Po petih letih in pol je tožilko okrožnega državnega tožilstva v Murski Soboti Anico Šoštarič, ki se je v službi in med delovnim časom zapletla v več disciplinskih prekrškov, tudi zaradi alkohola, naposled le doletela dokončna, pravnomočna sankcija. Šoštaričeva namreč s pritožbo zoper odločitev, zaradi katere je morala sleči tožilsko togo, ni uspela.
Spomnimo. Disciplinsko sodišče prve stopnje pri vrhovnem državnem tožilstvu, ki ga je do maja kot predsednik vodil višji tožilec Darko Simonič, je Šotaričevi spomladi odvzelo tožilsko funkcijo oziroma ji izreklo ukrep prenehanja funkcije državne tožilke. Odločitev disciplinskega sodišča je zdaj pravnomočna. To je prvi tak primer v samostojni Sloveniji, da je kateri od tožilcev ostal brez svoje toge po disciplinskem postopku.
Poročali smo že, da se je prvi prekršek, zaradi vožnje pod vplivom alkohola februarja 2019, za Šoštaričevo končal s pisnim opominom, preostali pa so bili združeni v enoten postopek. Poleg tega, da se je v službi nedostojno vedla do svojega nadrejenega, takratnega vodje tožilstva Draga Fariča, in sodelavcev, so jo policisti še dvakrat ujeli zaradi vožnje pod vplivom alkohola.
To je prvi primer v Sloveniji, da je bila nekomu po disciplinskem postopku odvzeta tožilska funkcija
Februarja 2019 ji je menda alkotest pokazal več kot dva promila alkohola, kar je štirikrat več od dovoljenega. Septembra 2021 je domnevno pod vplivom alkohola povzročila prometno nesrečo pri Lipovcih in zapustila kraj nesreče. Zadnji prekršek je zakrivila novembra 2022, ko se je po naših podatkih vračala z obravnave na okrajnem sodišču v Gornji Radgoni in so jo policisti ustavili zaradi nezanesljive vožnje. Preizkus z alkotestom ji je domnevno pokazal 1,3 promila.
Farič je po vseh treh prometnih prekrških zoper sodelavko sprožil disciplinski postopek. Možne sankcije, ki bi lahko Anico Šoštarič doletele v disciplinskem postopku, so bile pisni opomin, zmanjšanje plače, ustavitev napredovanja, premestitev na drugo državno tožilstvo ali prenehanje funkcije državnega tožilca. Disciplinsko sodišče se je torej odločilo za najstrožjo kazen, njihova odločitev pa je, kot rečeno, nedavno postala pravnomočna.
Kmalu razpis za vodjo tožilstva
Ker je Dragu Fariču, višjemu državnemu tožilcu, s prvim julijem potekel šestletni mandat vodje murskosoboškega tožilstva, je ministrstvo za pravosodje spomladi objavilo razpis za novega vodjo tožilstva. Farič je bil edini kandidat, ki se je ponovno prijavil nanj, a na razpisu ni bil uspešen, saj je generalna državna tožilka Katarina Bergant ocenila, da ne premore več potrebnih vodstvenih kompetenc.
Funkcijo in naloge iz pristojnosti vodje tako kot začasna vodja okrožnega državnega tožilstva v Murski Soboti od 2. julija opravlja dosedanja Faričeva namestnica, višja tožilka Desanka Novak. Kmalu bo ministrstvo objavilo nov razpis za vodjo tožilstva. Kot smo izvedeli neuradno, Farič menda razmišlja, da se bo ne glede na nedavno neuspešno prijavo na razpis prijavil ponovno, vodenje tožilstva pa zanima tudi Novakovo.