Na slovenjgraškem sodišču na hitro zaključeni obravnavi dveh tožb proti avstrijskemu Verbundu

STA
08.10.2024 15:30

Na Okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu se je v dveh ločenih obravnavah tožb proti avstrijskemu Verbundu na presenečenje pooblaščencev strank danes zaključilo dokazovanje. Napovedana je pisna izdaja odločitev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poplave novembra 2012 v Dravogradu
Foto Anka

Na Okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu se je v dveh ločenih obravnavah tožb proti avstrijskemu Verbundu na presenečenje pooblaščencev strank danes zaključilo dokazovanje. Napovedana je pisna izdaja odločitev. Obe tožbi sta bili vloženi leta 2015, v enem primeru je bil danes opravljen šele tretji narok, v drugem pa prvi pred zdajšnjo sodnico.

Kmalu bo minilo 12 let od poplavljanja Drave, zaradi katerega je v Sloveniji in tudi v Avstriji nastala večdesetmilijonska škoda na javni in zasebni lastnini.

Številni oškodovanci v Sloveniji za tako zelo naraslo reko krivijo avstrijskega upravljavca hidroelektrarn na Dravi, družbo Verbund, saj menijo, da upravljanje pretokov reke ni bilo ustrezno. Proti Verbundu, ki krivdo pred slovenskimi sodišči zavrača, so bile vložene številne odškodninske tožbe. Nekatere od njih so že pravnomočno zaključene v prid Verbundu.

Tožbe obravnavajo sodišča na Ptuju, v Mariboru in Slovenj Gradcu. Zadnje obravnava manjše število tožb, nobena od teh pa po javno znanih podatkih še ni pravnomočno zaključena.

Danes sta na slovenjgraškem okrožnem sodišču potekala naroka v dveh vloženih tožbah. V enem lizinška družba VBKS od Vebrunda zaradi škode na objektu v Dravogradu terja okoli 33.000 evrov s pripadki. Sodnica Sonja Tovšak je v tej zadevi po narokih decembra 2017 in januarja 2022 danes opravila tretji narok, na katerem je zavrnila več predlaganih dokazov obeh strani.

Med drugim je zavrnila imenovanje izvedencev hidrološke in gradbene stroke ter zaslišanja več prič, je pa med dokaznimi predlogi med drugim dopustila izvedensko mnenje s področja meteorologije, zavrnila pa neposredno zaslišanje izvedenca te stroke.

Pripombe na izvedbo postopka sta imeli obe strani. Pooblaščenca tožeče strani, odvetnika Tomaž Rotovnik in Igor Virant, ki v tožbah proti Verbundu delujeta kot del skupine odvetnikov pod vodstvom avstrijskega odvetnika Franza Serajnika, sta uveljavljala bistveno kršitev določb zakona o pravdnem postopku. Po njunem mnenju je sodišče neutemeljeno zavrnilo predlagane dokaze, ki sta jih predlagala z namenom ugotavljanja temelja in višine tožbenega zahtevka.

Pooblaščenec Verbunda, odvetnik Matej Brajnik, pa je v zvezi z zavrnjenimi dokaznimi predlogi podal procesno grajo.

Podobno je bilo dogajanje v naslednjem naroku, ko so obravnavali tožbo dveh podjetij iz skupine Monter proti Verbundu. Dravograjski podjetji od Verbunda po danes delno umaknjenem tožbenem zahtevku terjata skupno dobrih 400.000 evrov odškodnine s pripadki. V tej zadevi je bil današnji narok prvi pri tej sodnici, pred tem je bil januarja 2019 opravljen en narok pri drugem sodniku.

Tudi v tej zadevi je sodnica Sonja Tovšak danes dopustila in zavrnila podobne dokazne predloge kot v prejšnji zadevi, pooblaščenci strank pa so uveljavljali bistveno kršitev določb zakona o pravdnem postopku oz. podali procesno grajo.

Za obe zadevi je sodnica napovedala, da bo pisno izdala sodbo ali sklep, stranema pa dala nekaj dni časa za pisno vložitev stroškovnika.

Dogajanje ob poplavah Drave novembra 2012 in vlogo Verbunda v svojevrstno luč postavlja dogovor med Republiko Slovenijo in Verbundom, za katerega je javnost izvedela avgusta letos. Verbund je namreč po več letih tajnih pogajanj Sloveniji v začetku leta izplačal 14,9 milijona evrov. Podrobnosti dogovora niso znane, znano je le, da bo Slovenija denar namenila za protipoplavne ukrepe ter da ugotavljanje krivde ali višine škode ni bil namen teh pogajanj.

Kot so za STA avgusta pojasnili na Državnem odvetništvu RS, so pogajanja tekla več let predvsem zaradi kompleksnosti zadeve, delno pa tudi zaradi menjav vlad in sprememb v sestavi medresorske pogajalske skupine. Medtem Verbund, ki je pred leti precej sredstev izplačal tudi v poplavah novembra 2012 oškodovani avstrijski občini Labot, dogovora z državo za STA ni komentiral.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta