni priznal krivde. O preostalih dveh sta njuna odvetnika povedala, da prav tako ne priznavata krivde, zato se jim bo začelo sojenje po rednem postopku. Kot je povedala sodnica, bo to predvidoma prihodnje leto spomladi. Predobravnavni naroki za preostale obtožene se bodo nadaljevali prihodnji teden, 6. in 8. julija, ko je vabljen tudi Igor Bavčar.

Kakšna kazen bo doletela Nastjo Sušinskega in njegovo ženo Jernejo Sotto, bo znano prihodnji teden. 
Sašo BIZJAK

 

Lažno prikazoval slabo bilanco

Tožilstvo trdi, da so obtoženi kazniva dejanja storili pri medsebojnem nakupu in prodaji različnih delnic, in sicer z namenom, da bi podjetjem, kjer so bili odgovorne osebe, znižali davčno osnovo za odmero davka oziroma da bi pri tem zaslužili. Uroš Pirih je z namenom, da bi se izognil plačilu davkov, dal lažne podatke o stroških, prav tako ni prijavil drugih okoliščin, ki vplivajo na ugotovitev davkov, in je zato preslepil davčni urad, z dejanjem pa je bila podjetju Redysis pridobljena velika premoženjska korist. Domnevna kazniva dejanja segajo v leti 2008 in 2009. Uroš Pirih je 31. marca 2009 Davčnemu uradu Ljubljana ob predložitvi obračuna davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2008 izkazal za okoli 1,140.000 evrov preveč dohodkov iz naslova opcijskih pogodb za različne delnice, ki jih je v imenu družbe Redysis podpisal s posameznimi obtoženimi, od katerih naj bi bilo podjetje kupilo različne delnice, trdi tožilstvo. Omenjene opcijske pogodbe pa naj bi bile antidatirane in navidezne. S tem je Pirih davčnemu uradu navidezno prikazoval, da je podjetje Redysis v rdečih številkah, ker so bile izpeljane slabe poslovne odločitve glede nakupa delnic, in je zato upravičeno do znižanja davčne osnove, kar mu je davčni organ tudi priznal. S tem naj bi bil Pirih storil kaznivo dejanje davčne zatajitve. Igor Pirih je obtožen, da je od 28. marca do 3. julija 2008 ob izplačilih, ki jih je od drugih pravnih in fizičnih oseb prejel kot družbenik družbe Redysis, opustil oddajo obračuna davčnega odtegljaja, čeprav bi to po zakonu moral storiti. Tako ni plačal davka od dohodka iz kapitala v višini nekaj več kot 1,7 milijona evrov, ki jih je prejel od določenih obtoženih, ki naj bi bili od podjetja Redysis kupili različne delnice. Tudi tukaj je šlo po mnenju tožilstva za sklenitev opcijskih pogodb, ki so bile antidatirane in navidezne. Igor Pirih in nekaj soobtoženih naj bi bilo tako pomagalo pri davčni zatajitvi.

 

Dogovor o prodaji paketa delnic

Ivan Vizjak je storil kaznivo dejanje zlorabe položaja ali pravic, pri tem pa so mu pomagali, navaja obtožnica, Uroš Pirih, Nastja Sušinski in Igor Bavčar. Obtoženi naj bi se bili dogovorili o preprodaji paketa delnic, ki jih je dala na razpolago družba Istrabenz, kjer je bil Bavčar predsednik uprave, v okviru družbe Pom-Invest iz Maribora, katere direktor je bil Vizjak, pa bo ustvarjena izguba. Bavčar in Vizjak sta decembra 2007 podpisala pogodbo o prodaji delnic, po kateri je družba Pom-Invest od Istrabenza kupila 167.952 delnic družbe Elektro Celje po deset evrov za delnico in Elektra Ljubljana po enajst evrov za delnico, čeprav sta vedela, da bodo te delnice po nižji ceni prodane družbi Redysis in bo Pom-Invest oškodovan za skoraj 1,4 milijona evrov. Vloga Sušinskega pri tem poslu je bila takšna, da je podjetje Microtrust Redysisu posodilo 2,3 milijona evrov za nakup delnic od podjetja Pom-Invest. Januarja 2008 pa sta Bavčar in Uroš Pirih sklenila pogodbi o nakupu teh delnic, ki jih je Istrabenz najprej prodal Pom-Investu, to podjetje pa Redysisu. Tako je družba Redysis z razliko med nakupom in prodajo delnic pridobila nekaj več kot 1,3 milijona evrov premoženjske koristi, denar pa je bil prenesen na račun Ermina Topuza. Uroš Pirih in Topuz sta nato ta denar, o katerem sta vedela, da je pridobljen s kaznivim dejanjem zlorabe položaja, razpršila na različne bančne račune in tako izbrisala nadaljnji tok denarja. S tem sta storila kaznivo dejanje pranja denarja, trdi tožilstvo.

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje šteje!

Sodelujte v anketi in pomagajte soustvarjati prihodnost naših vsebin.

Sodelujte
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta