Bliža se čas, ko bodo imeli glavno besedo čarovnice in krvosesi. Noč čarovnic, ki smo jo v Sloveniji z veliko zadržanosti začeli spoznavati proti koncu prejšnjega stoletja, smo že posvojili. Starejši so morda še nezaupljivi, a se najbrž ne bodo mogli izogniti vsaj dolbenju buče, da jo bodo vnučki lahko odnesli v vrtec ali na počitniško delavnico.
Noč čarovnic ima svoj izvor v keltskem prazniku samhain. Kelti so ga praznovali 1. novembra, ki se začne po nekdanjih običajih že s predvečerom. Verjeli so, da mrtvi na ta dan poslednjič pridejo v svet živih. Praznik je pri Angležih kasneje z nastopom krščanstva prekril halloween, kar je skrajšana oblika za "all hallows' eve" oziroma za predvečer dneva vseh svetnikov.
Kelti so čas samhaina razumeli kot obdobje, ko je lažje preiti meje med tostranstvom in onostranstvom. Tako so verjeli, da je treba duhove, ki naj bi v tem času prišli na zemljo, pomiriti, da bodo ljudje in živina preživeli zimo. Zunaj so jim kot darove puščali hrano in pijačo. Prav tako so verjeli, da se v tem času na svoje domove vrnejo duše prednikov.
Prirejali so praznovanja, ki so se jih po takratnem verovanju udeležile tudi te duše, v maskah pa so hodili od hiše do hiše, deklamirali in v plačilo dobili hrano. In tukaj se zabava šele prav začne. Pustite domišljiji in otroku v sebi prosto pot in si te "strašljive" dni polepšajte po svoje. Mi pa vam prinašamo nekaj navdiha.