Nekdanja vodja Pahorjevega kabineta Alja Brglez na sodišču ni priznala krivde za poslovno goljufijo

STA, M.R.
11.11.2024 13:03

Alja Brglez na današnjem predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču ni priznala krivde za kaznivo dejanje poslovne goljufije, ki ji ga očita tožilstvo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Platforma sodelovanja prvi posvet. Alja Brglez. FOTO: Primož Lavre
Primož Lavre

Tožilstvo Alji Brglez očita, da se je med letoma 2007 in 2009 kot direktorica podjetja Red s podpisom pogodbe lažno dogovorila, da bo podjetje kupilo zemljišča, ki jih kasneje ni.

Lastnike zemljišč v kraju Šujica v občini Dobrova - Polhov Gradec naj bi Brglez prepričala, da so z njo sklenili dve ločeni pogodbi za zazidljiva in nezazidljiva zemljišča. Kasneje je obveznosti iz prve pogodbe izpolnila in podjetje Red je kupilo zazidljive parcele v vrednosti 600.000 evrov.

Obveznosti iz druge pogodbe pa ni izpolnila. Nezazidljivih parcel namreč ni želela kupiti in se tako ni držala podpisane pogodbe. Lastniki so nezazidljive parcele na koncu prodali za 50.000 evrov, kar je okoli 167.000 evrov manj kot določa pogodba, ki so jo sklenili s podjetjem Red, navaja tožilstvo.

Brglez je sicer javnosti znana kot nekdanja vodja kabineta nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja. Zdaj je polovično zaposlena v zavodu Prijatelji Zahodnega Balkana in polovično na Inštitutu za civilizacijo in kulturo, sodeluje tudi v ekipi društva Platforma sodelovanja, ki ga je ustanovil Anže Logar. Kot raziskovalka in znanstvena sodelavka pa sodeluje z Univerzo Alma Mater Europaea in Evropskim centrom Maribor.

"Krivde nikakor ne sprejmem," je Brglez danes dejala na predobravnavnem naroku. Hkrati je pozdravila stališče okrožne sodnice Ane Babnik, ki se je zavzela za hitro končanje postopka. Brglez je zatrdila, da ji postopek že leta povzroča hudo breme in jo spravlja v hudo stisko, zato si želi, da bi se hitro končal.

Njen zagovornik Aleš Žiher je sodišču predlagal zaslišanje prič, ki so že bile zaslišane v preiskavi. Dodatno je sodišču predstavil dva dokazna predloga in sicer račun podjetja Red, ki po njegovih navedbah dokazuje, da podjetje ni razpolagalo s sredstvi, da bi se držalo podpisane pogodbe in kupilo nezazidljive parcele. Predlagal je tudi zaslišanje sodnega izvedenca, ki je ocenil, da so oškodovanci kasneje prejeli pošteno ceno za nezazidljivo parcelo in tako niso bili oškodovani za 167.000 evrov.

Državna tožilka Maša Podlipnik je sodišče prosila, da o nastopu sodnega izvedenca odloča po predstavitvi ostalih dokazov. Pooblaščenec oškodovancev Črt Šatej je medtem na Žiherjeve navedbe o domnevni vrednosti nepremičnin odvrnil, da se je s sklenitvijo pogodbe in predpogodbe Brglez zavezala k izpolnitvi obveznosti, ki jih kasneje ni izpolnila. Meni, da zato vrednost parcele ni relevantna, saj se je Brglez zavezala k nečemu, česar nato zavestno ni storila.

Sodnica Babnik je začetek glavne obravnave napovedala za 11. december.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta