V sinočnjem streljanju v vasi Dubona pri Mladenovcu približno 40 kilometrov od Beograda je umrlo osem ljudi. Najmlajša smrtna žrtev ima 14 let, nihče od umrlih ni bil starejši od 25. Poškodovanih je 13. Ministrstvo za zdravje je pozvalo vse, ki bi lahko darovali kri za ranjene, da se nujno javijo.
Vsi ranjeni v napadu blizu Mladenovca v smrtni nevarnosti
Vseh 13 ljudi, ki so bili ranjeni v strelskem napadu blizu Mladenovca v četrtek zvečer, je še vedno v smrtni nevarnosti, je danes v izjavi za medije poudarila srbska ministrica za zdravje Danica Grujičić. Kot je pojasnila, pri strelnih ranah ni nikoli povsem jasno, kaj vse je poškodovano, poročajo srbski mediji.
V napadu je bilo ubitih osem ljudi, 13 pa jih je bilo po besedah ministrice ranjenih. Srbski mediji so pred tem poročali o 14 ranjenih.
Med ranjenimi je bilo po besedah ministrice najhuje poškodovano 18-letno dekle, ki je dobilo dve strelni rani in ima hude poškodbe jeter, morali so ji odstraniti ledvico ter del debelega črevesa in dvanajstnika.
Med poškodbami ostalih ranjenih je ministrica Grujičić omenila površinske rane na prsnem košu, poškodbe glave, spodnjega dela medenice, trebušne votline, stegna, kolena in goleni. Več ranjenih je tudi izgubilo veliko krvi.
Po napadih so številni Srbi darovali kri, da bi pomagali poškodovanim. Ministrica je dejala, da trenutno ne potrebujejo novih odmerkov krvi.
Glede stanja ranjenih, ki so v bolnišnicah in so jih operirali, je ministrica dejala, da je stabilno, da pa so zaradi strelnih ran vsi še v smrtni nevarnosti. Je pa le eden v kritičnem stanju, je še povedala Grujičić.
Sprožili so akcijo Vihor, na terenu je bilo vso noč 600 policistov, tudi protiteroristična enota. Blokirali so ceste. Intenzivno iskanje storilca, ki je po podatkih srbskih medijev sin polkovnika srbske vojske, se je nadaljevalo tudi zjutraj, malo po osmi uri pa so objavili, da je bil storilec prijet pri Kragujevcu, v vasi Grošnica, kjer naj bi imel sorodnike.
Kako se je zgodilo
Vse se je začelo okoli 23. ure. Enaindvajsetletni Uroš B. naj bi bil najprej streljal v Duboni in nato še v vasi Malo Orašje. Telegraf.rs je objavil, da je bilo napadenih najmanj 25 ljudi. Med žrtvami sta 20-letni policist in njegova sestra, s katerima naj bi se bil storilec predtem sprl na šolskem dvorišču. Nato je odšel domov, vzel puško in se vrnil. Iz mercedesa je streljal vsenaokrog. Ni izključeno, da je med begom menjal avtomobile. Telegraf.rs je objavil tudi domnevo o sostorilcih, ker naj bi bil medtem prijeti po izjavah prič streljal z zadnjega sedeža avtomobila.
Blic, ki ga povzema Index.hr, je objavil nekoliko drugačen vrstni red dogodkov po noči, ko so bili v Srbiji vsi na nogah in se je dogajal tudi informacijski kaos. Prve žrtve da so bili udeleženci nekega piknika. Nato se je storilec odpeljal naprej, izstopil iz avtomobila in streljal še na četverico na nekem dvorišču. V nekaj kilometrov oddaljeni Duboni je nato spet streljal ter ubil dve osebi: policista, ki v tistem trenutku ni bil v službi, in njegovo sestro. Nato je pobegnil.
Socialna psihologinja iz Beograda: Gre za preslikavo, posnemanje
Po novem strelskem pohodu v Srbiji smo se pogovarjali s socialno psihologinjo Ivano Jakšić s Fakultete za politične vede v Beogradu. Pravi, da je njihovo državo prizadela nepredstavljiva tragedija in da bo družba potrebovala veliko moči in modrosti, da se izvleče iz te situacije. "Državljani so še vedno v šoku od vseh dogodkov in predelujejo težke občutke. Strokovnjaki so osredotočeni na zagotavljanje psihološke pomoči, ki jo potrebuje vse več otrok, pa tudi učiteljev in staršev. Čeprav imajo številni državljani in akterji javnega življenja potrebo čim prej priti do pojasnil, moramo pred tem narediti kvalitetno analizo dejavnikov, ki so privedli do prvega tragičnega dogodka na osnovni šoli. Ugotoviti moramo odgovornost različnih sistemov, iz katerih bodo izhajala priporočila in preventivni ukrepi. To je treba narediti v sodelovanju s strokovnjaki iz različnih področij in bo zahtevalo čas," pravi.
Tudi, če se izkaže, da sistem dogodkov ni mogel preprečiti, to ni opravičilo za reakcije, ki so sledile, meni Ivana Jakšić. "Odločevalci na najvišjih pozicijah v javnost dajejo pavšalne in povšrne interpretacije dogodkov, ki odvračajo pozornost od potencialnih pravih vzrokov. Minister za izobraževanje denimo krivi zahodne vrednote, internet in videoigrice. Predlagajo se populistični ukrepi, predsednik Aleksandar Vučić tako predlaga testiranje otrok na droge in znižanje starosti za kazensko odgovornost. Mediji, policija in tudi sam predsednik so po prvem dogodku predstavili ogromno nezakonitih podatkov o tragediji, čeprav je znano, da to vodi v posnemanje dogodkov. Ministrstvo za izobraževanje ni izdalo navodil in smernic za učitelje, kako se pogovarjati z učenci po takšnih dogodkih in tudi, kako si pomagati s strahom in tesnobo. Kam je vse to privedlo, smo videli le dan po tragediji," komentira sogovornica.
Glede novega strelskega pohoda v Mladenovcu pove, da gre za preslikane elemente iz streljanja v osnovni šoli Vladislava Ribnikarja v Beogradu. "Naša družba bo potrebovala veliko moči in modrosti, da se izvleče iz te situacije. Očitno pa je, da sesute institucije nimajo moči za ustrezno reagiranje," še meni.
Pridržali strica in dedka
Blic je poročal še, da so v vikendu, ki ga je morilec uporabljal, našli večjo količino orožja in streliva in jo zaplenili. Policija intenzivno nadaljuje preiskavo. Po navedbah srbskih medijev storilec do zdaj ni bil obsojen, večkrat pa prijavljen zaradi nasilnega vedenja. Veljal naj bi za problematično osebo. "Pobijal je pse po vasi, prijavili smo, a je s tem nadaljeval," so za Telegraf povedali prebivalci vasi pri Mladenovcu, od koder prihaja storilec. Nekaj ur po koncu storilčevega bega je policija pridržala strica in dedka 21-letnika. N1 Srbija poroča, da so ju aretirali zaradi suma, da se je po napadu skril pri njiju.
Srbski minister za notranje zadeve Bratislav Gašić je v prvi izjavi še ponoči ocenil, da gre za teroristično dejanje.
To je že drugi strelski napad v Srbiji v manj kot 48 urah. V sredo je v Beogradu umrlo devet ljudi, ko je 13-letnik prišel v svojo šolo in začel streljati po razredu.
Žalna knjiga
Srbsko veleposlaništvo v Ljubljani je po smrtonosnem strelskem napadu na osnovni šoli v Beogradu odprlo žalno knjigo. Vpis v žalno knjigo je možen v petek med 10. in 15. uro, v soboto med 10. in 14. uro ter v ponedeljek med 10. in 12. uro. Danes predvidoma ob 16. uri bodo pred veleposlaništvom v spomin žrtvam prižgali sveče in položili vence.
V Srbiji se je s petkom začelo tridnevno žalovanje za žrtvami strelskega napada, v katerem je 13-letni učenec na svoji osnovni šoli v Beogradu v sredo z očetovo pištolo ubil osem učencev in varnostnika, ranil pa šest učencev in učiteljico. Na več šolah danes ne bo pouka, saj želijo sindikati s stavko opozoriti na razmere v šolstvu.
V času tridnevnega žalovanja bodo zastave na javnih ustanovah v Srbiji visele na pol droga, v številnih organizacijah in institucijah se bodo žrtev spomnili z minuto molka, časniki pa so izšli s črnimi naslovnicami. Zabavne prireditve v času žalovanja so po srbski zakonodaji prepovedane, kulturne ustanove in mediji pa morajo svoj program prilagoditi žalovanju in spominu na žrtve.
Dan žalovanja so za petek razglasili tudi v Republiki srbski.
Pri napadalcu pri Mladenovcu našli arzenal orožja
Policija je v počitniški hiši 21-letnika, ki je minulo noč pri Mladenovcu v Srbiji ubil osem ljudi, našla več kosov strelnega orožja in strelivo, na njegovem domu pa tudi ročne bombe in avtomatsko puško. Po ocenah mu zaradi teže zločina grozi dosmrtni zapor.
Po poročanju srbskega portala N1 so policisti na njegovem domu v naselju Vinjište našli štiri ročne bombe, več škatel streliva za pištolo in puško, nabojnik za pištolo in dva nabojnika za avtomatsko puško ter avtomatsko puško brez tovarniške številke. V njegovi počitniški hiši v kraju Ševšin so našli karabinko, pištolo, signalno pištolo, dva dušilca zvoka, lovski nož in druge dele orožja, 164 nabojev različnih kalibrov, 13 lovskih nabojev, štiri signalne naboje ter 25 kosov nabojev za karabinko.
Pravnik Ivan Ninić je za N1 povedal, da mu zaradi teže zločina verjetno grozi dosmrtni zapor, medtem ko je za umor v posebno hudih okoliščinah predvidena kazen do 40 let zapora.
Meni pa, da njegovega večkratnega umora ni mogoče opredeliti kot teroristično dejanje, kot sta ga označila srbski predsednik Aleksandar Vučić in notranji minister Bratislav Gašić.
Dodal je, da razume potrebo državnih organov, da ga zaradi teže zločina opredelijo kot teroristično dejanje, vendar objektivno in subjektivno to ni. Domneva, da so ta izraz uporabili, da bi "dvignili stanje pripravljenosti varnostnih sil in sčasoma odstopili od nekaterih človekovih pravic".
Po nasilju v Srbiji množičen podpis peticije za prepoved televizij Pink in Happy
Peticijo za odvzem dovoljenja srbskima provladnima komercialnima televizijama z nacionalno frekvenco, televizijama Pink in Happy, je zaradi predvajanja resničnostnih šovov podpisalo že več kot 350.000 ljudi, je danes sporočil aktivist in vodja gibanja Začni spremembe (Kreni-Promeni) Savo Manojlović.
Samo v zadnjih 24 urah, po dveh smrtonosnih napadih, ki sta v Srbiji zahtevala 17 življenj, več kot 20 ljudi pa je bilo ranjenih, je peticijo podpisalo več kot 150.000 ljudi, so po poročanju medijev v regiji sporočili iz gibanja. Na spletni strani gibanja je sicer trenutno zabeleženih skoraj 380.00 podpisov.
V sporočilu za javnost je Manojlović spomnil, da zamisel o ukinitvi resničnostnih šovov na televizijah z nacionalno frekvenco ni nova, kot tudi na "štiri leta molka" institucij v Srbiji, ki niso reagirale na 112 dopisov v zvezi s pobudo o ukinitvi resničnostnih šovov, ki jo je gibanje začelo leta 2019.
Izpostavil je, da ne trdijo, da so resničnostni programi edini vzrok tega, kar se danes dogaja s srbsko družbo, prepričani pa so, da "kriminal, nasilje in prostitucija, ki jih v teh televizijskih programih predstavljajo kot pozitivne vrednote, gotovo nimajo blagodejnega vpliva na družbo". Dodal je še, da gre za problem, ki ga morajo rešiti skupaj, z ustavnimi mehanizmi in preko institucij.
Tudi direktor Inštituta za nacionalno in mednarodno varnost s sedežem v Beogradu Darko Trifunović je v današnjem pogovoru za STA ocenil, da imajo pomembno vlogo pri zaskrbljujočem razvoju srbske družbe tudi mediji. Pri tem je izpostavil del medijev z nacionalnimi frekvencami, ki "eksplicitno prikazuje prizore nasilja in gostijo obsojene vojne zločince, kar je privedlo do tega, da so zločinci in kriminalci postali vzor otrokom". "Učitelji in starši niso več avtoriteta, otroci nimajo sočutja, nimajo zavesti, da so storili kaj slabega," je povedal in dodal, da je v Srbiji v zadnjih letih močno prisotno medvrstniško nasilje, na katerega se niti šole niti starši niso ustrezno odzivali.
Med pogostimi gosti televizije Happy je med drugim tudi v Haagu obsojeni vojni zločinec Vojislav Šešelj.
Odvetnik Rodoljub Šabić je za N1 prav tako poudaril, da večkratni umor v vaseh pri Mladenovcu ni teroristično dejanje. "Težko je sklepati, na podlagi česa bi ta grozovit zločin opredelili kot terorizem," je dejal, saj za teroristično dejanje obstaja politični ali ideološki razlog. "Zaenkrat ni podlage, zaenkrat gre za grozen večkratni umor," je dodal.
Predsednik sindikata policije Blažo Marković pa je za srbsko tiskovno agencijo Tanjug povedal, da ima veliko podatkov o storilcu in da je na družbenih omrežjih že objavljal fotografije z orožjem, a ga ni nihče prijavil. Dodal je, da storilec območje zelo dobro pozna, saj je tam živel, pozna pa tudi Kragujevac, kjer živi njegova mama. Za takšne storilce bi uvedel smrtno kazen, je dodal.