Težko pričakovani govor ruskega predsednika Vladimirja Putina o stanju v državi oziroma narodu ni prinesel skoraj nič novega. Za vse, kar se dogaja, sta kriva Ukrajina in Zahod, bi lahko povzeli skoraj dvourni nagovor poslancem obeh domov ruskega parlamenta ter gostom in politične in gospodarske elite, ki so ga prenašala številne televizijske postaje. Grozljivega števila žrtev svoje "posebne operacije za demilitarizacijo in denacifikacijo" Ukrajine, kot vojno v moskovskem žargonu uradno še vedno imenujejo, ni omenil niti z besedo, zato pa je našel čas za omaloževanje dekadentnega Zahoda in njegovega toleriranja spolno drugačnih, medtem ko je po njegovem Rusija branik tradicionalnih družinskih vrednot.
"Oni so krivi za vojno, mi pa uporabljamo silo, da jo ustavimo"
Če je kdo pričakoval, da bo Putin omenil zmanjšanje interesa zahodnih držav za oboroževanje Ukrajine, mu je ta del govora s svojim ponedeljkovim nenapovedanim obiskom v Kijevu uničil ameriški predsednik Joe Biden. A ostanek vsakoletnega govora, ki ga je lani, podobno kot tradicionalno letno tiskovno konferenco odpovedal, je bil v pričakovanih tonih in poudarkih. Da je Rusija skušala konflikt v ukrajinskem Donbasu, torej regijah Doneck in Lugansk, katerih del ob pomoči ruske vojske že od leta 2014 zasedajo pruruski separatisti, rešiti po mirni poti, je dejal le tri dni pred prvo obletnico ruske invazije na Ukrajino in dodal, da se je zavezanost Zahoda miru izkazala za goljufijo in kruto laž. "Naredili smo vse, kar je bilo mogoče, da bi problem rešili po mirni poti, se pogajali o mirnem izhodu iz tega težkega konflikta, toda za našimi hrbti se je pripravljal povsem drugačen scenarij," je poudaril Putin. "Ukrajina in Donbas sta postala simbol popolne laži," je dejal in obtožil Zahod, da odstopa od temeljnih sporazumov in daje hinavske izjave ter širi obrambno zvezo Nato. No, na koncu je Putin napovedal, da Rusija (začasno) prekinja sodelovanje v pogodbi o omejevanju strateške jedrske oborožitve Novi Start. Ta je zadnji dvostranski sporazum med glavnima jedrskima velesilama, ki med drugim omejuje število strateških jedrskih bojnih glav, ki jih lahko Moskva in Washington namestita, na 1550.
"Ponavljam: oni so krivi za vojno, mi pa uporabljamo silo, da jo ustavimo," je dejal v moskovskem prireditvenem centru Gostinji dvor ter požel velik aplavz. Opozoril je, da je ogrožen obstoj Rusije. "Zahodne elite ne skrivajo svojega cilja - zadati Rusiji strateški poraz. To pomeni, da želijo z nami enkrat za vselej opraviti," je dejal Putin. In pojasnil svoj pogled na dogajanje. "Več kot bo v Ukrajino prispelo orožja dolgega dosega, tem bolj bomo prisiljeni odvrniti grožnjo z naših meja," je dejal glede dobav zahodnega orožja Ukrajini. Po njegovih besedah se bo posebna vojaška operacija nadaljevala. "Korak za korakom, previdno in dosledno bomo reševali naloge, ki so pred nami," je dejal. Ob tem se ni uresničila napoved, da bodo svojo invazijo v Moskvi poslej imenovali operacija proti terorizmu, kar bi imelo več zaslombe v ruski zakonodaji.
ZDA: Putinove obtožbe so absurdne
Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je takoj po koncu govora Putinove obtožbe na račun Zahoda označil za absurdne. "Nihče ne napada Rusije. Nesmiselno je trditi, da bi bila Rusija pod nekakšno obliko vojaške grožnje s strani Ukrajine ali kogar koli drugega," je novinarjem povedal Sullivan. Ob tem je Putina označil za edinega agresorja. "Vojna je bila njegova izbira. Putin se je odločil, da jo bo začel. Lahko bi se odločil drugače. In tudi zdaj se lahko odloči, da jo bo končal in se vrnil domov."
Putin je med drugim spregovoril tudi o posledicah vojne za Rusijo in njeno gospodarstvo, ki da je premagalo vsa tveganja. "Imamo vse, da zagotovimo varnost in razvoj države," je zagotovil. Ruski BDP v letu 2022 se je zmanjšal za 2,1 odstotka, čeprav so bile napovedi po začetku vojaške operacije v Ukrajini veliko slabše, je poudaril. Tu je imel prav, takšne podatke kažejo tudi analize tujih revizijskih hiš in svetovne banke.
V ruskem obstreljevanju Hersona najmanj šest mrtvih
V novem ruskem obstreljevanju mesta Herson na jugu Ukrajine je bilo ubitih najmanj šest ljudi, še vsaj 12 pa je ranjenih, so danes sporočile tamkajšnje oblasti. Tarči obstreljevanja naj bi bili stanovanjsko naselje in avtobusna postaja. Po navedbah južnega poveljstva ukrajinskih sil je ruska vojska mesto obstreljevala iz večcevnih raketometov. "Svet nima pravice niti za minuto pozabiti, da ruska brutalnost in agresija ne poznata meja," je v odzivu na napad izjavil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Ruske sile so po napadu na Ukrajino pred skoraj enim letom več kot osem mesecev zasedale mesto Herson, ki je imelo pred vojno nekaj manj kot 300.000 prebivalcev. Novembra so jih nato v protiofenzivi ukrajinske sile iz mesta pregnale.
Umik ruskih sil iz Hersona velja za enega največjih neuspehov Moskve v vojni. Od umika je mesto redno tarča ruskega obstreljevanja.
Septembra so ruske oblasti ukrajinske regije Herson, Doneck, Lugansk in Zaporožje enostransko priključile Rusiji. (STA)