
Na aktualni razstavi v Galeriji Ravne Ištvan Išt Huzjan predstavlja osnutek za spomenik solidarnosti ob poplavah 2023, ki ga sestavljata dva podobna jeklena kosa. Huzjan je jekleni odkovek, namenjen ponovni uporabi, odkril v skladišču jeklarskih surovin SIJ Metala Ravne in ga s pomočjo sodelavcev SIJ Ravne Systems perforiral s petimi izvrtinami in prerezal na pol. Tako sta nastala simetrična jeklena segmenta, katerih zrcalna površina odseva okolico in opazovalca ter mu simbolično omogoča, da dojame in ponotranji stisko ljudi ob katastrofi. Polkrožne oblike ponazarjajo valove vode, s čimer vzpostavljajo povezavo z vodo kot virom življenja in hkrati neukročeno silo narave.

Jeklena kosa, izdelana v SIJ Metalu Ravne, sta tudi poklon dolgoletni jeklarski tradiciji v teh krajih in spletata zgodovinsko vez z lokalnim okoljem, ob razstavi izpostavljajo v Koroški galeriji likovnih umetnosti (KGLU). "Osnutek za spomenik solidarnosti ob poplavah 2023 je zgolj maketa za večjo skulpturo, ki bi jo želeli kasneje umestiti v javni prostor – v okolico novega Kulturnega centra Ravne. S tem bi zaznamovali izjemen trenutek v zgodovini naše mlade države, ko so se ob veliki katastrofi razkrile izjemna solidarnost, srčnost in skrb za sočloveka – vrednote, primerljive le še z dvema prelomnima dogodkoma v zgodovini Slovencev: NOB in osamosvojitvijo Slovenije," je ocenil Jernej Kožar, kustos razstave.
"Prebivalci Slovenije smo na razdejanje avgustovskih poplav leta 2023, ki so hudo prizadele tri regije, ne glede na vsakdanje razprtije odgovorili z izjemnim čutom za solidarnost. Še bolj kot različne donacije – od živil in bele tehnike do finančne pomoči – je prav dolga vrsta prostovoljcev, ki jih je bilo na koncu celo treba prositi, naj ne prihajajo več, pokazala, da nam ni vseeno za sočloveka. Združila nas ni zavist, temveč enotnost. Po letu dni je večina domov že saniranih. Tudi ceste, mostovi in kulturne ustanove počasi dobivajo prenovljene ali popolnoma nove podobe. Zahvale prizadetih, zapisane na improviziranih transparentih ob cestah, počasi bledijo, spomin na solidarnost sodržavljanov in drugih Evropejcev pa se vse bolj staplja z vsakdanjimi opravili in novimi izzivi. V upanju, da bi bil odziv Slovenk in Slovencev ob morebitni naslednji katastrofi enako srčen, in v strahu, da morda ne bi bil, želimo popoplavno saniran javni prostor zaznamovati s trajnostnimi umetniškimi deli – tudi s spomenikom solidarnosti, ki bi nas in prihodnje generacije opominjal, kako dragocena je človeška solidarnost," dodajajo v KGLU.
Razstava bo na ogled v času odprtja ravenske galerije (torek in petek: 14.00–18.00, sreda in četrtek: 14.00–16.00) do 25. aprila.
