Četudi javne debate, ki potekajo na raznih forumih in družbenih omrežjih, dajejo vtis, da resničnostni šovi ne zanimajo nikogar, številke kažejo povsem drugačno sliko. Leto 2020 je bilo za televizijske programe posebno, na Pop TV pravijo, da so beležili rekordne gledanosti informativnih oddaj, odlično je bila gledana tudi domača produkcija – najbolj gledana je bila oddaja Delovna akcija z rejtingom 19,3 odstotka, sledi ljubezenski resničnostni šov Ljubezen po domače in kuharsko tekmovanje MasterChef Slovenija.
Gledalce zanima vsa domača produkcija. Med najbolj gledanimi šovi so še vedno nedeljske oddaje - Slovenija ima talent, Zvezde plešejo, Znan obraz ima svoj glas. "Zelo priljubljen je tudi resničnostni šov Kmetija in slovenske serije - Najini mostovi, ki se lahko poleg odlične gledanosti pohvalijo še z nagrado Orion za najbolj gledano domače avdiovizualno delo v letu 2020, ter nova originalna serija Sekirca v med, ki so jo gledalke in gledalci prav tako že odlično sprejeli."
Številke gledanosti so dobre, zato so gledalcem ponudili še hrvaške vsebine, serija Šverc komerc ter resničnostna šova Sanjski moški in Ugodno oddam sina so med Slovenci naletele na velik uspeh. "Gledalcem jih predvajamo izven sezone in beležijo visoke rezultate gledanosti. Sanjski moški Hrvaške je imel v letu 2020 rejting 8,7 odstotka, še bolj priljubljen je bil letošnji šov Ugodno oddam sina, ki je beležil rejting 12,2 odstotka, in serija Šverc komerc, ki je imela lani rejting 7,8 odstotka."
V vsak šov se prijavi več sto kandidatov
A kaj je tisto, kar ljudi pritegne, da se razgalijo pred vso Slovenijo in oddajo prijavnico za resničnostni šov? Na Pop TV denimo povedo, da se vsako leto v posamezni šov prijavi več sto ljudi. Prav zato je, pravijo, nemogoče govoriti o enotni motivaciji za prijavo. "MasterChef izrazito beleži prijave med ljubiteljskimi kuharji, ki si morda želijo stopiti iz domače kuhinje in živeti od kuhanja, hkrati pa jim je glavna nagrada dodatna spodbuda, da bi uresničili svoje kuharske sanje. Nekateri tekmovalci se v šov prijavijo le zaradi denarne nagrade, v zadnjem času je veliko prijav tudi zaradi prepoznavnosti, da bodo imeli na socialnih omrežjih več všečkov. Imamo tudi ljubezenska šova Sanjski moški in Ljubezen po domače, kjer nagrada ni oprijemljiva, a nista zato nič manj priljubljena. Šov Ljubezen po domače, kjer je njihov namen zelo iskren, ima že kar nekaj t. i. LPD dojenčkov in parov, tako da nas to zelo veseli."
In kaj med več sto tekmovalci vsakič iščejo ustvarjalci zabavnih vsebin? "Iščemo televizičnost - naj bo to zunanji izgled, komunikativnost, spretnosti, ki jih obvladajo, ali kakšne druge veščine. Vsak šov ima svoje zahteve za akterje, ki ga kreirajo, tako da je edini enotni odgovor televizičnost. Na vsak šov se prijavi več sto ljudi, izbira pa je odvisna od razpisnih pogojev, ki jih zahtevamo," še pravijo na Popu.
Šov Kdo si ti? Zvezde pod masko naletel na velik uspeh
Nekoliko drugačna je situacija na Planet TV, kjer poudarjajo, da "klasičnega" resničnostnega šova že nekaj časa niso predvajali. Kljub temu ves čas ustvarjajo nove vsebine, kakršnih, kot pravijo, na slovenskem trgu še ni bilo. "Verjamemo, da so gledalci željni novih in drugačnih vsebin, prav te pa skušamo z ekipo sodelavcev in ustvarjalcev prinesti v slovenske domove. Ena od takšnih oddaj je šov talentov Kdo si ti? Zvezde pod masko, ki ga je vodil Klemen Slakonja in smo ga na Planetu predvajali februarja in marca letos."
Šov so z dobro gledanostjo nagradili tudi gledalci, velika zaključna oddaja je vrh gledanosti zabeležila z rejtingom 10,63 odstotka in deležem 26,86 odstotka v skupini gledalcev med 18 in 64 leti.
Podobno kot na Pop TV tudi tukaj odgovarjajo, da je motiv kandidatov za sodelovanje različen glede na šov. "V oddajah z elementi resničnostnega šova, ki smo jih na Planetu predvajali v minulih nekaj letih, je bil motiv sodelujočih jasen: v The Biggest Loser Slovenija so tekmovalci in tekmovalke skušali doseči fizično in osebnostno preobrazbo, pri čemer zna budno oko gledalcev nuditi dodatno motivacijo. V Preživetju v divjini smo ne le spremljali resnične izzive v naravi, ampak se tudi naučili več trikov za preživetje v naravnem okolju. Udeleženci Preživetja v divjini so si v večini želeli preizkusiti meje svojih zmogljivosti, prav te pa so na preizkušnji tudi v Exatlonu, kjer je v ospredju športno tekmovanje."
In če v eni medijski hiši pri tekmovalcih iščejo televizičnost, v drugi pravijo, da je ob prijavi pomembno predvsem, da so psihično in fizično zdravi. "Med izbiranjem kandidatov ima največjo težo njihova osebnost, kadar izbiramo skupino kandidatov, pa imamo vedno v mislih tudi kompatibilnost celotne skupine." Izbor odločevalcev je glede na dobro gledanost šovov očitno pogosto pravilen.